ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

ugurtarlaci

Alıntı yapılan: "gallavi"

ugurtarlacı farketmediysen sendeki 1307 ters görünüyo

Evet sanırım resme göre kartlardan birisinde ters görünüyor. Bunların hepsi malzemenin parça parça gelmesinden kaynaklanıyor. Kartlar yanımda yok tam bakamıyorum ancak sağol. Ben hiç farketmemiştim bunu. sanırım o noktaya gelindiğinde farkedebilirdim.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@gallavi,
sendeki doğru, şemadan xtal bacaklarına bakarakta görebilirsin.

Bu arada DS1307 değil, DS1338-33 kullandık.

İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

rehber

merhaba,

board u ve malzemeleri aldık. gayet güzel görünüyor. emeği geçen herkese teşekkür ederiz. ellerinize sağlık.

tam inceleyemedim ama ilk dikkatimi çeken epson un 122,123,124 ve 125 nolu bacakları lehim kısa devre.

daha önemlisi 122 ve 124 nolu pad ler tamamıyla kopmuş. lehim şansı yok gibi görünüyor.

tekrar söküp lehimlemeye çalışacağız ama zor gibi.

Ersin

Bazi pin ler de birlesik gorunuyo ( lehim ), kesinlikle isikli buyutec ile kontrol ediniz.Ozellikle ARM ve Epson chiplerini.

ugurtarlaci

ÖNEMLİ UYARI  !!!!

Kartların üzerinde yer alan RTC (DS1338 -3v3) nin  ambalaj çubuğu sanırım dizgiden önce dağılmış ve toplanmış.(Zaten 25 adet lik 2 çubuk gelmişti) Bu sebeple dizgi sırasında ters dizilenler var.  Elimdeki 7 karttan 2 tanesi ters idi. Bu sebeple lütfen enerji vermeden bu chipin yönünü dikkatlice kontrol ediniz. (1. Pini Power tarafında olacak)

@mp3dragon
Üstad benim için 1 adet DS1338 reserve edermisin.? Geç farkettik sanırım :)
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Göktuğ

Enerji vermeden önce ne yapılması gerektiği çok açıktır. 5v 3.3v ve 1.8 v test pinlerinden gnd ye olan ohmaj değerlerine  bakılmalıdır.

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"ÖNEMLİ UYARI  !!!!
@mp3dragon
Üstad benim için 1 adet DS1338 reserve edermisin.? Geç farkettik sanırım :)

Ters konumda yanacagını nereden çıkarttınız? Çalısma voltajı dısında bir voltaj ile karsılasmadıgına göre elemanı söküp normal yönünde takmanız sorunu çözecektir.

ugurtarlaci

Alıntı yapılan: "Göktuğ"Ters konumda yanacagını nereden çıkarttınız? Çalısma voltajı dısında bir voltaj ile karsılasmadıgına göre elemanı söküp normal yönünde takmanız sorunu çözecektir.

Bu  yaklaşım işi şansa bırakmaktan başka birşey değildir. Ters bağlanınca yanmaz diye bir yaklaşım olmaz. Bu durum malzeme ters takıldığında power pinlerinin birebir ters gelmediği durumlarda bir ihtimal olabilir ancak DS1338 ters takıldığında Power pinleri birebir ters dönüyor. Zaten RTC noktasına gelmediğimizden elbette henüz test şansımız olmadı ancak reserve etmekte fayda var. Kartlardan birinden ilk çalıştığında bir koku gelmişti. Muhtemelen RTC dir diye düşündüm ters bağlandığını tesbit edince.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "mp3dragon"elimde kalan kartları inceleme fırsatı buldum. Bazı boardlarda tek tük kimi pasif malzemeler kaymış. Bir adet de PHY (RTL8201) yanlış dizilmiş. Bazı bacaklarda lehim taşması var. Lütfen iyice incelemeden kartınızı çalıştırmayın.

RTC elimizde bulunmaktadır.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"Bu  yaklaşım işi şansa bırakmaktan başka birşey değildir. Ters bağlanınca yanmaz diye bir yaklaşım olmaz. Bu durum malzeme ters takıldığında power pinlerinin birebir ters gelmediği durumlarda bir ihtimal olabilir ancak DS1338 ters takıldığında Power pinleri birebir ters dönüyor.

Alıntı yapılan: "Göktuğ"Enerji vermeden önce ne yapılması gerektiği çok açıktır. 5v 3.3v ve 1.8 v test pinlerinden gnd ye olan ohmaj değerlerine  bakılmalıdır.

Bu aşama gecilip enerji veriliyorsa, her şey olasılık dahilindedir.

mp3dragon

2 kart dizdim,
1 tanesinde 3.3 volt kısa devre gösteriyor.
2. kart 3.31 volt, 5.01 volt, 1.87 volt ölçtüm.
VCC=16.5 volt
Kalkış akımı 29 ma daha sonra 48.5 ma ya yükseliyor.

Göktuğ

düzgün boarddaki ohmaj degerlerini fixlemek için calıstıranlar gördükleri degerleri yazarlarsa farklı bir deger görüldügünde bir sorun oldugunu anlamamıza yardımcı olabilir.

leblebitozu

@mp3dragon

Bacakları kıvrık atmeli taktım board çalışıyor :)

gelgelelim yine aynı problem sanırım flash'ta ya pcb'de bi dert var, flash'a bi türlü loader'i ya da uboot'u atamıyorum. Her ihtimale sizdeki loader.bin'i gönderirmisiniz bana bir de onla test edeyim.

mp3dragon

@leblebitozu,
Aynı dert bende de var. Loader atıyor. U-boot atmıyor.

leblebitozu

evet bi sekilde flash a ulasamiyoruz ugurtarlaci yukledi sanirim bisiyler yanlis ama henuz kesfedemedim

ugurtarlaci

Arkadaşlar ben elimdeki 3 karta loader ve u_boot atabildim. Ancak u_boot başlatıldığında 3 kartta farklı davrandı. Bir tanesi eli yüzü düzgün bir çıktı verebildi  dünkü mesajımda yazdığm gibi. Ancak flash a yazamadığımız kesin. Bu yüzden Checksum hatası veriyor sanırım. J26 yı taksam da atıyor , takmasamda. Bu noktada bir sıkıntı var sanırım. U_Boot atamama olayına gelince, sanırım boardlar elden geçmeli tek tek..