ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

Göktuğ

Biraz acarmısın neyi merak ettigini ?

ahmet2004

PCB kontrol edilecekmi, (yollar) edilecekse nasıl onu soruyorum?

Göktuğ

PCB için sizlerin yapacagı bir sey yok. Padsin içerisindeki araclar yeterli. Sadece semanın dogru olması gerekiyor.

mp3dragon

@ahmet2004,
bugün hatayı farkedip düzeltmiştik.Ayrıca ben çok üzülmüştüm böyle bir hatanın kimse tarafından farkedilmemesine. Jtag devresi taşınırken birbirine karışmış netler. Size çok teşekkür ederiz gerçekten önemli konulara ve hatalara dikkat çektiniz. Şemayı bu gün itibari ile nihayetlendiriyoruz 1-2 saat içinde nihai şemayı atarım paylaşıma.
Kolay gelsin.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ugurtarlaci

@ Goktug

Can Bus için böyle bir yapı düşünülebilir.

Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

bu devre eklenebilir. Ancak malzemeler boş bırakılır. PCB de yeri olur. O zaman Audio içinde ekleme yapalım orjinal atmel bordundaki çipe göre.

leblebitozu

@mp3dragon

audio'yu es geçersen nikine yakışmaz :)

ahmet2004

Ses çipini bulamayız ama.Boşa yapılmış olur.

Bende çok istiyorum ses çipi olmasını ama...

ugurtarlaci

Audio da eklenince tadından yenmez bu alet .....

Arkadaşlar fazla oldu demezseniz daha önce belirtmiştim ama son anda tekrar etmek isterim. Com2(Txt1-Rxt1) için Half Dublex RS485 kurarsak süper olur. bana göre gereksiz olan J6 IDC konnektörü de böylelikle silinebilir.

Başka bir donanım talebim yoktur.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@ahmet2004,
kullanacağımız Audio Dac burada bulunuyor. Posta 2 ud dir. çip 4.9 usd. Birleşilip alınırsa çok uyguna gelir. sadece audio out ekler.Audio İn/out veya ac97 filan için codec gerekir.
http://www.snailinstruments.com/eng/mp3chips/

DAC ve CAN eklenecektir. Eğer umduğumuz gibi sonuçlanırsa bu çipler fiyata dahil dahi olabilir.

@ugurtarlaci,
75176 3. uart yerine şık olur.

Veli B.

75176 yerine 75179 daha guzel olmaz mi? Bu aralar smd olarakta dip olarakta bulunuyor diye biliyorum. Fiyatlarda ayni civarda idi(0.3 - 0.4$ arasi)

ahmet2004

http://wiki.emqbit.com/ecb-at91-v2

versiyon 2  de TLV320AIC23BPW  den bahsediliyor.

Digikeyden alamazmıyız bu entegreyi?

DAC3550A  den daha fonksiyonel değilmi? mp3dragon:

mp3dragon

Alıntı Yaphttp://wiki.emqbit.com/ecb-at91-v2

versiyon 2 de TLV320AIC23BPW den bahsediliyor.

Digikeyden alamazmıyız bu entegreyi?

DAC3550A den daha fonksiyonel değilmi? mp3dragon:

tabii ki daha fonksiyonel. söyldiğim gibi o bir codec. Ama digikey şimdilik kapandı. daha sonra eklenir eklenirse. birazdan açıklama gelecek bu konularla ilgili

Göktuğ

Su anda geldigimiz asamayı bir degerlendirelim.

1-  Arm9
2-  2 adet SDRAM (toplam 64 Mb - 32 bit)
3-  Serial flash (8 Mb)
4-  Epson (VGA, TFT, TVout)
5-  2 adet EDORAM
6-  Touch
7-  Ethernet
8-  RTC
9-  UART
10-  SD/MMC
11- 2 adet USB (Host - Device)
12- 4-5 adet Expantion Header (SPI, I2S, I2C, paralel GPIO)
13- CPLD
14- CPLD ye baglı IDE veya 5V devrelerine açılan header.
15- Besleme devreleri

Unuttugum bir seyler olabilir. Fakat goruluyorki cok fazla donanım eklemişiz. Kart boyutlarıda su an için ilk planlanan euro1 e gore daha buyudu. 4 Katlı bir PCB olması geregi ortaya cıktı. Bu chiplerin static elektrikten cok cabuk bozulabilecek hassas chipler oldugu ortada. Elde dizmek bile antistatik bileklik gibi donanımları olmayanlar için, "bu kart calısmıyor ki" gibi konusmalara neden olabilir.
Su anda eklenmesi düşünülen 3 donanım var. CAN, rs485 ve audio. Bunları eklemek, bu projenin bu asamaya getirilmesine bakılarak zor olmadıgını gösterir. Ancak hedeften şaşılması ve yukarıda belirttigim bazı sorunların dahada artmasına sebep olacaktır. Boyle bir proje için ilk asamada zaten fazla donanım konmusken daha da fazlasını koymak ilk kartta yarardan cok zarar getirir. Her eklenen malzemede ortaya cıkabilecek bir kısa devre sorununu cozmek için  tum boardu sokmeye varacak sonuclara gidebilir.
Hedef olarak su anki sema dahil mümkün olduğunca hafif ve basit donanıma erişmek olmalıdır. Bence yeni donanım eklemeden ziyade cıkarılabilecek bir seyler varmı diye bakmalıyız.
Bu kart ayaga kalktıktan sonra ek kart secenegi cok gelişmiş durumda.Ek kart geliştirmek için yeni bir surec başlatılır ve orada baska arkadaslarımız görev alabilir. Boylece farklı kişilerin calısma sekillerini görmekde sağlanmıs olabilir.
Son duzeltilmiş semayı mp3dragon yükledi. Bu sema üzerinden devam edelim. Ek karta bakarız. Daha yazılımsal cok uzun bir surec de olacak önümüzde....
Kolay gelsin.