saat termometre büyük display

Başlatan gecesahini_59, 01 Ocak 2008, 15:40:10

gecesahini_59

arkadaslar aşağıdaki devreyi ben gecen yıl yıllık ödev olarak yapmıstım şimdi ise devreyi büyük displayler ile yapmak istiyorum bunun için devre üzerinde ne tür değişiklikler yapmamız gerekiyor displaylerin her segmentini npn bir tr ile sürsek olurmu veya ULN2003 entegresi 4 display için yeterli olurmu tr ile oluyorsa bağlantı şekli nasıl olmalıdır?

http://img179.imageshack.us/img179/9734/emamc1.jpg

Cetinal

büyük displaylarla yapacaksanız eğer ortak uçlardaki bd139 lar yeterlidir

ama uln2003 yeterli olup olmaması elinizdeki veya alacak olduğunuz büyük displayların  özelliğine göre belirlenir
;-)

arslan74

Merhaba,

ULN2003 bu iş fazlasıyla yeterli olur ancak. ULN şaseye cektiği için Display olarak ortak Anot kullanmalısın ve tarama yerini Voltaj vererek değiştirmen gerek.

Selamlar

gecesahini_59

elimdeki displayler 57mm ortak katot  ve anotlarında 9V gerilim olunca ışık veriyorlar  devreyi bu haliyle üzerinde ne tür değişiklikler yaparak bu displayeri sürebiliriz

arslan74

Buyur,

Böyle yöntemle düzgün bir devre yapabilirsin.

Selamlar

bigbey

TA6R

murbay

http://murbay.50webs.com/Proje_detay/termsaat_10cm.htm

10cm display sürücü devresi yukarıdaki adreste var. Gayet güzel çalışıyor. Açıklamaların içerisinde proje detayları var.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

gecesahini_59

sn  murbay ilginiz  için teşekkür  ederim ancak bnm  devremdeki  displayler ortak katot  sizin devreniz  bnm kullandğım derenin  biraz daha geliştrilmiş hali kullandğımız  kaynak  dosyalarıda  aynı  fakat  sizin   10cm  displayleriniz  ortak  anot  biz bu devreyi ortak katotlu büyük displayler ile uygulayamazmıyız

murbay

aynı mantıkla benim ortak anot için yaptığım devreyi ortak katot sürecek hale çevirmen yeterli.

siz deneyin, olmazsa sizin için boş bir vaktimde çizerim

murbay

Şemadan takip edersen,
Q2 Ve Q4 transistörlerini ters çevireceksin (emiteri kollektöre-kollektörü emitere), +12V'uda Q4'ün emiterine vereceksin. Şaseyi Q2'nin kollektörüne vereceksin...
segmenterlin katot'u Q2'nin emiterine, anotları Q4'ün kollektörlerine gelecek...

gecesahini_59

sn  murbay  bağlantı şekli aşağıda dediğiniz  şekilde  olacak  sanırım  bi bakarsanız  sevinirim

murbay

evet doğru yapmışsın, yinede önce bu devreyi borda kurup denemende fayda var...

gecesahini_59

sn murbay ve açtığım konuda mesaj yazan tüm arkadaslara  teşekkür ederim devrem sizlerin yardımlarıyla çalsıtı herkeze treşekkürler kolay gelsin

jester

Arkadaşlar kolay gelsin bende dijital saat yapıyorum ortak anod 57mm lik display kullandım buduna 7447 ile sürdüm devrede displaylarda dirençten başka bir şey kullanmadım 6 adet display için 5v 4 amper adaptör satın aldım arkadaş 9 v ile çalışıyor demiş bende 5V la çalışırmı diye soracaktım saat devresi halen proje aşamasında projede pic kullanmadım tamamen 74hc192 sayıcısıyla yaptım ondan çıkan bcd koduda 7447 ile 7 segmente dönüştürdüm herhangi bi sorun çıkmabilirmi
Sevgiler saygılar Olcay CAN

kirvem

ben 13cm lik displaylerle yaptım displayleri ortak anotlu al devrende bu displayler için artı 12 volt ulsun ve devreyi her bir display içi uln2803a ile sürebilirsin kolay gele