ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

DS1338Z-33 maxime sipariş verilmiştir. Yurt dışı kargo dahil 2.66 USD/Adet olacaktır fiyatı. Umarım gümrüğe girmez.

edit: Sorun düzeltildi, ayın 11'inde kargoya verecekler.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

mcan

ds1338 in pdfsinde scl ve sda ya bağlı pull up drençler görünüyor bizim şemada yok yada ben göremedim yada dahili pull uplar mı kullanılıyor?en alt sayfadaki i2c deki pull uplarmı ?

ugurtarlaci

@mcan

Evet , IIC soketinin yanında görülen pull up lar
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

Katılımlar kesinleşmiştir. Yurtdışı malzemelerin gelmesi beklenmektedir. PCB için teklif almaya çalışıyoruz. Ayın 13'üne kadar Çin yeni yıl tatilinde olduğu için biraz sarkacak gözüküyor. Mart başına kadar tüm işlemleri tamamlarız diye planlıyordum ama elimizde olmayan sebeplerden ötürü 1-2 hafta gecikebiliriz. Katılımcı arkadaşlara teşekkür ederiz umarım siparişlerde bir aksilik yaşamayız.

mp3dragon

bymrz

arkadaşlar konunuzu tam anlamıyla takip etmiş değilim, fakat her geçen gün sayfalar çoğalınca artık dayanamadım bu olay nedir diye:)
Maşallah 30 sayfa cevap olmuş...

ben de bu projeye dahil olmak istiyorum fakat, bu yapılacak olan şeyin tam olarak işlevi, özellikleri ne olacak kısaca anlatabilir misiniz.
Malum sayfaların çokluğundan hepsini okuyamadım..
Biraz aydınlatırsanız çok sevinirim...

Teşekkürler

fatihvelid

Arkadaşlar, konuya zaman zaman baktım, bayağı mesafe katetmişsiniz.
ARM9 konusu benim içinde çok cazip bir konu aslında.

Yapacağınız bu development kit üzerinde FreeBSD,Embedded Linux ve Windows CE'ler çalıştırılabilir mi ?

Arkadaşlar mümkünse bende 2 adet yaptırmak isterim. Kompanent temini ve kompanentleri lehimleme konusunda ortaklaşa kararlaştırdığınız bir şey var mı? Çünkü 208 ayaklı o chip'i lehimlemek zor.

İyi Çalışmalar
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

mp3dragon

@fatihvelid, alone_lover,

Konu başlayalı yaklaşık birbuçuk ay oldu. Epeyce konu tartışıldı. Malzeme seçimi ve devre tasarımı kararlaştırıldı. Şema çizildi, malzeme seçimi, malzeme alımı yapıldı, malzeme siparişi verildi. En son PCB tasarımı tamamlandı. Şimdi pcb baskı için teklifler alıyoruz. Bu aşamadan sonra yeni katılım almamız mümkün değil. Geçen süre projeyi anlamak ve karar vermek için bence yeterli idi. Üzgünüm.

mp3dragon

Alıntı YapYapacağınız bu development kit üzerinde FreeBSD,Embedded Linux ve Windows CE'ler çalıştırılabilir mi ?

Donanım destekler. Gerisi kullanıcının yeteneğine kalmış.

Alıntı YapKompanent temini ve kompanentleri lehimleme konusunda ortaklaşa kararlaştırdığınız bir şey var mı? Çünkü 208 ayaklı o chip'i lehimlemek zor.
El veya otomatik dizgi konusunu araştırıyoruz.

ugurtarlaci

Katılımcı Arkadaşların Dikkatine

PCB yapımı gelecek tekliflerin değerlendirilmesi ve onaylanması ile start alacaktır. Mp3Dragon arkadaşımızın dediği gibi Çin in yıl başı tatili sebebiyle 4 layer konusunda o güne kadar (13 Şubat) en fazla teklif değerlendirme yapılabilir.Türkiye de Multilayer  yapılamıyor malum. Sonuç olarak PCB konusu üretim yoluna girmiştir ve sorunu yoktur. Bana kalırsa DİZGİ konusu bu arada tartışılmalı ve sonuçlandırılmalıdır. Bu konuda tüm katılımcı arkadaşların fikirlerini söyleyeceği bir tartışma yapmalıyız çünkü önümüzde yapmamız gereken bir seçim var. Ben bu tartışmayı şu an itibari ile başlatmak istiyorum.

Tartışma Konusu : Dizgi İşleminin Seçimi (Manuel veya Otomatik )

Otomatik Dizginin Avantajları :

- Eşit ısı ve ESD izolasyonu sebebiyle özellikle aktif kompenentlerin zarar görmemesi
 - Kararlı lehim kullanımı sebebiyle padler arası kısadevre olasılığının zayıflığı
 - Malzemelerin pad lerine doğru yerleştirilmesi
 - Hız avantajı
 - Pasif malzemelerin doğru ve estetik yerleştirilebilmesi

Otomatik Dizginin Bu Projeye Özgü Dezavantajları

- Kullanılan QFP  tip kılıflar sebebiyle çelik stencil hazırlanma zorunluluğu(Çelik Stencil oldukça maliyetlidir)
  - PCB mizin 2 yüzeyinde de malzeme olduğundan 2 adet SETUP ücereti ödenecek ve 2 adet Çelik Stencil( Otoatik SMD dizgisi için , sıvı lehim aktarma Eleği) zorunluluğu
  - Pasif SMD malzemelerin sayısının azlığı ve bu proje için pasif malzeme magazinlerinin alınamaması
  - Yine malzeme sayısının az olması sebebiyle bazı aktif malzemelerinin şeritlerinde gelmemesi
   - Adet in az olması sebebiyle Setup ve Dizgi ücretinin kart başına yüksek maliyet oluşturması
-----------------------------------------------------------------------------------

Manuel Dizginin Avantajları

- Manuel dizgi ile Setup ve Stencil maliyeti olmayacaktır.
- Pasif malzemeler parça olarak temin edilebilecek
- Pasif malzemelerin dizimi kendi aramızda çözülebilecek.
- Aktif malzemeleri herkez kendi dizebilecek veya dizdirebilecek

Manuel Dizginin Dezavantajları

- Manuel dizginin en büyük dezavantajı statik elektriktir. Aktif malzemeler arızalanabilir.
- Lehimleme tekniği ve kullanılan havyanın kalitesi ve kullanımına bağlı olarak aktif malzemelerin ısı ve elektrik kaçağı karşısında arızalanma olasılığı vardır.
 - Malzemenin yanlış dizilmesi durumunda sökülüp takılması , çalışma olasılığını düşürür.
  - Pasif malzemelerin dizilmesindeki oluşacak zaman kaybı

------------------------------------------------------------------------------

Bu olumlu veya olumsuz olasılıklar arttırılabilir. Ancak bir yerde karar vermek gerekir. Birkaç öneri sunarak tartışmayı başlatmak isterim.

1 - SMD pasifler ve Soketler tek elden dizilip , Aktif malzemeler ile paketlenip Katılımcıya kargolanabilir ve Katılımcı aktif malzemeleri kendisi dizebilir. Bunu önermemin sebebi, Aktif malzemelerin tek elden dizilmesi durumunda, her çalışmayan işlemde dizen arkadaşın bu durumdan sorumlu tutulma ihtimali
  2- Tüm dizginin gönüllü olacak bir katılıcı tarafından profesyonel bir ekibe dizdirilmesi ve bu durumun katılımcılar tarafından onaylanması ve sorumluluğun dizen arkadaş üzerinden alınması
  3- Pasif malzemelerin (direnç-kondansatör) tek tek dağıtılması zor. O nedenle Pasifler dizilir, isteyene aktifler gönderilir, isteyen bu konuda güvendiği bir katılmcıya dizdirebilir.

Lütfen görüşlerinizi bildiriniz. Bu konuda bir karar verilmelidir.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

sitenindelisi

Manual dizgi, boylesi bir kart icin ciddi risk iceriyor. Tecrubeli ve elinde uygun ekipman olanlar icin sorun olmayabilir lakin, komponentlerin ne kadar narin ve nadir(guzel ulkem icin) bulunur oldugu goz onune alinirsa, maliyet 2. plana itilip dizgi yaptirilmasi mantikli gibi gorunuyor benim acimdan.
Manual dizgi icin diger olumsuz noktalar ise, kisisel yapilacak hatalar sonrasi sogumalar, pismanliklar, pasiflerin tasnif edilmesi ve dagitilmasi ile ilgili sikintilar, arizalanan/ kullanilamaz duruma gelen komponentler icin yeniden temin konusunda yasanacak sorunlar...

ugurtarlaci

@sitenindelisi

Otomatik dizgi elbette en iyisi ancak bu kadar karta dizgi yaptırmak gerçekten problem. Bu durumu çözebilirsek elbette süper olur ancak alternatifler üzerinde de değerlendirme yapmakta fayda var.

teknikelektronikci

sayin ugurtarlaci hocam öncelikle bence bir fiyat i bilsek kisi basi kac paraya mall oluor onu bi ögrensek cok iyi olacak simdi otomatik dizgi icin para vermeyelim dicez öte yandan gidecez manuel dizigide malzemelre zarar verecez e ne olacak astari yüzünden pahaliya mall olacak birde o malzemelri temini zor olacak yani madem bir ise giristik 2 kurus fazla verelim ama otomatik dizgi olsun basimiz agrimasin yani bi otomatik dizgi yi yaptirmak icin en azindan sigara icenelr günde 1 paket daha az icsinler gene 10 günde paarsi cikar icmeyenelr ise baszi seylerden faragat etsinler parasini cikarsinalr sonucta tahminimce 15-20 ytl az verecez diye 120 ytl ve bunca emekle yapilmis olan boardu riske atmis olacaz su varki en kötü ihtimalde sirf 1 tarafin otomatik dizgiside yapilabilinir (en cok hangi tarafta malzeme coksa) ayrica picproje.org artik türkiyede bilinen bir site otomatik dizgi yapan firmalara gidip sponsorlik teklifi edilse indirim teklifi edilse hicde fena olmaz bence benim görüsüm bu sahsen, ki ben yurtda kaliorum hic bir ekipmanim ve her seyden önce deneyimim yok (mp3 dragon hocamin gönderdigi tqfp18f452 haricinde) ve sirf bende değilim eminim cogu kisinin de yoktur bunalrida düsnerek hareket etmek gerekir diye düsünüyorum       saygialrimla kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sitenindelisi

Hi-tec firmasi (Iskender Bey) ile konusmamizda gun bazinda degerlendirme yaptigini soylemisti. Gunluk bir makine icin bictigi optimum fiyat 250$ idi. Verdiginiz is bu miktari asmiyorsa fix bu fiyati aliyor, asarsa komponent basi 3 cent aliyordu.  Ilave olarak kartin durumuna gore tooling aliyordu. Birde Stencil isi var. Bu durumda bronz kurtarmayacaktir ve celik mecbur olacak sanirim. Birde bunun fiyati var, sanirim 200 Euro civarinda da bu tutacaktir.

mcan

göktuğ hocam pcb yi ellemi çizdiniz? yoksa autorouter gibi bişeylemi? 4 bottom side yazan yerde bıçak kesiği gibi bişey var arasındada sanırım bi via kalmış bu normalmidir? ayrıca pcb çok güzel görünüyor emeği geçenlere tebrikler... bahsettiğim yer şurası