ds18b20 den sıcaklık okuyup RF ve RS232 ile aktarma yardı

Başlatan futureng, 31 Aralık 2007, 10:20:19

futureng

Arkadaşlar ben bir proje yaptım. rf kullanarak sıcaklık verisini kablosuz lcd ekrana yazdırıyorum. Yaptığım proje 3 adet devreden oluşuyor: 1: 16f628 li RF verici devresi 2: 16f628 li RF alıcı devresi 3: 16f877 li LCD ekranlı devre.  Sıcaklık bilgisini 1-wire olarak okuyorum rf' e çevirip gönderiyorum. 2. devre ile datayı alıp  RS232 vasıtası ile 3. devreye aktarıyorum. 3.devre ise rs232 portundan aldığı bilgiyi LCD ekrana yazıyor. Sorunum şu = ds18b20 den sıcaklık datası okunduğunda bana 3 adet bilgi veriyor. 1-işaret, 2-Isı değeri, 3- Ondalık değeri bu 3 bilgiyi seri olarak gönderiyorum. Fakat dataları alırken LCD ekrana yorumlamak için nasıl bu bilgiyi çözdüreceğim. Sistem çalışıyor fakat sadece "sıcaklık"  bilgisini gönderip yorumlatabiliyorum. Çünkü diğer bilgiler LCD ekrana yazıalacak ham lıkta değil. Sıcaklık bilgisini direk Decimal e çevir diyorum o da basit olarak ekrana yazıyor. Fakat (-) dereceleri ve ondalığı nasıl ayırıp LCD ye gönderecem çözemedim. (JAL kullanıyorum.)
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

mucitotomasyon

ccs olsaydı ben senin projenden yapmıstım

mucit

mmuhittin

@ mucitotomasyon yapmış olduğunuz devrenin acık şema ve kodlarını burada verebilirmisiniz?