ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

Maddi manevi her türlü desteği esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ederek tartışmayı burada kapatıyorum. Ne demişler kiminin emeği, kiminin parası kiminin de duası :lol:
@arslan74,
projenin ilk katılımcılarındansın, eminim ki yazılım kısmında çok katkın olacaktır. Maksadı aşan yazışmalarımız ve sözlerimiz olmuş olabilir. Netice olarak tüm olanları unutarak yolumuza devam edelim.

Yazılım geliştirme olarak iki önerim olacak;

1- Linux ve WinCE olmak üzere iki ayrı ekip oluşturarak aynı anda her iki işletim sistemini boarda port etmek.
2- İlk önce Linux port edip, daha sonra WinCE ile uğraşmak.

Birkaç geri dönüş oldu, windows programcıları Linux konusunda soğuk durmaktalar.  

Kolay gelsin.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

arslan74

Alıntı yapılan: "mp3dragon"
@arslan74,
projenin ilk katılımcılarındansın, eminim ki yazılım kısmında çok katkın olacaktır. Maksadı aşan yazışmalarımız ve sözlerimiz olmuş olabilir. Netice olarak tüm olanları unutarak yolumuza devam edelim.

Merhaba,

Size katılıyorum. Netice olarak buradaki amacımız birşeyler öğrenmek, şahsi çekişmeler içine girmek bize hiçbir faydası olmadığı gibi zararıda olacaktır.

Şimdi asıl işimize dönersek. Sağolsun bazı özverili arkadaşlardan aldığım destek beni sevindirdi. Şimdi doğru yolda olduğumuzu daha iyi anliyorum.

Bana başka ARM board gönderebileceklerini söylediler, hepsine buradan teşekür ediyorum.

Ama ben bu forumda bu borad üzerine ısrar etmemin asıl sebebi bütün arkadaşarın ortak bir board üzerine çalışması içindir.

Yoksa yazılımı bitmiş içinde linux yüklü bir sürü board var. Onları özellikle istemedim.

Ben Linux üzerine ağırlık verdim. Amacım linux ve arm iyi bir şekilde öğrenmek.

Linux temellerini VMachine üzerine ubuntu dan öğrenmeye başlatık. Ama ARM kısmı ne yazık ki eksik.

Bu board bittiğinde İnşallah o eksiğide tamamlarız.

Selamlar

ground

Tam bize yakışan bir sonuç , gidişat teşekkürler mp3dragon hocam ve arslan74 hocam..

Bu tartışmaların olmaması zaten beklenemezdi. Ama mantıklı insanlar olduğumuzu , bu çalışmanında hayırlı bir iş olduğu şimdi tekrardan anlaşılmıştır..

Konuya döneyim..

Bu çalışma açıkcası bu sektörle uğraşan biri olarak bu kadar zaman da yapılmış - yapılacak olması beni şaşırttı. Özellikle dört elle bu işe sarılan arkadaşların emekleri taktire şayan..

Donanım
Donanım konusunda problemler olabilir , ama bu gibi tasarımlar konusunda tecrübeli olan @göktuğ nun bu pcb ye elinin değmesi problemlerin minimumda kalacağını gösteriyor.. :)

Çok fazla destek veremedik (hatta hiç) (gönül desteği hariç).. Bunun nedeni olaya yabancı olmak , bilenlerin işine karışmamak olabilir. Ama genede biraz çalışabilirdik ödevimize..

Yazılım..

Donanım konusunda pek bişe yapamadık bunu yazılım konusunda telafi etmemiz gerekiyor.

Kendimce bu olayda bana firma içinden destek olacak daha önce arm+uclinux tecrübesi olan uclinux da boot (pcdeki autoexec)  program ve sistemde çalışan ana program(bootdan işaret edilmiş C programı sistemdeki gnu compiler ile derlenmiş) yazılımı konusunda deneyimli arkadaşım var..

Bu devrede de elimzden geldiğince katkıda bulunacağız.

Boşa laf sarfetmeden , genel kültür laflarıyla geyik yapmadan bu projeyi bu seviyeye getirdiniz. Buradan tekrar emeği geçen emektarlara teşekkürlerimi iletiyorum.

Kolay gelsin.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

picusta

Ben bu tartismanin olmasina sevindim bile diyebilirim, çünkü her ne kadar üyeler gereksiz tartisma dese de gerekli bir tartisma.
Söyle ki, bundan 10 yil önce, Linux'un ve açik kaynagin gömülü sistemlerde yeni yeni boy göstermeye basladiginda gelismis ülkelerde ayni tartismalar yasanmistir.
Açik kaynak yazilimin ekonomik modeli ile geleneksel yazilim ekonomik modelinin çakismasindan dolayi olusan bir tartismadir.
Geleneksel olarak yazilim :
Bir üründür.
ürün garantisi vardir.
Kaynak kodu kapali.
kullanici kendine göre programi degistiremez.
Kullanici program'a sahip değil, sadece bir kopyasina sahip.

Açik kaynakta ise bu noktalar farklilik gösteriyor : Para kazanmak için yazilimin kopyasini satmak yetmiyor (kopyalanabilir).
Sirketler müsterilerinin ihtiyaçlarina göre açik kaynak kodunu alip  gelistiriyorlar.
Müsteri ise parasini isletim sistemi veya program gibi yazilimsal ürünler satin almak için kullanmiyor, proje üzerinde çalismis, gelistirme ve bakim hizmeti sunan yazilim sirketini finanse ediyor. Program gelistirene değil, müsteriye ait.
Bu ekonomik modele ragbet gömülü sistemlerde gittikçe artiyor.
örnegin: 10 yil önce VxWorks isletim sistemi kullanan nükleer denizalti torpido atesleme sistemi, simdi Linux'a emanet.

mp3dragon

Eksik kalan atmeller Bulgaristan'a ulaşmış. Arkadaş  alıp gelecek atmeller haftaya elimizde olur.

Ek ücreti yatırmamış olan arkadaşlar bir zahmet yatırırlarsa iyi olur.

@ugurtarlaci,

PCB lere ne oldu? dün ulaşmış olması lazımdı.

ugurtarlaci

PCB ler az önce elime ulaşmıştır arkadaşlar, Vatana millete hayırlı olsun. :)  İnceliyorum , resimleri ile birlikte gün içinde  açıklama yapacağım.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

ise

herkese hayırlı olsun  inşallah hep beraber daha güzel projeler ve yazılımlar çıkacak.

ugurtarlaci

PCB yi inceledim. Fena değil arkadaşlar.  Kaplama tercihimiz kursunsuz hall oldu . Kaplama da zaman zaman padlar çok ince olduğundan mikron seviyesinde kalınlık farkları görülebiliyor ancak bunlar dizgiye engel değildir. Bu benim fikrim tabiki. Bu tarz bir PCB de nikel-altın önerilir ancak imkanlar şimdilik buna müsade etti. Yollar ve maske kaplamaları süper, silk  baskıları kusursuz diyebilirim.

Çok yüksek çözünürlükte değil ama fikir vermesi açısından birkaç resim ekledim.

http://img504.imageshack.us/img504/4388/fotograf0059va9.jpg
http://img504.imageshack.us/img504/3456/fotograf0061yk5.jpg
http://img210.imageshack.us/img210/8905/fotograf0062ax6.jpg

@mp3Dragon
10 Adet PCB yi bugün çıkartırım sana
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Göktuğ

Ugur cep telefonu ile cekilmiş gibi duruyor bu resimler. Kaliteli bir makineyle yuksek conulurluklu yakından parca ve tamamını alan 10 kadar fotograf yollarsan guzel olacak.

ugurtarlaci

Maalesef Goktug, extra bir fotoğraf makinası yok şu an yanımda. Elimden gelen şimdilik bu. Ancak dediğim gibi PCB ler Kursunsuz Hall için fena değil . Bugün Mp3Dragon  a 10 adet çıkartıyorum kargo ile. O da bir baksın. 7 mil hatlar sorunsuz görünüyor. Elektriksel test gibi dokumanlarıda istettim, gelince göndereceğim.

mp3dragon

@ugurtarlacı,

PCB ler ile birlikte elindeki soket, pasif ve RTC leri de verirsen kargoya sevinirim,

@erhanmete,

PCB leri sana ugurtarlacı bir şekilde ulaştırır. Diğer malzemeleri ben göndereceğim. Soketleri ve Tantal smd de göndereyim mi. (tantal smd ler şeridinde ama magazinde değil kesi kesik) bead lar magazin.

Kolay gelsin.

ugurtarlaci

@mp3dragon

Pasifler i ErhanMete ye vereceğiz diye biliyordum ben ancak  bu konuda bir karara varılmışsa elbette gönderirim sana. RTC ler dizilmeyecekmi ?. Sana göndermem gerekirmi ?. PCB ler ile birlikte arkadaşımıza elden teslim edebilirim istersen. Ancak PCB dışında kalan diğer malzemeler evde, bu sebeple sana yarın kargolayabilirim, sende Cuma alabilirsin.Sadece PCB dersen o hazır, bugün çıkartacaktım. Tüm pasifleri vs, Kart dizildikten sonra da gönderirim beraber istersen. Onların bir gereği varmı şu anda hemen ?

mp3dragon

pasifleri erhana verebilirsin. soketleri bana göndermen lazım. rtc nin fazlasınıda bana göndermelisin. kendi dizmek isteyen arkadaşa ulaştırmalıyım.

mp3dragon

bu arada,
otomatik dizgi sadece smd malzemede olacak. soketler ve dip malzemeleri herkes kendi dizecektir.

ugurtarlaci

@mp3dragon

Tamam , o halde yarın çıkartıyorum sana. Bu arada bendeki soket vs. tamamını göndermemişmiydim sana. Bende ,sende olmayan hangi soket varki anımsayamadım .....!!

Edit  :  Tmm...Tmmm  Hatırladım, pinheader, 2 li klemens buton vs.