ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

Göktuğ

Sizin fotograf makinesi daha güzel sanırım resimde padler daha yi gözüküyor gibi. 3-5 fotograf cekebilirmisiniz.

ugurtarlaci

S-Video nun pin bağlantılarında sorun yok ise, ters de takılabilir. Erkek soketin takılmasını fiziki olarak engelleyecek bir kompenent görünmüyor. Sonuçta bu ilk numune. S-Video yu denemek isteyen ters de olsa takabilir. Kabo ile çıkarmaya gerek kalmaz yani. Çok kritik bir malzeme değil. Yeterki işin kalbinde bir sorun olmasın.  :)
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

ahmet2004

leblebitozu

Merhaba,

Isı tabancası ve biraz flux ile kaplamadaki fazlalıkları aldım bir sorun çıkmadı

ahmet2004

mp3dragon

S video konnektöründeki hata herkesin gözünden kaçmış.Biraz tuhaf durmakla beraber önünde malzeme olmadığından kablo takılmasında problem yaratmıyor. Benim kaçmaması gerekiyordu ama çok yoğun bir çalışmada her şeyin 2 kişide toplanmasının doğal bir sonucu olarak görüyorum. Umarım daha ciddi bir hatamız yoktur.

Eksik Atmeller (30 adet) Türkiye'ye ulaşmış ve dizgiyi yapan arkadaş erhanmete'ye kargo ile gönderilmiştir. erhanmete ile bugünkü konuşmamda bottom dizgilerin bitirilmek üzere olduğu pazartesi günü top dizginin başlayacağını öğrendim.Sipariş verdiği 805 smd malzemelerde eline ulaşmış durumda imiş.

Bozuk atmeller de kart ile birlikte 1'er adet olarak katılımcılara ulaştırılacaktır.ahmet2004 kusura bakma sana göndermeyi unuttum sanada en kısa zamanda eksik 805 malzemelerinle beraber yollayacağım. Özellikle %1 toleranslı malzemeleri bulman zor olur.Bir an önce başlaman için onları beklemedim.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

mp3dragon

teknikelektronikçi arkadaşımız projeden çıkmak istediğini belirttiğinden daha önce full pcb isteyen memed52'yi yerine almayı düşünüyorum memed52 senin içinde uygunsa yerine seni aldım.
proje katılımcıları dışında kalan arkadaşların yorum ve önerilerini yaparlarken daha dikkatli bir uslup kullanmalarını rica edeceğim. Yoksa yöneticiler ile konuşup diğer bir iki başlıkta olduğu gibi başlığı katılımcılar haricindeki üyelere kapatmalarını isteyeceğim.Her ne kadar çıkış noktama aykırı olsada ve istemesemde.

ahmet2004

s-video soketini önü yukarı gelecek şekilde dikebilirmiyiz.

Veya piyasada bulunabilirmi böyle birşey.

Yada ek bir mini bakırlı pertinaks'lardan yapılabilir.

memed52

Uygundur teşekkür ederim.

iyi çalışmalar.

mp3dragon

ÇOK ÖNEMLİ!!!!

Power sayfasındaki 3.3 volt regulatör (U15) bir kısım boardda mic4576-fixed, bir kısım boardda ise lm2576-adj olacaktır. MIC4576 olan boardlarda R95 ve R93 takılmamalı, ancak 0 ohm değerli R94 direnci takılmalıdır.LM2576 olan boardlarda ise R95 ve R93 takılmalı, R94 TAKILMAMALIDIR.Dizgi otomatik olacağından muhtamelen tüm dirençler takılı olacaktır. Ben tek tek düzeltip göndermeye çalışacağım ancak özellikle ahmet2004 ün bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir. Siz gene de voltaj vermeden kontrol edin.

ahmet2004

Dikkat ederim teşekkürler.

X1,X2 xtalleri padler arası 5mm değil 4mm olmuş.

VGA nın şasesi devrenin şasesi ile birleştirilmemiş.Bir sorun olurmu kullanımda.

10uF 10v elkondaların padleri geniş seçilebilirdi.Hangi kılıf seçildi.

Power da kullanılan bobin pad aralığı 8mm.Bobinler 5mm.

Galiba malzemeler bir yerde toplanıp yapılsaydı bunlar olmayacaktı.

birde bana gönderilen kristal 50Mhz S1D13506 için bumu kullanılacak.

(33mhz mi 50mhz mi?).

Birde bu smd BEAD ler'den ne kadar akım çekilebilir.

mp3dragon

X1,X2 mi? OSC1, OSC2 mi?
OSC1 50 mhz olacaktır. malzeme sipariş listesinde de gözükmektedir. Önce 33 mhz olarak düşündük sonra daha hızlı çalışabilceğini görüp değiştirdik.Malzeme listesinde ve şemada değer 33 mhz kalmış.
Beadlardan çekilen akım maksimun 20-30 mili amper rahatlıkla kaldırır.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "ahmet2004"Dikkat ederim teşekkürler.

X1,X2 xtalleri padler arası 5mm değil 4mm olmuş.

VGA nın şasesi devrenin şasesi ile birleştirilmemiş.Bir sorun olurmu kullanımda.

10uF 10v elkondaların padleri geniş seçilebilirdi.Hangi kılıf seçildi.

Power da kullanılan bobin pad aralığı 8mm.Bobinler 5mm.

Galiba malzemeler bir yerde toplanıp yapılsaydı bunlar olmayacaktı.

birde bana gönderilen kristal 50Mhz S1D13506 için bumu kullanılacak.

(33mhz mi 50mhz mi?).

Birde bu smd BEAD ler'den ne kadar akım çekilebilir.

- Kristaller dip ve smd kullanılabilecek yapıdadır.
- VGA şasesi L12 üzerinden dönüyor.
- 10uF 10v SIZEB kullanıldı. Dahada kucuk kullanabilirdim. Küçük malzeme temin etmede sorun olmuş olabilir.
- Power bobinlerde sorun yok. Alınan bobinler düşük akımlı bobinler. 1.5A likti sanırım.3A gibi akım cekilecekse daha büyük bobin takılması gerekir.
- Malzemeler (pasifler haric) tek elde toplandı. PDF cıktısından durum anlaşılabilirdi.

ahmet2004

VGA soketinin dış kılıf şaselemesinden söz ediyorum Göktuğ.
Her iki ucuda boşta sanırım.

Şu an kartı lehimlemeye geçmedim.Bekliyorum.
Mp3dragon kartları bir dağıtsın sonra bakalım lehimlemeye geçeceğim.
Mp3 dragondan OK bekliyorum.Beklemekte yarar var.

Göktuğ

5 pin gnd ye baglı, o bahsettigin pinler baglı değil evet.  Çalışmasında sorun olacagını sanmıyorum. En kötü bottomdan biraz yesil boyayı acıp gnd ile birleştirmeye gidilir.