ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

Alıntı yapılan: "rehber"merhaba,

board u ve malzemeleri aldık. gayet güzel görünüyor. emeği geçen herkese teşekkür ederiz. ellerinize sağlık.

tam inceleyemedim ama ilk dikkatimi çeken epson un 122,123,124 ve 125 nolu bacakları lehim kısa devre.

daha önemlisi 122 ve 124 nolu pad ler tamamıyla kopmuş. lehim şansı yok gibi görünüyor.

tekrar söküp lehimlemeye çalışacağız ama zor gibi.

PCB deki padler kopuksa maalesef çok uğraştırır. Kartları detaylı incelemeden gönderdim. Sizin şansınıza denk gelmiş. Biraz uğraştıracak ama eğer başaramazsanız boş pcb gönderebilirim.

1.8v = 1095 ohm
3.3v = 670 ohm
5v = 1700 ohm

civarı gözüküyor benim çalışan boardımda.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ugurtarlaci

ÖNEMLİ OLABİLİR.....!!

Arkadaşlar Atmel Flash belleğin yönü konusunda ciddi şüphelerim var.  Dünden beri deniyoruz, U_Boot atıyor görünüyor ancak denetlemeden geçemiyor. Checksum hatası ile geri dönüyor. Sonuçta yazamıyor zaten. Resetlendiğinde ise herşey başa dönüyor. Datasheet de bu duruma ilişkin bir veri bulamadım. Flash ın üzerindeki nokta 1 numarayı işaret etmiyor olabilir. Çünkü sizde farketmişsinizdir ki belirtilen işaret yazı yönüne ters. Bugüne kadar karşılaşmadığım bir durum. Bu konuda bir araştırma yapacağım ve Atmel e yazacağım. O sebeple enerji vermemiş arkadaşlar lütfen beklesin. Eğer bu konuda daha önce bir araştırma yapmış  arkadaşımız varsa lütfen yorumunu yapsın.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

Ben onu araştırdım. Daha dizgi aşamasındayken.Örnek bir board gördüm netten çalışan. Bizim gibi bağlamış flashı. Orada da yazı ters. Nokta 1 nolu bacağı işaret ediyor.Bulursam o boardın resmini koyayım.

http://www.ime.usp.br/~fr/sbc/

Göktuğ

Boardda 2. asamadayız. Test ve donanım hatalarını giderme asaması.

-Su anda sorun donanımsal olabilir. Kısa devre yada sematik hatası. Ama semada sorun yokmus gibi duruyor. Tekrar kontrol ettik flash baglantılarını.
-Bir baska donanım hatasıda pll tarafında olabilir. Yanlıs malzeme dizilmesi falan.
-En olası hatalardan biriside yanlıs yazılımla ugrasıp donanımda sorunu aramaya calısmak olasılıgı.

Artık herkes osiloskopları alıp ölçümlere başlmalı. Kritik pinlerdeki sinyalleri görmeliyiz.

mp3dragon

Olası hata olasılıkları bence;

1- Dizgide kritik PLL elemanlarının yanlış değerde dizilmesi - karışması(belki bazı boardlarda) Bu durumda PLL stable olmayacağı için ana clockta sorun çıkabilir.
2- Yazılımda flash adresi doğru değildir. Flash'ın yanlış yerine atıyorsa atmel programı görmüyordur.

1 için osiloskop la bakmalı.
2 için program içinde adreslemeler gözden geçirilmeli

mp3dragon

@ugurtarlacı,

Uboot atılan kartın uboot çalıştıktan sonraki çektiği akımı ölçebilirmisin? Benim kartlarda çekilen akım az. SD ramlar çalıştığında bu kadar az akım çekmemeli. SDRAM clk pinlerinde 100 MHZ okunmalı. Sadece yazma / okuma sırasında clk olabilir oralarda tabii.

ugurtarlaci

Denerim ancak akşam . Haberleşiriz..

EDİT:BMS( Boot mode selection ) pini direkt High olmuş. Dokumanda Hıgh seçildiğinde internal ROM dan , Low seçildiğinde extenal rom dan boot olacağı yazıyor yanlış anlamadıysam. İncelediğim bazı sistemlerde bu pinde Jumper var. Ne düşünüyorsunuz.

Boot Mode Select
The BMS pin state allows the device to boot out of an internal ROM or out of an external 16-bit
memory connected on the signal NCS0. The input level on the BMS pin during the last 2 clock
cycles before the reset selects the type of boot memory according to the following conditions:
• If high, the Internal ROM, which is generally mapped within the Internal Memory Area 1, isalso accessible through the Internal Memory Area 0
• If low, the External Memory Area 0, which is generally accessible from address 0x10000000,
is also accessible through the Internal Memory Area 0.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@ugurtarlaci,

Şematik düzenlerken onları çok inceledim. External rom seçeneği ile dahili bootloader devre dışı bırakılıyor.(CCCC yazan yani) harıci olarak paralel flash bağlandığında geçerli external. Bu durumda tabii harici programlayıcı veya JTAG kullanmamız kaçınılmaz olurdu.

Şematik ve PCB tasarımı özellikle flash, ARM, SDRAM kısmı olarak doğrudur.

Hataları PCB dizgi ve programlama kısmında ararsak zaman kaybımız daha az olacaktır.

mp3dragon

http://www.ime.usp.br/~fr/sbc/  

adresinde verilmiş çalışmanın şemadaki flash gösterimi;

Bizim şemamız;

diğer çalışmada pcb üzerinde flash;

bizim PCB de flash yerleşimi;

memed52

U4, U5 ramlerin 38 nolu pinlerinde(Clk) 50 mhz olarak bende var. Hiç bir yazılım atmadan.
U6 Flash in NC pinleri arasında 5-30 mohm değerler ölcüyorum, dizilmemiş AT45DB642 varsa açıkta ölçebilirmisiniz.

mp3dragon

Alıntı YapU4, U5 ramlerin 38 nolu pinlerinde(Clk) 50 mhz olarak bende var. Hiç bir yazılım atmadan.

loader.bin atıp deneyebilirmisiniz? Frekans değişecek mi?

Alıntı YapU6 Flash in NC pinleri arasında 5-30 mohm değerler ölcüyorum, dizilmemiş AT45DB642 varsa açıkta ölçebilirmisiniz.

Şu an yanımda yok. Akşam deneyebilirim. Kendi arasında varsa kısa devre normal olabilir.

memed52

Yazılım tarafına daha el atamadım CYGWIN dahil kurul değil, bir kaç işim var pc ile onlar bitsin başlıyacagım.

NC (Not connection) normal avo metrenin ölcüm sınırın dışında olamsı gerekir.

Pcb üzerinde kalan kimyasalardanmi diye düşündüm ama birbirinden uzaklaşan bacaklara arasında direnç artmıyor neyse Flash belki terstir denilmesi üzerine bakmıştım, eğer ters olsaydı Nc lerin beslemeye karşılık gelen taraflarında yarı iletken ölçmüş olmalıydık.

Flash in çizim programının AT91RM9200 library hata yoksa pcb de hata yok görünüyor.,(Flashla ilgili)

Buarada D1 ledide 100 ns ve yaklaşık 200 ns lik farklı periyodlarda bir kaç pulse ile kıpraşıyor.

Selamlar.

ugurtarlaci

@mcan , @dentaytr

Özel mesajdan kargo bilgilerini ulaştırırsanız malzemelerinizi göndereyim. Sadece sizinkiler kaldı elimde. Diğerlerini gönderdik. Bekliyorum.

dataflash_print_info ();
//if(read_dataflash(0x8000, 0x1C000, (char *)0x21F80000)){   
if(read_dataflash(0x8000, 0x1C000, (char *)0x21F00000)){
     puts("Dataflash read successful: Starting U-boot\n");
//     asm("ldr pc, =0x21F80000");
     asm("ldr pc, =0x21F00000");

Burada iptal edilmiş satırlar ile açık olan satırlar arasındaki fark nedir arkadaşlar...
Kolay gelsin

mp3dragon

@memed52,

D1 ledi ilk bağlamada bende de kırpıştı. sonra durdu. 200 ns diyorsan onu anca aletle ölçelerek görebildin herhalde.

@Erol,
Kargon yola çıktı.

@OG,
@arslan74,

Hala kargo bilgilerinizi bekliyorum.

memed52

Evet Scope ile ölçüyorum.

Bundan sonrasına yazılım atmayı halletmem lazım daha uartı da test etmedim.