ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

Alıntı yapılan: "Göktuğ"
Alıntı yapılan: "arslan74"Arkadaşlar Bayacağı uzun bir süre geçti. Ürün bitimi? En azından birtane bile olsa alabilecekmiyiz?

Hiç başlanmasaydı çok daha iyi olurdu.

Bu güne kadar sarf ettiğimiz tüm iyi niyet, gayret ve çabalarımızla maddi ve manevi bir çok zorluğu aşıp projeyi bitirme noktasına getirdik. 35 sayfayı aşan mesajlarımızda her türlü konuyu fikirlerinize sunduğumuz gibi her türlü aşamayı en ince ayrıntısına kadar burada açıkladık.
Birçok çağrıma rağmen malzeme temini ve şema kontrolü gibi hususlarda ancak katılmcıların %10 u kadarından bir geri dönüş oldu. Sonuçta projede aktif katılım 3-5 kişi ile sınırlı kaldı. Biz 35 sayfa ve 700 mesaj yazarak tüm aşamaları tartışıp/karar verip/açıklarken beklentimiz herkesin en azından görüşlerini bildirerek katkı sağlamaları idi.
Katkı sağlamak bir yana, anlaşıldığı üzere mesajlarımız hiç okunmadığı için gereksiz sorulara muhatap kalıyoruz. Başlangıç amacımız ARM9 öğrenmek isteyen arkadaşlara donanımdan itibaren katılacakları bir geliştirme kitini yurt dışı fiyatlarının çok altına sağlamaktı. Takdir edersiniz ki katılımı fazla tutarak boyumuzu aşan bir mali yükün altına girmeye çekindik. Bu yüzden pek çok kişiyi katılım dışında bırakmak zorunda kaldık.

Yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı, şu aşamaya kadar aktif katılımı olmadığı gibi, konu takibi zayıf olan ve emeği geçen arkadaşlarımızı rencide edecek mesajlar gönderen arslan74 arkadaşımızın prajeden ayrılmasının, projenin bundan sonra devam edecek olan yazılım kısmında daha çok katkısı olacak ve  daha hevesli arkadaşlarımıza da haksızlık olmaması açısından daha doğru olacağını düşünüyorum.

@arslan74
pazartesi günü göndermiş olduğunuz parayı hesabına iade edeceğim.

Diğer arkadaşlar,
elimizde olmayan sebeplerden dolayı PCB teslimi ve AT91RM9200 temininde gecikme yaşadık. Mart başı olarak düşündüğümüz kart teslim süresi nisan başı olarak revize edildi. Yinede sıfırdan 3-3.5 ay gibi bir sürede bir çok zorluğu aşarak çok gelişmiş olduğunu düşündüğüm ve yurt dışında benzerlerinin çoğundan iyi bir ürün ortaya çıkardığımızı düşünüyorum.
Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Ayrıca tüm katılımcıların da sabır ve anlayışları için teşekkür ederim.

Kolay gelsin.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ise

proje yine çok kısa bir zamanda bitiriliyor. nice yaptığım projeleri bilirim 4 sene uğraşılır en sonunda sistem değişikliğine gidilir yaptığınız tüm emek bir anda çöp olur kârı ise tecrübeniz olur. 4 ay bu tür proje için çok kısa bir zaman ARM işlemcilerine alışıldığı zaman eminimki artık ne pice ne 8051 nede avr serilerine dönülmek istenmeyecektir. yeni nesil bir işlemciye geçmek doğum yapmaya benzer 8-9 ay zahmet çekilir. sonunda ortaya bir meyve çıkar sonrası ise o meyveyi en güzel şekilde faydalanılmasındadır. bu proje mutlaka dahada gelişecek ilerde picproje ekibinin ortaya çıkardığı mini endüstriyel pc olacak onların detaylı anlatımları  işletim sistemi çözümleri linux tabanlı kendi picproje arayüzü bunlar zamanla olur.  her projede olduğu gibi bu projedede taşlamalar olur sadece  sabır göstermek gerekir. eminim ki  bu board üzerinde kullanılan arayüzleri merak eden bir çok arkadaş var ethernet, tft sürücü, dokunmatik panel , usb host slave , mmc  ,hdd  bunlar yeni yeni işlemcilere girmiş arayüzler. kartlar tamamlandığı zaman konunun çok daha eğlenceli ve hızlı bir şekilde gideceğini düşünüyorum

Erol YILMAZ

Burada bir iş bitirilmeye çalışılıyor.

Buna benzer bir sistem ben de yapıyorum ama
ne kadar zorluklarla gerçekleştiğini biliyorum.

Malzeme temini hele hele çok çeşitli malzemeler olunca
herşeye rağmen kolay değil.

Sözlerimizde çok dikkatli olmamız gerekiyor.
Motivasyon kırıcı lafları sahiplerinin bakış açılarına
teslim ederek yolumuza devam edelim.

arslan74

Alıntı yapılan: "mp3dragon"
Alıntı yapılan: "Göktuğ"
Alıntı yapılan: "arslan74"Arkadaşlar Bayacağı uzun bir süre geçti. Ürün bitimi? En azından birtane bile olsa alabilecekmiyiz?

Hiç başlanmasaydı çok daha iyi olurdu.

Yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı, şu aşamaya kadar aktif katılımı olmadığı gibi, konu takibi zayıf olan ve emeği geçen arkadaşlarımızı rencide edecek mesajlar gönderen arslan74 arkadaşımızın prajeden ayrılmasının, projenin bundan sonra devam edecek olan yazılım kısmında daha çok katkısı olacak ve  daha hevesli arkadaşlarımıza da haksızlık olmaması açısından daha doğru olacağını düşünüyorum.

@arslan74
pazartesi günü göndermiş olduğunuz parayı hesabına iade edeceğim.

Merhaba,

Benim bu projede katılmamın asıl sebebi, ARM konusunda geliştirme yapmaya ve öğrenmeye hevesli olan arkadaşlara destek olması adına katıldım. ARM konusunda bilgim hiç yok denecek kadar az olduğu için size teknik destek vermek konusunda yardım edemedim. Ben ancak Eagle PCB kart cizmeyi yapabilirim. O konuda ben sizlere zaten öneride bulunmuştum. Ama sizlerden olumuz cevap geldiği için kaldı.

Malzeme temini konusunda Yurtdışında tanıdıklarımız var. İsterseniz o şekilde getirebiliriz diye teklifte bulundum. Ama yine sizeden olumsuz yönde cevap aldığım için, o konuda kaldı. Ben PCB konusunda bu kadarını yapabiliyordum ve kapasitem ölçüsünde gerekli desteği verdim. Sizlere maddi destek olması adına özellikle iki tane verdim. Yoksa bana deney için bana bir tane çalışan bile yeterdi.

Bu forumu baştan beri takip ediyorum ve bütün aşamaları takip ediyorum. Hangi aşamalara gelindiği öğrenmek adına. Benim anlamadığım konu şu; PCB kısmı bitti ise ve malzemeler hepsi olmasada en az bir kaç kart yapılıb bize göndermeniz şart değil, bitmiş kartın bari resmini görebilseydik cok sevinirdim. Ama öyle birşey göremedim.

Ben şimdiye kadar 250YTL en azından bir tane çalışan ARM9 board alabilirdim. Gecen bunca zamanı Linux'a ve linux aldında yazlım geliştermeye ayrırak bircok şey öğrenebilirdim. Niyetim sizlere destek olmadına bunu tercih ettim. Bundan da pişman değilim, ama bu işin olup olmayacağını merak ediyorum. Yazılım kısmına gelince ne yazık ki elimde hiçbir board olmadığı için o kısma daha başlayamadım. Sizinde söylediği gibi asıl zorluk kartan sonra yazılım ksımında ve biz ne yazıkki daha o kısma başlayamadık. Ne zaman başlayacağımız konusunda ise henüz bir tarih belli değil.

Benim ARM den asıl amacım ARM devre kısmını öğrenmek değil ARM altında yazılım geliştrmektir. Eğer kartı bitirebilirseniz belki yazılım aşamasından sonra sizlere yardımcı olabilirim. Ama daha kısma bir türlü gelemedik. Elimde de başka çalışan ARM board yok.

Dolaysıyla 3-4 ay gecmiş olmasına rağman PCB kısmını hala bitiremedik. En azında bu zamanlarda bitirebilmeliydik diye düşünüyorum, taki yazılıma yönelelim.

Benim sizlere yazdım mesajda alınacak ben birşey göremiyorum. Alındığınız konuyu tamda anlamış değilim. Cok gec kaldığımızı, iki kart istemiş olmama rağmen ilk aşamada sadece bir tane çalışan kart göndermeniz benim için bile yeteli olacağını belirtmek istedim. Diğer kartın acelesi yok, sonrada gönderilebilir. Ama bir an önce kart elime kart gecmeliki yazılım kısmına başlayalim.

Eğer bu sözlerim cok zorunuz gittiyse ve beni bu projeden almak istiyorsanız hiç önemli değil. Size özelden banka bilgilerimi yollarım oraya gönderebilirsiniz. En azından başka yollardan başımızın caresine bakarız.

Selamlar

ugurtarlaci

Aslan74 Demiş ki:

Bu forumu baştan beri takip ediyorum ve bütün aşamaları takip ediyorum. Hangi aşamalara gelindiği öğrenmek adına. Benim anlamadığım konu şu; PCB kısmı bitti ise ve malzemeler hepsi olmasada en az bir kaç kart yapılıb bize göndermeniz şart değil, bitmiş kartın bari resmini görebilseydik cok sevinirdim. Ama öyle birşey göremedim.

@Aslan74

Üstad yukarıdaki notundan aslında projeyi çokta iyi takip etmediğin anlaşılıyor. PCB ler Pazartesi - Salı günü  henüz gelecek, bunu daha dün bildirmiştim ve sen ise kartın resmini göndermekten bahsediyorsun. Ancak senin gıyabından konuya uzak kalmış tüm katılımcılar için bir özet geçmek isterim:

1) Malzeme Listesinde yer alan ürünler içerisinde gelmeyen ürün yok ancak ARM9 lar konusunda   yaşanan bir talihsizlik sonucunda işlemcileri yeniden getirtmek durumunda kaldık. Bu talihsizlikler sonucu oluşan gecikmelerden birilerini sorumlu tutmak acımasızlık olur. Şu unutulmamalıdır ki aramızda bu  projeye katkıda bulunan birçok profesyonel var ve işlerinin arasında bu işe katkıda bulunmaya çalışıyorlar.

2) PCB konusunda en yakın teklif 700$ lar civarındayken , biraz araştırma ve birazda ticari baskılar ile 400 $ gibi komik bir rakama bu kadar az PCB yi üretebildik. ( 300 $ fark  = 3 adet tamamlanmış kart bedelidir) PCB ler 10 Mart itibari ile Türkiye dedir(İstanbul da). Zamanlamada bir aksama olmamıştır. Ancak yaşanan Gümrük sıkıntısı ile 1 haftalık Ankara ya teslimat gecikmesi yaşanmıştır.

3) Bu kadar az sayıda ürünün dizgisi konusunda yaşanan manuel- auto seçim süreci sonucunda , özverili bir dostumuz sayesinde auto dizgi ve akabinde gerekli stancil çözümü sağlanmıştır. Bu dostumuz çift taraflı dizgi yaparak 2 adet Setup zahmetini göze almıştır, ve tüm bunları sadece 1 adet tamamlanmış kart karşılığında yapmaya gönüllü olmuştur.

ARM9 çalışmamızda ,kişilerin maddi katkılarından ziyade teknik katkıları  ve yorumları daha değerlidir. Malzeme temini konusunda yardım talebi edipte talebi çevrilmiş bir katılıcımız olduğunu sanmıyorum. Bu denli lüksümüz yok çünkü. Hazır geliştirme kiti alımıyla elbette hızla ilerlenebilirdi ancak , Daha önce hazır kit temini taraftarı biri olarak ben ,bu projenin mahiyetini tam anlayamadığınızı düşündüm.  Böyle bir board da yazılımın  daha ağırlıklı olduğu şüphesiz ancak donanım dizaynı aşamasında da birçok arkadaşımızın değerli bilgiler edindiğini kimse inkar edemez.

Bu sebeple donanım konusunun sonuna geldiğimiz şu günlerde lütfen biraz daha sabır arkadaşlar.  Donanım konusunda katılımı zayıf olan arkadaşlarımızın , kendilerini yazılım konusuna sakladığını ümit ediyorum.

Herkese iyi çalışmalar...
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

arslan74

Merhaba,

Sayın "ugurtarlaci" verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Bazı arkadaşların bizi hiçbir şey yapmadığını ifade etmeleri ve hazıra konmaya çalıştığı ihtam etmeleri beni üzdüğü belirtmek isterim. PCB dizayn konusunda geri kaldığımı biliyorum. Acıkcası devrenin PCB yapısı hakkında fazla bir bilgiye sahip değilim. Bitmemiş bir board üzerinde yorum yapmak yada mesaj yazmak sizin ve benim vaktimi boş yere harcamaktan öteye gitmiyeceği için dikkat ederseniz, sadece birşeyler yazmak için şimdiye kadar yazı yazmadım. Boş yere projeyi yapacak olan arkadaşların kafalarını karıştırmamış olalım diye.

Doğrusu kendim yazılım kısmını öğrenmeye yöneldiğim için kafamı yazılım kısmına yormak istiyordum. Nedenine gelinde ben kendim zaten böyle bir kart yapma imkanım olmadığı için, PCB kısmını öğrenmem bana bir getirisi olmayacağı için üzerine fazla düşemedim. Böyle bir bilgi daha cok böyle bir kartı imal etmeyi düşünenlerin işine yarayacak. Benim böyle bir amacım olmadığı gibi imkanımda yok.

Kendi işiminden de vakit bulmakta zorlaniyorum. Bu kısa vaktiler de o iş için harcamak istemiştim.

öğreğin 100 kişinin tek bir board üzerinde çalışması bana cok mantıklı gelmişti. sonucta biri birşey yaptığında herkez uygulayabilirdi. Biri bir yerde yardıma ihtiyac duyduğunda o konuyu çözen başka bir arkadaş dan yardım alabiliriz diye seveseve deteklemiştim.

Ama şimdiye kadar yazılım gecemedik.Yakında geceriz belki, ama sayın "mp3dragon" unun bize karşı bir antipatisi var ise, sorun değil. Verdiğim parayı geri iade etmenizde hiç önemli değil. Sadece temenim bu proje bir an önce bittiğini görmek ve memleketimde serbet yazılımcıların kendileri özel bir ARM9 board yaptığını görmek bana yeter. Hele bu konuda iyi yazılımcılar yetişirse ve güzel ürünler cıkartırsa, kendi adıma cok memnun olacağım.

Selamlar

Ziya

Arkadaşlar, benim de donanım konusunda katkım olmadı ancak yazılım konusunda katkı yapmak istiyorum. Size hak veriyorum çünkü donanım sorumluluğu bir kaç arkadaşımıza kaldı. Onlar da çok sıkıntıdalar. Ancak sanıyorum onların sıkıntılarını yazılım konusunda üzerimize düşeni yaparak paylaşacağız. Ben de donanım elimizde olmadan yazılıma başlamak konusunda biraz üşendim açıkçası.

Sanıyorum bu aşamada yazılım için gerekli yazılımları, JTAG için gerekli donanımı temin etmek işi hızlandıracaktır.

Ben 17 mart pazartesi günü itibariyle yazılım konusunda çalışmaya başlıyorum.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

arslan74

Alıntı yapılan: "Ziya"Arkadaşlar, benim de donanım konusunda katkım olmadı ancak yazılım konusunda katkı yapmak istiyorum. Size hak veriyorum çünkü donanım sorumluluğu bir kaç arkadaşımıza kaldı. Onlar da çok sıkıntıdalar. Ancak sanıyorum onların sıkıntılarını yazılım konusunda üzerimize düşeni yaparak paylaşacağız. Ben de donanım elimizde olmadan yazılıma başlamak konusunda biraz üşendim açıkçası.

Sanıyorum bu aşamada yazılım için gerekli yazılımları, JTAG için gerekli donanımı temin etmek işi hızlandıracaktır.

Ben 17 mart pazartesi günü itibariyle yazılım konusunda çalışmaya başlıyorum.

Merhaba,

ARM programak için Jtag'a mi ihtiyacımız var? Varsa ne tür bir Jtag kullanmamız gerekiyor ? Nereden, kaca temin edebiliriz?

Selamlar

mp3dragon

Alıntı yapılan: "arslan74"Ama şimdiye kadar yazılım gecemedik.Yakında geceriz belki, ama sayın "mp3dragon" unun bize karşı bir antipatisi var ise, sorun değil. Verdiğim parayı geri iade etmenizde hiç önemli değil. Sadece temenim bu proje bir an önce bittiğini görmek ve memleketimde serbet yazılımcıların kendileri özel bir ARM9 board yaptığını görmek bana yeter. Hele bu konuda iyi yazılımcılar yetişirse ve güzel ürünler cıkartırsa, kendi adıma cok memnun olacağım.
En başta kimseye karşı şahsi bir antipatim yok. Yalnız bir üst mesajlarda uzun uzun PCB lerin ne aşamada olduğu, malzemelerin ne aşamada olduğu, otomatik dizginin nasıl yapılacağı anlatılmışken, sanki bunlardan hiç bahsedilmemiş gibi konudan kopuk mesaj gelmesi konu takibinin yapılmadığı, projeye ilginin çok çok zayıf olduğu izlenimini doğurdu. Üstelik mesajdaki "en azından bir tane olsa bile alabilecekmiyiz?" kısmı, piyasadaki dolandırıcılara para kaptırmış birinin ne kurtarsam kardır yaklaşımıdır. Biz bunu haketmedik.Hakedecek bir davranışta da bulunduğumuzu zannetmiyorum.
Yazılım konusuna gelince; PCB ve Dizgi aşamalarını beklerken zaman kazanalım diyerek geçen hafta bir başlangıç dökümanı hazırlayıp paylaşıma koydum. Yazılım kısmı çok basit değil. Derleme ortamını oluşturmak (gerekli yazılımları kurmak, ayarlamaları yapmak vs.) ve bu ortama alışmak bile günlerle ifade edilen bir süreç. Donanım gelsin yazılıma sonra geçeriz mantığı size en azından 1 hafta 10 gün kaybettirir.
Üstelik karta yazılım yüklemenin 1. şartı donanımı çok iyi tanımaktan geçiyor. Çünkü kart üzerinde kullanılan tüm donanıma ait yazılım driverı yazmakla başlamak durumundayız. Biz donanım seçerken driveri mümkün olduğunca mevcut olanlarından kullanmayı tercih ettik.

JTAG ile ilgili sorunuzun cevabı aşağıdaki başlıkta açıklandı.
https://www.picproje.org/index.php/topic,19103&highlight=
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

files

projeyi organize eden arkadaşların gerçekten dürüst insanlar olduğuna inanıyorum fakat gidişat vahim.
önce  1 adet kart çıkması lazım ortaya. revizyon revizyon....  taa en sonunda iyice test ettikten sonra "adetli" üretim yapılır. şimdi pcbde bir sorun çıksa haaa orası da yanlışmış dense ne oalcak? evet iyi insansınız çok da dürüstsünüz. inanıyorum fakat netice nasıl görünüyor?

picusta

files'in dedigi durum ile buradakinin farki su :
Burada  patron'a satis yapilmiyor, karsida bu isin teknigi ile ilgilenen insanlar var.
Amacimiz bu isi  ögrenmek (modern gömülü sistemlerin yazilimi ve donanimi),
Eger PCBde hata var ise daha önce kendi pcb'mizde yaptigimizi yapariz, gereken yere tel lehimleriz olur biter(teknik adamiz çünkü).
Bu boardu ürün olarak görmek yanlis. Bir kere ürünün garantisi yok, ama bu forum araciligi ile teknik destek garantisi 100%, ne olursa olsun, board'unuz çalisacaktir.
Bence proje gayet basarili gidiyor. Tek sorun koli gönderiminde hasar olmasi, diger ticari projelerle kiyaslandiginda bu sorun devede kulak.
Ben revizyon isini söyle görüyorum : herkes kendi kösesinde bu karti yapmaktansa (birinci revizyonu) ortaklik olusturuldu ve maliyet büyük ölçüde indirildi (birkaç kat denebilir).

OG

Gereksiz bir tartışma.

İzlenecek yolun tespiti için kaç zamandır burada konuşuluyor. Farklı görüşler var idiyse, bunlar zamanında belirtilir ve hemfikir olunamıyorsa gerektiğinde katılımcıların oylaması istenir. Veya benim gibi gelişmeleri okumaya bile fırsat bulamayan katılımcılar, işi yürütenlere yöntem konusunda güvenmek zorundadır. Hata yaparlarsa da şansa, isteyerek yapacak değiller herhalde.

Bu gibi işler küçük testlerir. İnsanlar kendini test etsin, hangi pozisyonda nasıl tepki gösteriyor, hangi aşamada neler söylüyor, neler yapıyor vs vs.

Uğraşan arkadaşlara teşekkür ediyorum, çalışmaya fiilen katkıda bulunamadığım için de aflarını diliyorum. Haklarını helal etsinler.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yas

Herkese merhaba
Bencede bu tartışma hiç olmaması gereken bir tartışmadır.
Projenin gidişatını şahsen başarılı buluyorum. Konuyu en baştan beri takip ediyorum sadece 3 haftalık bir şehir dışı iş yüzünden takip edemedim
ve katılımı kaçırmış durumdayım. Konuyu bir çok katılımcı arkadaştan daha çok takip ettiğimi düşünüyorum. Yukarıdaki mesajlarda belirtildiği gibi
proje çok az kişinin özverisiyle bu konuma gelebildi. Özellikle "mp3dragon" hocamın katkılarını takdir etmeden geçmek istemiyorum ve tepkisini
haklı buluyorum başlığı takip edenler bilirler önceki mesajlar okumadan yeni mesaj yazıldığı için gereksiz sorular doğmuş. Tabiki bu durum cevap
yazanların moralini bozuyordur herhalde "niye düzgün takip edilmiyor diye". Neyse bence asıl önemli olan mesaj yazan arkadaşların sadece yazı
usluplarına dikkat etmeleri, çünkü uslup yalnış kullanılırsa sert çıkışlar yaşanabilir gereksiz istenmeyen tartışmalar doğar bununda kimseye yararı
olmaz zararından başka.
Projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Donanım temin etme şansım olmadığı için şimdilik konuyu ve bağlantılı konuları merakla takip
etmekle yetineceğim herhalde.

ugurtarlaci

Arkadaşlar projenin geldiği nokta ortadadır ve internet üzerinden geliştirilen birproje için oldukça iyi zamanlamaya sahiptir. Bu tartışmayı burada kapatırsak sevineceğim. Artık lütfen bu tartışmaya yönelik mesaj yazmayalım. Mesaj sayımız zaten yeterince fazla. Aktif katılan ve de belli sebeple katılma imkanı bulamamış arkadaşlara kendi adıma teşekkür ederim. Şu ana kadar aktif katılma imkanı bulamamış arkadaşların projenin ilerleyen noktalarında daha aktif olacaklarını düşünüyorum. Projemiz aslında yazılım ve donanım olarak oldukça ciddidir, o sebeple lütfen projenin akışına  uygun yorum ve fikirler sunalım.

Herkese Kolay gelsin.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

erhanmete

aslında herşey olması gerektiği gibi giyor. yaşanan olumsuzluklar üretkenliğin tasarım ve imalatın doğasında olan şeyler. bu yaşananlar bana o kadar normal geliyorki böyle bir proje için az bile. üzülerek söylüyorum kendimi hazıra konmuş gibi hissediyorum. çünkü bende sadece maddi olarak katkıda bulunmuş gibiyim. imkanlarım var onları değerlendiriyorum. ve büyük bir olasılıkla yazılım konusunda hiçbir katkımda olmayacak. fakat projenin elle dizilmesine gönlüm razı gelmedi. ve başka bir kittede burdaki desteği alamayacağımıda gayet iyi biliyorum. bu projenin içindeki bütün arkadaşları kutluyorum. umarım dizgi aşamasında bir terslik yaşamadan katılan arkadaşlara kartlarını ulştırırız .
herkese kolay gelsin.