ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

Alıntı yapılan: "Allegro"Yanlışlık olmasını tabi ki istemeyiz ama
eğer ki Şema veya Pcb de hata varsa hepsi aynı hataya sahip olacak.

1- Seni yanlış anlamıyoruz. Haklısın, 1 adet kart "imkanlarımız ölçüsünde" elektriksel olarak test edilecektir. Ancak elimizde kartımıza port edilip çalıştırılmış yazılım olmadığından tam donanım testi yazılımla birlikte (hep beraber) yapılacaktır.

2- Bir hata varsa tüm katılımcıların ortak hatası olacaktır. Şematiği tüm değişikliklerini versiyon versiyon yayınladık. Benzer kartların şematiklerini ve internet linklerinide verdik. Vaktinizin olmaması veya şematiğin herkes tarafından kolayca anlaşılmaması kimseyi bu ortak sorumluluktan muaf tutmaz. Aynı şey pcb (özellikle silk screen için) geçerlidir.

Alıntı YapL13 e normal bobin mi takılacak(TSC2046 power).
evet 4.7...10 uH arasında direnç tipli bobin takılacaktır.

Kolay gelsin,
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

erhanmete

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Elinize sağlık.Ama RTL8201 dizilmemiş.

malesef onu dizemedim ne bir tepsiye uydu nede makaraya.
ilk resimde cift taraflı bant var kartta elimle koydum. ama krem lehime koymak neredeyse imkansız.

pasif olan malzemeleri şemayı falan incelemeden hepsini dizdim. fazla olan varsa elle sökülebilir.

işlerim dolayısıyla 27 martta istanbulda olacağım.
28 inde dönmüş olurum. dizgiye öyle devam edeceğim. resimlerde bir problem olup olmadığına bakarsanız sevinirim.

mp3dragon

entegreleri (tsc2046 yı net görmediğim için o hariç) kontrol ettim yönleri doğru gözüküyor. Bzı dizilmemiş pasif malzeme gözüme çarptı. OSC1 ve OSC2 yi kontrol edeceğim.

ugurtarlaci

TSC2046, ilk iki resimde daha net görülüyor. Son resimde de dikkat edilirse yönü belli oluyor. Her üç resme göre de yönü doğru  dizilmiş görülüyor. Ayrıca son resimde de CPLD düzeltilmiş.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

evet ilk resimde çok net, aynı yönde ise son resimde de, o da doğrudur.

ahmet2004

Şemayı önüme aldım:

Bütün beslemeleri +3.3 , +5 , +1.8 volt ları tek tek ölçtüm PCB den.

Bütün entegrelerin beslemelerini, şaselerini bead uçlarını ölçtüm şemaya

göre bir sorun yok.Özelliklede güç katını ölçtüm şemaya göre yanlış bir

durum göremedim.(Kontrol ve data uçları hariç tabii.)

Entegreler lehimlenirken arada kalan lehim fazlalıkları olmazsa yani

lehim kısa devre etmezse sorun çıkmaz kanaatindeyim.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "mp3dragon"
Alıntı yapılan: "Allegro"Yanlışlık olmasını tabi ki istemeyiz ama
eğer ki Şema veya Pcb de hata varsa hepsi aynı hataya sahip olacak.

1- Seni yanlış anlamıyoruz. Haklısın, 1 adet kart "imkanlarımız ölçüsünde" elektriksel olarak test edilecektir. Ancak elimizde kartımıza port edilip çalıştırılmış yazılım olmadığından tam donanım testi yazılımla birlikte (hep beraber) yapılacaktır.

2- Bir hata varsa tüm katılımcıların ortak hatası olacaktır. Şematiği tüm değişikliklerini versiyon versiyon yayınladık. Benzer kartların şematiklerini ve internet linklerinide verdik. Vaktinizin olmaması veya şematiğin herkes tarafından kolayca anlaşılmaması kimseyi bu ortak sorumluluktan muaf tutmaz. Aynı şey pcb (özellikle silk screen için) geçerlidir.

Yöntem olarak imalattan önce olası hataları görmek için Prototip
yapmak gerekip gerekmediğine dikkat çekmek istiyorum.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "Allegro"Yöntem olarak imalattan önce olası hataları görmek için Prototip
yapmak gerekip gerekmediğine dikkat çekmek istiyorum.

1- Yaptığımız zaten prototiptir. Prototip 1 adet olmak zorunda değildir. 40 adet prototip böyle bir projede anormal değildir. Bu proje "ürün" olarak piyasaya sürülmeyecektir.Prototip olarak kalacaktır. Piyasaya ürün hazırlayacaksanız dediğiniz yöntem geçerlidir. Katılımcıların iyi kötü elektronik bilgisi ve programcılık bilgisi olduğu baştan kabul edilmiştir. Yani her katılımcı aslında projenin AR-GE çalışanıdır. (veya öyle olmalı idi) Amacımız donanım+yazılım olarak ARM9 konusunu öğrenebilmektir.Piyasaya hatasız - problemsiz ürün çıkartmak değil.

2- Bir adet prototip yapılıp denenmesi demek tüm projenin tek bir kişiye yıkılması demektir. Bizim amacımız baştan beri bu değil. Hala içimizde, "biri otursun uğraşsın tüm donanımı ve yazılımı hazırlasın denesin olmadı tekrar tekrar değiştirsin, sonra da bize versin biz de yapalım" düşüncesi içinde olanlar varsa projeyi anlatamamışız demektir. Bu yöntemin zaten gidip hazır geliştirme boardı almaktan farkı kalmayacaktır.

Kolay gelsin.

mp3dragon

Alıntı YapL13 e normal bobin mi takılacak(TSC2046 power).
Kartımızın bazı ek özellikleri vardır. Elbette kullanılan donanımların datasheetlerini okuyanlar bunları farketmişlerdir. Bunlardan biri TSC2046 touchscreen entegresinin aynı zamanda ADC oluşudur. Bu entegreye bağlı 2 adet TP noktası ADC girişidir. Ayrıca sıcaklık sensörünüde içinde barındırmaktadır. O sebeple besleme kısmını bead ile geçiştirmeye gönlümüz elvermedi.
İkinci olarak EPSON Controller'ın digital kamera girişi mevcuttur.

mp3dragon

OSC1 ve OSC 2 nin yerleşimi dizgide yanlış olmuş. 1 nolu bacak (OSC nin yazısı) SDRAM'lar tarafına bakmalı.

Şemadeki gösterim.

DATASHEET deki gösterim.

PCB FOOTPRINT

Dizilmiş Hali.

PCB de olması gereken yerleşim.

erhanmete

birkaç tane daha dizmiştik  iyiki omları fırından geçirmemişim :)
daha detaylı bakılması için yeni resimler gönderebilirm yarın.

Göktuğ

Tantallarda pozitif taraf çizgili taraf bunu biliyorsunuzdur. Tantalların duzgun gozuktugu resim atarsanız onlarada bakalım.

ahmet2004

Göktuğ:

bu gibi hatalar hep SILKSCREEN - TOP SIDE  den kaynaklanıyor.

Bende kağıda tek tek yönlerini yazdım.

silkscreen'de elkondalardada yönler göstermiyor.Tantallarda öyle.

Sadece padlerin biri daire biri kare.

Eksiklik çizim programındanmı kaynaklanıyor.

Çıktı daha detaylı olabilirmiydi?

POWER katında girişlerde bulunan C89,C93 pcb de elko yeri yapılmış.

bu kılıfta 100nF varmı.

Göktuğ

- Kristallerin nasıl konması gerektigi silkscreende cok açık belli. 1 numaraların gelecegi kısımda köşede yuvarlaklık bırakılmıs durumda. Orada herhangi bir hata yok.

- Tantal kapasitelerde 1 numara taraflarında koselerde 2 adet kırık ile pozitif tarafın nereye gelecegi acık olarak belirtilmiş durumda. 2 köşesinde kırık olan tarafa tantal kapasitenin çizgili tarafı gelmeli.

- C89,C93 kapasiteleri dip elektrolitik kapasite. Benim  calıstıgım yerde cok fazla vardı ve gerektiginde kullanıyordum.Piyasada olduguna eminim.
Onlar dizilmeyebilirde, çok hızlı elektrik kapanıp acılmaları sırasında bazen lm2576 kilitlenebiliyor.Bunu engellemek için on-off ucuna konmus elemanlardan birisi o.

- Elektrolitiklerde + yazısı unutulmus. Nasıl unuttum anlamadım. Libde hata bulunmakta. Ama 1 numara tarafı kare olan pindir. 1 Numara aynı zamanda pozitif pin olarak ayarlanmıstır.

Eksik veya hatalı bir sey varsa çok çok büyük ihtimalle insan kaynaklıdır.Pads bu işlerin tamamını 2000 yılında yapabilen br programdır. Protelde benzeri yıllarda cok gelişmiş ozelliklere sahipti. Tercih meselesi.Dediğim gibi bir seyler eksikse programları hazırlayanlar bu meseleleri çok uzun yıllardır incelediklerinden oradan kaynaklanabilecek hata gelmesi gözardı edilmelidir.

Baska nerede hata oldugunu gördünüz, inceleyeyim.

mp3dragon

fotoğraftan çok net göremiyorum. Şu an ofiste olduğumdan malzemelerde elimde değil. bir bakabilirmisiniz atmel dataflash (AT45DB642D-TU) pin1 işaret noktası ile yazıları ters mi? yoksa dizgi mi yanlış. Normalde yazı yönünde olması lazım pin1 noktası.