ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

ugurtarlaci

@mp3dragon

Üstad Ankara için dağıtımı çözeriz. Bu sebeple Ankara ya ait kartların , sende olan malzemelerini toplu olarak tekrar Erhan Mete ye veya bana gönderebilirsin. Buradan dağıtırız. Tek tek uğraşmana gerek yok. Eğer kartlar Ankara dan yarın çıkarsa , bende olan elektrolitik kondansatörleri de sana Kartlar ile birlikte gönderirim, aksi taktirde ayrı bir kargo ile göndermem gerekecek.

Kolay gelsin
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

ugurtarlaci

Kartlar tamamen dizilmiş durumda arkadaşlar. Ancak birkaç kartta özellikle Epson Chip inde meydana gelen kaymalar manuel düzeltiliyor.
Kartlar bugün akşama kadar her yönüyle  hazır olacak arkadaşlar. Bu konuda Erhan Mete Arkadaşımızın yüreğine emeğine sağlık. Bugün akşam Erhan arkadaşımızdan kartları teslim alacağım ve elimde bulunan son pasif malzemeler olan Power bölümüne ait son elektrolitik malzemeleri de dahil edip yarın Mp3Dragon arkadaşımıza kargolayacağım.

Ziya, Gallavi ve Erhan Mete dışında Ankara da olan arkadaşlar var ise gün içinde forumda bildirsinler ki tekrar tekrar git gel olmasın. Ankara da ki arkadaşlar ile bir noktada buluşup kart ve malzeme dağıtımını yapacağız.

Aynı şekilde diğer büyük illerde toplu arkadaşlar var ise bu arkadaşlarımızda böyle bir grup oluştururlarsa hoş olur. Mp3Dragon arkadaşımızı daha fazla yormayalım, zira yeterince yorduk kendisini ...

Herkese iyi çalışmalar.

edit : PicProje yöneticilerinin dikkatine. Sistem saatiniz yanlış. Mesaj saatlerinde hata oluyor.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

Tamamdır ugurtarlaci,

Yarın size elimdeki soket ve benzeri dip malzemeleri topluca gönderirim. Seninle beraber 7 adet kart ankarada gözüküyor. Erhanmete'ye malzeme gönderirken onun soketlerini göndermiştim. 6 takım malzemeyi sana yolluyorum. İzmirde dağıtımı ben yapacağım. Zaten İzmirdeki arkadaşlar beni tanıyor. Bir tek İstanbul ve diğer şehirler kaldı. 3 büyükşehir dışında kalanları mecbur tek tek kargo ile göndereceğiz. İstanbulda bu dağıtımı nasıl yaparız? Gönüllü veya merkezi yerde olan biri var mı?

Epsonların sökülmesi sırasında eğer bir bozulma olursa boş pcb isteyen arkadaşlardan rica etmem gerekiyor en azından 2 adet boş pcb isteyen arkadaşlarımız birinden vaz geçmeli. Çünkü benim elimde boş pcb kalmayacak gözüküyor. 1 adedine power kısmını dizmeye başladım onunla bu gün power kısmını test edeceğim.

Karton kutu nereden bulunur? kargocular kutuları çok pahallıya satıyor? Antistatik poşet izmirde varmıdır bir yerlerde?
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ugurtarlaci

Epson ların sökülme işlemi bildiğim kadarıyla özel sökme aparatları ile yapılıyor. Sorun olacağını sanmıyorum. 2 adet kartta böyle bir durum var bildiğim kadarıyla. Kutu imalatçılarında hazır kalıp kutular oluyor. Bu konuda İzmirde ambalaj kutusu üreten bir firmadan kutuları alabilirsin. sanırım tanesi en fazla 50 kuruş falandır.

edit: Antistatik poşet konusunu senin adına çözmeye çalışırım. Bulabilirsem kartlarla beraber gönderirim. Öğleden sonra bilgi veririm.

arslan74

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"@Aslan 74

Hocam bu soruyu sorulmamış kabul ediyorum. Bu konu yeterince açıklandı ve buraları çoktan geçtik. Ben yinede üzerinden geçeyim. Donanım planlaması sırasında  Ses , Can Controller , TFT adaptörü gibi ekipmanların ayrı bir kart olarak tasarlanması kabul edildi ve bu ek kartlar için de ana kartımızda bağlantı uçları kullanıldı ( ses için I2S gibi)

Kolay gelsin.

Evet öyle birşeyler işin başında acıklanmıştı. Ama gecen zaman zarfında ayrıntıları unutuğum için emin olmak adına soruyorum. Diyelimki biz bu boarda ses eklemek isyoruz bu iş nasıl olacak?

Selamlar

ugurtarlaci

@Aslan 74

Ses , Can Controller ve TFT adaptörü için ayrıca ek kart çalışması planlanıyor. Ancak öncelikli olarak kartımızın tümyönleri ile alışması gerekeceke. Eğer kartımızın bazı bölümlerinde sorun çıkarsa ki hiç istemeyiz, ikinci bir revizyonda bu birimler belki dahilde edilebilir. Ancak kartımız sorunsuz çalışırsa ki hepimizin arzusu bu , bu bahsedilen birimler için ek kart  olarak çalışılacak.

picusta

Beyler kusura bakmayin, konusmanizi böldüm, Ankara'da kalacak kartlar arasinda benimkini de unutmayin diyecektim.

dentaytr

"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

files

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Antistatik poşet izmirde varmıdır bir yerlerde?
Antistatik poşet, üzeirnde iletken boya ile çizgiler çizilmiş bir poşettir.  (Ekran kartı, ses kartı, Grafik LCD  gibi cihazların konduğu poşetler) Poşedin kendinde hiç bi rmaharet yok. Sadece iletkenliği var. Böylece Dıaşrıdan statik elektrik temas etse bile, pinler arasında yüksek gerilim oluşma ihtimali engellenmiş oluyor.

Kartı aluminyum folyoya sarıp sonra mekanik açıdan sağlamca paketlersen aynı işi görür sanıyorum.  
Antistatik paketlenmiş mosfet gibi malzemelerin ambalajı ise gerçekte iletken bile değildir Sadece antistatik şartlara uygun paketlenmiş. diye düşünüyorum. Bu bilgilerde bir yanlışlık varsa bilen birinden doğrusunu öğrenelim. . kişisel görüşümdür.

ugurtarlaci

@Files

Aluminyum folyo olmaz hatta çok kötü olur. Amac statik koruma zaten. Alüminyum folyo ya dokunduğun an tüm statik elektrik direkt boarda ulaşacaktır. Bulabilirsem ben poşet gönderirim. Antistatik önemli. Antistatik malzemelerde dış yuzey kesinlikle yalıtkan olmalıdır.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "arslan74"
Merhaba,

Bu boardun ses chip seti varmı? örneğin AC97 gibi. mp3 veya başka ses dosyalarının çalabilirmiyiz?

Selamlar

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"
@Aslan 74

Ses , Can Controller ve TFT adaptörü için ayrıca ek kart çalışması planlanıyor. Ancak öncelikli olarak kartımızın tümyönleri ile alışması gerekeceke. Eğer kartımızın bazı bölümlerinde sorun çıkarsa ki hiç istemeyiz, ikinci bir revizyonda bu birimler belki dahilde edilebilir. Ancak kartımız sorunsuz çalışırsa ki hepimizin arzusu bu , bu bahsedilen birimler için ek kart olarak çalışılacak.

Şemayı tekrar tekrar kontrol ettim. Bir sorun yokmuş gibi gözüküyor. PCB'miz de netteki örnek PCB lerden çok daha dikkatli ve profesyonel hazırlandı. Stabilite sorunuda yaşamayız büyük ihtimal ile.

Evet bu konu tartışılmıştı. Ayrıca merak eden şemaya bakabilir. Şema karışık diyen artık PCB mizin dizili olduğu resimde var oradaki malzemelerede bakabilir. Ayrıca benim hazırladığım dökümanlarda da özellikleri yazdım. Yani bu soru pek olmadı. Ama yine de tekrar vereyim özellikleri;
Alıntı Yap
• ARM9 - AT91RM9200
• 180 Mhz – 200 MIPS
• 16 Kb Instruction and 16 Kb data caches
• 64 Mb @ 32 bit SDRAM
• 8 Mb serial SPI flash
• 10/100 Mbit LAN
• USB 2.0 Host and Device Full Speed Port
• SD/MMC Card Support
• Real Time Clock
• 3 x RS232
• 1 x TWI
• 1 x SPI
• 1 x I2S
• 44 pin IDE & General I/O Port by CPLD Logic (+5 Volt tolerant )
• 34 pin General I/O Port
• EPSON S1D13506 TFT-VGA Controller @ 2 Mb dram
• Touch Screen Controller – TSC2046
• JTAG interface
• On Board Switching Power Supply
• 174 x 105 mm 4 layer PCB
Alıntı Yap
Gerekli Programlar;
• CYGWIN - http://cygwin.com
• Crosstool - http://kegel.com/crosstool/crosstool-0.43.tar.gz
• U-boot-1.1.6 - ftp://ftp.denx.de/pub/u-boot/
• loader-SBC.tar.bz2 – http://picproje.4shared.com
• picprojeSBC_0.1.patch – http://picproje.4shared.com
• Busybox-1.4.2 - http://www.busybox.net/
• Linux Kernel 2.6.24 – http://kernel.org/
• Atmel Kernel Patch 2.6.24 - http://maxim.org.za/at91_26.html

erhanmete

makinada dizgi aşaması çok büyük bir problem çıkmadan tamamlandı.
ufak tefek prpblemler yok değil iki kartta epson kayık leğimlenmiş ve bir iki karttada eksik malzemeler var. onlarda bugün tamamlanacak. elimden geldiğince pasif ve aktif bütün smd malzemeleri takmaya çalıştım. gönderilecek kartların hepsi aynı seviyede dizgiye sahip olması için uğraşıyorum. yani eksik bir malzeme varsa hepsinde olacak ve fazla bir malzeme varsa hepsinde olacak. kartları alan arkadaşların kartlarını iyibir göz muayenesinden geçirip önerilen şekilde gerekirse ölçü aleti ile kontrol etmeleri gerekmekte. dizgi işlemleri sırasında bütün esd önlemleri alınmış durumda zaten katılmamın bir sebebide bu aktiflerin elle dizilmesini istemedim.

şahsıma yapılan teşekkürler için;
katkım ne olursa olsun beni kabul ettiğiniz için ben teşekkür ederim. bu profosyonel projenin başından beri bütün soğukkanlılıklarıyla tamamlanması için çalışan yazılım kısmında belki günlerce uyumuyacak diğer katılımcıların işlerini bir nebze kolaylaştırdıysam ne ala. çünkü sanırım bundan sonra çok fazla bir katkım olmayacak. sonrası için herkese başarılar dilerim.

ugurtarlaci

@mp3dragon

Antstatik poşet işi tamamdır. Ben sana poşetlenmiş olarak gönderirim. 175x145mm lik poşet ayarlayabildim. Boy olarak ancak kurtarıyor ama sanırım soketler dizili olmadığından tam sığacak. Sana kargolarken Ankara daki arkadaşlar için gerekecek elektrolitik kondansatörleri ayırır öyle gönderirim.

Ankara daki arkadaşlar için toplam kaç adet tutuyoruz bu arada ? net rakam belli oldumu ?

@ Erhan Mete

Sen bana teslim ederken kendi kartını ayırmış olacakmısın , yoksa senin için bir adet kart tutuyormuyuz. ?

erhanmete

kendi kartımı dizmeye başladım bile :)
benimki kalacak yani sana 1 adet eksik teslim edeceğim

mp3dragon

@ugurtarlaci,
Ankarada kalacak kartlarla ilgili son durum;

erhanmete = 1
ugurtarlaci = 3
Ziya          = 2
gallavi       = 1
picusta      = 1
denaytr     = 1

olmak üzere 9 adet board. Yalnız picusta ülke dışında olduğu için babasına ulaştırmamızı istedi. Ankarada imiş. Şehir içi kargo ile olur sanırım. Eğer uğraşamıyacak olursanız bana gönderebilirsiniz onu ben iletmeye çalışırım.
erhanmete artık alsın canım kendisininkini :lol: Erhan'da soketlerde var. Diğer soketleri ben sana gönderirim. Bana 31 adet board ulaşmalı bu durumda.