ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

L13 bobini 4.7...10 uH değerinde direnç tipli bobindir. Değeri kritik değildir. Yerine köprü bile atılsa olur. malzemlerde yoktur. Herkes kendi tamamlayacaktır.

Bir türlü fırsat bulamamıştım dizmeye power kısmını yarım kaldı. bugün akşam düşünüyordum. Direkt 1117 yi dizip bakayım.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

memed52

Ugurtarlaci, chipin 1 no lu bacağındaki gerilimi ölcermisiniz. R106 acık devre veya R107 kısa devre gibi durum var.

İyi çalışmalar.

ugurtarlaci

@mp3dragon

ürünün datasheet inde aşagıdaki not var.

"R1 is normally fixed to 120Ω."

bizdeki direnç değerlerinden ötürü akım yetmiyor olabilir. Ben denedikten sonra durumu bildiririm.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

bu durumda ahmet2004 ün sorun yaşamaması normaldir. çünkü onun elinde lm317 vardı.

mp3dragon

atmel ARM elimizde fazla yoktur. Daha doğrusu 1 adet vardır. O da galiba ugurtarlacı'ya gidecek. Atmellerinize gözünüz gibi bakınız.

ugurtarlaci

ld1117 yi söktüm yerinden, 1v8 hattında hala 3v3 görünüyor ... !!!!

LD1117 anlamadım ben valla. Söktüm yerinden ve uygulamayı dışarıda yaptım. örneğin 3.5 v giriyorum girişe ,  r1=120R , r2=240R iken 1.85 gibi bir gerilim olması gerekirken, 2.4 gibi gerilim veriyor , dahada kötüsü giriş gerilimi artınca senkron olarak çıkışta artıyor. ..... ?
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

Kargolar yurtiçi ile gönderilmiştir.
şemada ve eleman footprintinde hata yoktur. pcb mi hatalı acaba?
3.3v hattı ile kısa devre olabilir mi? ld1117 ısınıyormuydu?

ugurtarlaci

@mp3dragon

benim ilk denediğimkartta bir kısadevre görülüyor ancak sanırım genel bir sorun değil. LD1117 sorunudan dolayı işlemci içinde oluşan bir kısadevrede olabilir. Diğer kartlarda böyle bir problem yok. Diğer bir kartı denemekte tereddütlüyüm açıkçası . Boş PCB de bir kısadevre tesbit etmedim, bu sevindirici

mp3dragon

ilginç oldu şimdi bu ld1117 ler üretim hatalı olabilir mi?
evde lm317 ile denesem mi ki?

ugurtarlaci

tmm tmm arkadaşlar bir problem yok :)

Dizgi sırasında oluşan bir hata sebebiyle bir sıkıntı yaşadım sanırım.

Son olarak ölçtüğüm Gerilimler :

Giriş 10v  R1=5k1  R2=2k2 (standart kartta takılı olanlar)

1.880 v
3.265 v
5.023 v

ld1117 için R1  = 120R ve R2=280R  test ettim ve sonuş olarak elde edilen çıkış gerilimi 1.799 v olmuştur. Datasheet de R1 direnci 120R fixlenmiş genelde.

@mp3dragon.
Hocam sen yinede ilk denemenin karşılığında Atmeli reserve et sana zahmet. Belki yakmış olabiliriz Core u :)

mp3dragon

@ugurtarlacı,

L1 beadını söküp deneyebilirmisin?
L1 işlemciden core ayırıyor. Hala kısa devre var mı?

mp3dragon

ugur tarlacı

hyperterminali aç, 115200, 8, N, 1 olarak ayarla
cross seri kablo ile bağla,
terminal penceresinde Resetten sonra CCCCC karakteri görürsen tamamdır. J26 kapalı, jtagsel gnd ye köprülü olmalı.
Reset 1 sn sürüyor bilgine.

ugurtarlaci

@mp3dragon

Sorun yok rahat olabilirsin. Sorun manuel dizgide oluşmuş. Kartta ısınan , patlayan, sorun çıkaran bişey yok. Tıkı tıkır yani . Acayip heyecanlandım valla .... Ancak bu arada işlemciyi götürmüş olabilirim.  dikkatine  :)

mp3dragon

şemadaki değerlerle LD1117 çıkış vermiyor mu?
Atmel yedek sana rezervdir AR-GE karşılığı olarak  :lol:

Hatan ne imiş bizede söylersen sevinirim. Aynı hatayı yapmayalım. 1.8 volt pek manuel dizilecek malzemelere dokunan birşey değilde onun için.

ugurtarlaci

@mp3dragon

evet LD1117 şemadaki değerlerle çıkış veriyor . 1.880 v. Ben ayrıca datasheet indeki gibi R1 i 120 ye fixleyerek denedim , öyle de oldu. 1.799 v. Ancak şu an 3 kartımda da orjinal şemadaki değerle var ve çalışıyor.

Kartları seri porta bağladım ve  ve ... Sevinebiliriz , ilk test Tamamdır. 1 Sn aralıklarlar C karakteri basıyor. 3 kart da çalıştı bu arada. İlk denediğimiz kartda aynı datayı basabiliyor, ama yine de reserv hakkım saklı kalsın. Benden önca sorun yaşayacak (umarım olmaz) arkadaşımız olursa kullanabilirsin elbette.