ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

erhanmete

kartları bugün uğur beyden hızlıca aldırdım. şu anda aktiflerin hepsi pasiflerin bir kısmı elimde. sizlere iki haberim var. biri iyi biri kötü :(

iyi olan; biliyorsunuz smd dizgi için bazı şartlar var malzemelerin makarada olması vs. gibi ama 50 adet ürün için bu biraz sıkıntı. yarı iletkenleri elle dizmemek için makarada olmadığı için bir yöntem arıyordum onu buldum başka bir şekilde makinanın almasını sağlayabiliyorum. pasif malzemeleri ise elimde olmayanları 1er makara sipariş ettim.hepsini kendi stoğumdan dizeceğim.

buraya kadar herşey yolunda

kartların durumu hiç iyi değil. mp3dragon sanırım resim koyacak ama ben durumlarını hiç beğenmedim. kaplama hatalı olmuş bu tip kartlar direk altın kaplama yapılmalıydı. bence ilk çıkacak problemler pcblerden çıkacak.

ben genede dizmeyi deneyeceğim. aslında çokta kötümser değilim. iyi gözle muayene sonrası bir problem çıkmayabilir. iyi bir test şart.

kolay gelsin.

mp3dragon

Projeye emek ve destek veren arkadaşlara öncelikle teşekkür ederim.
Ayrıca bize bu imkanı sağlayan picproje yöneticilerinede ayrıca teşekkür etmek isterim. Ancak işin içinde mecburen parasal bir ilişki olduğu için akıllarda kalan bazı soru işaretleri ve şüpheler olmasını istemem. Özellikle picproje yöneticilerinin bu konuda hassas olmalarını anlayışla karşılamak istiyorum.

En baştan beri bu hususa dikkat ederek tüm yaptığımız işlemleri ve projenin tüm aşamalarını burada yayınladık. Sizlerden gelen önerileri imkanımız ölçüsünde dikkate aldık. Zaman zaman tartışmalarımızda oldu. Bunları mümkün olduğunca tatlıya bağlamaya çalıştık. Picproje ruhuna uygun olarak paylaşım ve ticari anlaşılmama ve ticari düşünmeme konusunda çok hassas ve titiz davrandık. Her aşamada elimizdeki proje dosyalarını yayımlayarak görüş ve önerilerinizi almak istedik.

Başlangıçta hedeflediğimiz maliyeti eğer Atmel işlemcilerin yolda hasar görmeleri talihsizliğini yaşamasa idik tutturmuş olacaktık. Ancak bu kadar yüklü ve çeşitli malzemeleri barındıran bir çalışmada bu tür aksiliklerin olmasını doğal karşılamak gerekir diye düşünüyorum. Yine de karşılaştığımız zorluklar göz önüne alındığında projeyi oldukça hızlı ve minimum maaliyet ile bitirdiğimiz kanaatindeyim.

Görüldüğü üzere 38 adet full pcb, 8 adet boş pcb olarak katılım belirledik. Her imalatta olacağı gibi bir miktar fazla sipariş ile ortalama 45 adet pcb dizecek şekilde malzeme ve 50 adet PCB sipariş ettik. (atmeller 41 adet)

Görüldüğü üzere yaklaşık board başına maatiyetimiz 120 usd olmuştur. Bu da toplanan ücrete eşdeğerdir. Fazla olarak yedek amaçlı alınan malzeme ve PCB tarafımdan finanse edilmiştir.
VGA kısmında kullanılan EDORAM lar ebay sitesinden ihaleye girerek tarafımdan alınmış ve piyasada devamı olmayan üretimden kalkmış ürünlerdir. Toplam 110 adet aldım her kartta 2 adet kullanıldığı düşünülürse max 55 adet board yapma şansımız vardır. Tabii bulunamayan bu ürünleri ben yedek olarak tutacağım.

Netice olarak elinize ulaşacak olan kartlar kesinlikle ticari bir ürün olmayıp picproje bünyesinde çok çeşitli özverilerle ortaya çıkmış bir "open source" çalışmadır. Bazı çalışmalarda olduğu gibi Karaköy'deki dükkanların vitrinlerine çıkmayacaktır ve çıkmasıda yukarıdaki nedenlerden dolayı mümkün değildir. Zaten bunun olmayacağını benim başka başlıklardaki yazışmalarımı takip edenler ile bu projeyi baştan beri dikkatli şekilde takip edenler bileceklerdir.

Elinize geçecek kart yurt dışı muadilleri en az 400-500 USD karşılığı olan bir karttır. Üzerindeki donanımı bilen gözler incelediğinde ve yurtdışındaki kitlerle karşılaştırdığında zaten bunu anlayacaktır. Bizim kartımızın bu kadar uygun fiyatlı olmasının en büyük sebebi mühendislik çalışmalarının open source mantığı ile buradaki özellikle ben ve göktuğ arkadaşımız tarafından karşılıksız olarak yapılmış olması ayrıca ugurtarlaci, erhanmete ve leblebitozu gibi arkadaşlarımızın (ve diğer arkadaşlar tabii) verdiği maddi-manevi katkılardır.

Eğer hakkım geçti ise hakkımı helal ediyorum, eğer sizin hakkınız geçti ise sizlerde helal edin.

Kolay gelsin.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

mp3dragon

PCB resimleri;
Erhanmete'ye kalite konusunda katılıyorum.

ugurtarlaci

@ErhanMete

Kaplama tipinin , kart tasarımına uygun olmaması sebebiyle oluşan , kaplama dengesizlikleri havya ile alınabilir sanıyorum ancak eğer dizgide ciddi sorunlar yaratacak ise PCB firması ile görüşebilirim. İadesi durumunda 1 aylık bir zaman kaybı ile yenilerini yaptırma durumumuz olur ancak ben yinede fazlalık oluşturan kaplamaların alınabileceğini düşünüyorum.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

erhanmete

evet bende öyle düşünüyorum dedimya çok da kötümser değilim bi deniyeceğim.

mp3dragon

@ugurtarlaci,

Power kısmındaki elek. con. ları almamışmıydın?

ugurtarlaci

@mp3dragon

Evet aldım, göndermemişmiyim. ? Atlamışım sanırım . Bir şekilde hallederiz, Kartlarla birlikte de gönderebilirim, gözden kaçmış sanırım , o kadar da baktım.

Bu arada toplam PCB sayısı 46 görünüyor, şimdilik fazla 4 adeti elde tutalım yedek olarak. Katılımcı dışında 15YTL verene PCB vermek doğru bir yalaşım olmayabilir. Kartlar tamamlandıktan sonra sorun çıkmaz ise gönlüne göre isteyene verebilirsin tabi.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@uğurtarlaci,

katılım dışında hiç kimseye board filan vermek gibi bir niyetim olamaz zaten. Bu kadar insanın emeğine ve girdikleri riske çok büyük haksızlık olur zaten. Ancak katılımı kapattıktan sonra isteyen arkadaşlar olmuştu. eğer yazılım konusunda sıkı bir katkı olacağına inandığım biri olursa veririm.

mp3dragon

Şimdiden adres bilgilerinizi göndermeye başlarsanız iyi olur sonradan sıkışmayalım.
ilave atmel ve boş pcb ücretlerinide (boş pcb isteyenler) yatırırsanız iyi olur.
Kolay gelsin,

mp3dragon

@erhanmete,
eksik kalan malzemeler bu gün yollandı.
@göktuğ,
1 adet boş PCB yolladım.
@ahmet2004,
PCB ve malzemeleri sana yolladım.

leblebitozu elden boş PCB sini aldı.

Şimdi PCB yi inceliyorum. Açıkça dizesim geliyor. :lol:

ahmet abüü

Alıntı yapılan: "Allegro"
Alıntı yapılan: "ahmet abüü"İlk denemelerinizi AKÜ ile yapın.
EMC ile mücadele, haşere ile mücadele gibidir.!

Heralde şaka dediniz :)

İlk testi Akım sınırlı bir güç kaynağı ile yapmamız şarttır.
Hesaplanan akım 300 mA ise 500 mA e sınırlandırıp çalıştırmak
olası hataları düzeltmek açısından çok faydalıdır.

Benim yazdığım şey ile senin yazdıkların arasında en ufak bir bağlantı yok.
Bu anlayış biçimi ile mi takip ediyorsun Arm9 başlığını.?
Birde LAF yerleştiriyorsun "Heralde şaka dediniz :)" diye.
Ne yapalım şimdi, bende sana ters bir cevap mı veriyim.? Çok mu hoşunuza gider, beni kızdırıp foruma yazmaktan vazgeçirmek.
ATMEL ile çalışma başladıktan sonra SAMSUNG başlığını askıya aldım, dikkatleri dağıtmamak için.
Başarı ile bitsin şu ATMEL projesi, bakın daha neler göreceksiniz. SAMSUNG grubu bu projeyi saygıyla beklemek zorunda.
Fakat herkez yazdıklarına dikkat etsin.
EGO'larınızı gidin başka yerde tatmin edin.
LiNUX bir sudur, iç iç kudur.

ahmet2004

Elimizdeki sokete göre S-video soketi TERS olmuş.Yönü içe bakıyor.(Neyse kabloyla dışarı alırız.)

S1D13506 da 50Mhz xtal mi kullanılacak.

Kart güzel olmuş.Kaplama fazlalıklarınında pek sorun olacağını zannetmem.

ugurtarlaci

PCB için uygulanmış testlere ilişkin test raporudur arkadaşlar. Mail henuz bugün ulaştı.

@Allegro - @Ahmet Abuu

Arkadaşlar lütfen burada kişisel alınganlıkardan ötürü oluşan tartışmalara yer vermeyelim. Projemiz bir noktaya kadar geldi görüyorsunuz. Herkesin değerli katkılarıyla oldukça iyi bir noktaya gideceği şüphesiz. Lütfen enerjimizi bu yönde kullanıp, birbirimizi kıracak cümlelerden kaçınalım. Yapılan yorumlarda anlatılmak istenileni anlayamamışsak , konuyu açmasını rica edelim. İnanıyorum ki herkes bu konuda birşekilde katkıda bulunmak istiyordur. Konu başlığımız zaten yeterince kabarık, o sebeple lütfen bilgi ağırlıklı mesajlara yer verelim.

Konuda emeği ve çabası geçen herkese teşekkür ederim.

İyi çalışmalar

Göktuğ

Alıntı yapılan: "ahmet2004"Elimizdeki sokete göre S-video soketi TERS olmuş.Yönü içe bakıyor.(Neyse kabloyla dışarı alırız.)
Malzemelerin hiç biri bende değildi. Pdflerden olusturuldu kütüphaneler. Simdi  baktım daha dikkat edilse ters oldugu anlaşılabilirmiş. Baska hata görebiliyormusunuz ?

Beslemenin çok önemi yok kullanılan lm2576 ler cok güçlü chipler.

ahmet2004

Göktuğ: önemli değil o soket.Benimde gözümden kaçmış.

En önemlisi kartı çalıştırmak ve ARM9 ile çalışmaya başlamak.