ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

Şu an 1.1.4 u boot attım. Bizim karta çok benzeyen;

http://twarm.pelos.pl/

sitesindeki u-boot çalışıyor. Büyük ihtimal ile RTL8201 PHY de çalışıyor. Bu kartta da RTL8201 kullanılmış. Daha denemedim. Yarın 1.1.6 uboot u bizim karta göre uydurmaya çalışacağım.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Veli B.

Pinleri düzeltmek ve benzeri işler için şırınga iğneleri biçilmiş kaftan. Lehim tutmaması ve plastık sapının olması da avantajları.
Lehimleri toplamak için flux gayet güzel ah birde temizliği olmasa.
Pcb nin boyası alkole karşı zaafiyet gösteriyor. Bord temizliği için bol miktarda alkol kullandım ve kart boyasını bırakır/yumuşar gibi oldu sanki. Elime yapışıyor.
LM2576 için r94 sökülmesi ve r95 için ise 1k7 lik değer takılması gerekiyor. Bulması daha kolay olabilir. R94(1K8) , R95(33K) =1706 ohm,  pcb üzerinde paralel birbirine.

mp3dragon

Şu ana kadar test edilen boardlardaki durum;

- 9 adet board Ram testinden geçti.
- 3 adet board Ram testinden geçemedi.
- 1 adet boardın 3.3 volt kısmında kısa devre sözkonusu.

Ram testini geçen boardlarda flasha loader ve u-boot atılabiliniyor.
Akşam vaktim olursa Ram testinden geçemeyen kartın, SDRAM larını yenileri ile değiştireceğim. Eğer çalışırsa demekki bazı boardlarda SDRAM lar arızalanmış.

Dikkatli bir PCB gözden geçirmesi ve temizliği yapıldığında kartımızın İşlemci, Flash, SDRAM, Uart ve Power kısımları çalıştığı kesinleşmiştir.

Eline kart ulaşan arkadaşlar "Kullanım Klavuzundaki" uyarıları dikkate alarak bordlarını bir an önce test edip sonuçları paylaşırlarsa hızlı yol alırız.

Kullanım klavuzunda anlatılan şekilde derleme ortamı herkesin elinde hazır olursa bundan sonraki aşamaları takip etmesi daha kolay olacaktır.

Şu an bordların test aşamasındayız. Diğer arkadaşların yetişebilmesi için tüm kartların test sonuçlarını bekliyorum.  Kernel derleme ve yükleme kısmını tüm boardlarımızda "u-boot>" yazısı gördükten sonra devam edeceğiz. Bu arada kartımıza has u-boot-1.1.6 düzenlemesi yapılması gerekmekte. Bu konuda çalışıyorum. U-boot içerisinde Net desteğide bulunmaktadır.

Bu gün birde şimdiye kadar tespit ettiğimiz hata listesi hazırlayacağım. Sizlerde gördüğünüz hatalarıda yazarsanız bir arada toplayalım. Ama şimdiye kadar tespit ettiğimiz hatalar çok ciddi boyutta ve kartın çalışmasını etkileyecek ölçüde değil. Böyle bir projede daha hiç PCB kes- köprü at yapmamız bile tasarımımızın sorunsuz olduğunun göstergesidir.

Kolay gelsin.

mp3dragon

HATA LISTESI

1- S-VİDEO konnektörün PCB üzerinde yönü terstir.
2- R106=220R, R107=100R olarak değiştirilmelidir.
3- J4 Uart soketi erkek olarak dizayn edilebilirdi. (PCB nin birine erkek soket taktım yinede kabloda değişiklik yapmam gerekti bire bir uymuyor.)

Tasarım ile ilgili bulabildiğimiz hatalar bunlardır.

@OG ve @arslan74 kartlarınız hala bende.

ugurtarlaci

Alıntı yapılan: "mp3dragon"3- J4 Uart soketi erkek olarak dizayn edilebilirdi. (PCB nin birine erkek soket taktım yinede kabloda değişiklik yapmam gerekti bire bir uymuyor.)

Standart Uart kabloları bilindiği üzere non-cross , bir taraf dişi ve bir taraf erkek oluyor. O sebeple kart üzerinde dişi konnektör bulunması bence en doğrusuydu. Yapılması gereken düzenleme, kart üzerindeki soket pinlerinin(2-3) non-cross bağlanması olabilir.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Ziya

Alıntı yapılan: "mp3dragon"HATA LISTESI

1- S-VİDEO konnektörün PCB üzerinde yönü terstir.
2- R106=220R, R107=100R olarak değiştirilmelidir.
3- J4 Uart soketi erkek olarak dizayn edilebilirdi. (PCB nin birine erkek soket taktım yinede kabloda değişiklik yapmam gerekti bire bir uymuyor.)

Tasarım ile ilgili bulabildiğimiz hatalar bunlardır.

@OG ve @arslan74 kartlarınız hala bende.
Hocam,
akşam u-boot'u değiştireyim dedim ama eskisini de kaybettim. sonra nasıl olduysa tekrar oldu. u-boot'u flash bellekten sildikten sonra yenisini yüklemek gerekiyor herhalde. Bu aşamada biraz karıştı (gece uykusu herhalde :) )

Ram testinde hiç hata vermemeye başlamıştı. sonra yeni sürüm u-boot denemesinde ram testi yaptığımda yine hatalar ortaya çıktı.

UART soketi erkek olunca bacak dizilimi değişiyor (ayna simetrisi). Gerçi pcb üzerinde köprü yaparak düzeltilebilir ama şimdilik gerek yok.

bende son durum u-boot 1.1.1 yüklü durumda ve oraya kadar normal boot ediyor.

vmware ile linux kurdum ama bir türlü dosyalara import edemiyorum. Folder sharing den usb bellek tanıtımına, ağ paylaşımına kadar yapmadığım şey kalmadı ama olmadı. Anlaşılan CYGWIN'i çalışır hale getireceğim. Onu da sadece evde kurabiliyorum. işyerimdeki proxy i atlatamadım.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mp3dragon

@ugur tarlacı,

Bu kartı PC gibi düşünmeli idik.Neticede buda bir bilgisayar. PC lerde bu standarttır. Nasıl ki PC lerde UART erkek ve düz bağlı veri aktarımı dişi-dişi cross ile yapılıyor öyle olmalı idi. Standart uart kabloları dedikleriniz uzatmadır. Veri aktarım kabloları dişi-dişi crostur.

Ziya

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"
Alıntı yapılan: "mp3dragon"3- J4 Uart soketi erkek olarak dizayn edilebilirdi. (PCB nin birine erkek soket taktım yinede kabloda değişiklik yapmam gerekti bire bir uymuyor.)

Standart Uart kabloları bilindiği üzere non-cross , bir taraf dişi ve bir taraf erkek oluyor. O sebeple kart üzerinde dişi konnektör bulunması bence en doğrusuydu. Yapılması gereken düzenleme, kart üzerindeki soket pinlerinin(2-3) non-cross bağlanması olabilir.
Öyle değil, bu alet PC gibi çalışacak ve seri portuna diyelim ki mouse bağlanacak (veya barkod okuyucu veya ...) Bu durumda konnektör erkk olması gerekir (RS232 host).
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mp3dragon

@Ziya,
Virtualbox ile Pardus kurdum sorunsuz derleme yapıyor. Kurulum ve crosstool da sorun çıkmadı.

http://twarm.pelos.pl/ sitesindeki u-boot bizim karta daha uyumlu ve daha yeni. Büyük ihtimal ile bu versiyon ile LAN ve NET özellikleride çalışacaktır.

Bir atılım yapıp u-boot da epsonu aktif hale getirmeyi deneyebiliriz. O zaman konsolumuz VGA olacaktır. :lol:

RAM testi arasıra bende de 1-2 hata veriyor ama temizlik sonrası ciddi bir düzelme sözkonusu. Eğer sorun çıkartırsa SDRAM hızını düşürmeyi deneyebiliriz. (Komple işlemci hızını düşürdüğümüzde sürekli hatasız ram testi yapabildik)

Ziya

Virtualbox'ı deneyeyim. Ama önceliği CYGWIN'e vereceğim şimdilik. Vistadan kaynaklı sorun yaşamış olabilirim. Evde tekrar baştan, sizin yazdıklarınızı birebir uygulayarak ilerleyeceğim.

Bu arada u-boot 1.3.2 sürümü daha yeni değil mi? Sizin verdiğiniz linkte bu sürümler de var (2008 yılı mart ayında güncellenmiş görünüyor.)

u-boot'ta terminal ekran iyi olur tabi ki. Hatta loader'da yapılsa daha da şık olur. Bir de USB klavye işi olsa harika olur. İleride compiler da atılabilirse, bir de editör, yazılımı kart üzerinde yazar derleriz :) Benim 1993 yılında ilk kullandığım linux surumu Softlanding idi ve 80386DX40-4MB Ram üzerinde çalışmıştı. Openwin (ve startx) için ilave 4 MB swapspace gerekmişti. Toplam 8 MB ram ile canavar gibi çalışmıştı.

eski u-boot'u kaldırma için standart prosedür oluşturalım. Jumperların tam olarak görevi nedir ve hangi aşamada takılması gerekir gibi bilgileri bir el klavuzu şekline getirelim. Akşam bununla da uğraşacağım.

Biraz da donanım konuşalım da başlığa uygun olsun.

Yüzey montaj dirençleri eski PC ve hurda kartlardan söktüm. Bizim karttakiler baya küçükmüş. Sökmekte ve takmakta zorluk yaşadım. Normal havya ile önce bir kenar, sonra diğer kenar, sonra tekrar bu kenar derken bir süre sonra yüzey montaj dirençler sökülüyor. Bunu yapmadan önce hurda kartlarda denemeler yaptım. İnce bir cımbız ve uygun havya ucu olsa bu kadar sıkıntı çekmezdim.

En büyük sorun da direnç değerlerini bulmada idi. İhtiyacım olan dirençlerden bir iki tane varmış ve onları da söküp kullandım. Uzak mesafede olan arkadaşlar varsa ve ihtiyaç duydukları dirençler var ise bildirsinler posta ile gönderelim.

mp3dragon

Arkadaşlar önemli bir şey farkkettim.

SDRAM ların GND sine bağlı L18 ve L19 Bead larını iptal edip (kısa devre yapıp - 0R takıp) denerseniz sdram testleri sorunsuz olacaktır. Bu beadlar şemaya sonradan eklendi. Galiba SDRAM sorunları ondan kaynaklanıyor.

Alıntı yapılan: "Ziya"u-boot'ta terminal ekran iyi olur tabi ki. Hatta loader'da yapılsa daha da şık olur

Malesef loader da 12 kb sınırımız var, zaten 11 kb Epson kodlarını sığdıramayız.

leblebitozu

@ziya

bootloader için fazla bir opsiyon şansı yok çünkü arm'nin dahili ram'i ile sınırlı program boyutu o da 12K, USB keyboard işi de uboot ile zor linux'da driver ile halledilirken burda komple low level yazmak lazım, wmvare'de import'tan kastın windows linux arasında dosya paylaşımı ise önce vista'da yetkili bir kullanıcı tanımlaman lazım (password'dü de olmalı). sonra pardus'ta "dosya yöneticisi yetkili kullanıcı" programını çalıştırıp ağlar, samba payları seçip devam eder isen windows diskine ulaşabilirsin.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "mp3dragon"
SDRAM ların GND sine bağlı L18 ve L19 Bead larını iptal edip (kısa devre yapıp - 0R takıp) denerseniz sdram testleri sorunsuz olacaktır. Bu beadlar şemaya sonradan eklendi. Galiba SDRAM sorunları ondan kaynaklanıyor.

Sorun semadaki beadden olamaz. Yanlıs malzeme kullanımı olabilir.

Ziya

Alıntı yapılan: "leblebitozu"@ziya
... wmvare'de import'tan kastın windows linux arasında dosya paylaşımı ise önce vista'da yetkili bir kullanıcı tanımlaman lazım (password'dü de olmalı). sonra pardus'ta "dosya yöneticisi yetkili kullanıcı" programını çalıştırıp ağlar, samba payları seçip devam eder isen windows diskine ulaşabilirsin.
Hallettim sayılır. vmware tools'u yüklememiştim. Yükledim, derledim. Şimdi flash belleği tanıyor. Fakat Vista'da C:\Arm9 klasörümün linuxte görünmesini sağlayamadım. Herhalde vmware tool'su derlerken onunla ilgili bir seçeneği atladım. Tekrar baştan :(

leblebitozu

@ziya

dediğim yolu izlersen ulaşabilirsin, wmvare tools sadece klavye mouse kullanımını performanslı hale getirmek için çok gerekli değil