Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

sezgin05

Buyurun bunlarda Eagle dosyaları.
NOT: .brd dosyaları açtıktan sonra RASTNEST yapmalısınız..

http://www.4shared.com/file/34430769/ddc290e4/298.html

mcan

çok eğlenceli bir iş gibi gözüküyor,elinize sağlık.mekanik aksamına ilerde iyileştimre yapmayı planlıyormusunuz?

sezgin05

Evet bazı mekanik iyileştirmeler düşünüyorum.Bunlar:

1-Step motorların bağlantılarında kullandığım uzantıları kaldırıp gövdeye sabitleyeceğim.
2-Vidalı mil sonlarına alın rulmanları takarak sistemi dahada rahatlatmak istiyorum
3-Step motorları kaplin ile bağlamayı düşünüyorum.
4-Son olarakda eğer yapabilirsem step motorları millerin diğer taraflarına takarak el ile döndürme ve motor işlevi bir arada bulunacak.

hoguz

NICHOLAS

bu freze karaborsa oldu galiba bende bulamadım.

Maxim

Sezgin hocam ,
yeni gelişme varmı ?

benim freze geldi ve size sormak istediğim şeyler var ,
kullandığınız motorlar nedir ? nereden satın alabiliriz ?
kullandığınız sürücüler anladığım kadarıyle pek sağlıklı çalışmıyor ,hangi sürücülere geçsek ve onların üzerinde çalışsak doğru yapmış oluruz ?

sezgin05

Hava muhalefeti nedeniyle çalışmalarıma aravermek zorunda kaldım. :)
L297+L298 ikilisi videolardada görüldüğü gibi sadece deney amaçlo olabilecek düzeyde yavaş.Hazırlamakta olduğum yeni sürücü ise L297+2*L6203 sürücüsü bittiğinde 4 amperlik sürücüler olacak. L298 ve L6203 datshetleri incelendiğinde arad oldukça fark görülecektir. L6203 ün DMOS olması ve 4 amper-50volt olması bile önemli bir üstünlük.
Şu andaki kullandığım motorlar 2 amper/faz lık motorlar.Düşük kalite motorlar.Üzerindeki kod 23LMC355-p6v.Direkt bu kod için değer yok ama  5volt-2,8ohm/faz-2amper 6 kablolu 0.8Nm  unipolar motor.Piyasa değeri 10 dolar dan fazla değil.
Yeni motorlarım dün geldi.Kullanılmış motorlar küçük bir bedel karşılığı fotokopi servisi bir arkadaşım verdi.Bu motorlar oldukça güzel 2 si aynı birisi farklı 1Nm lik motorlar.
Şimdilik resmen CNC  ile oyun oynuyorum.Bu hastalığa müptela olanlar bilir step motorların o tiz sesleri insana değişik bir haz veriyor.

Maxim

peki o zaman motor detaylarını belirleyebilirmiyiz tam olarak,mf70 de güzel güzel çalışabilecek ?
marka model vermeden ..

kaç kablolu ,
kaç nm lik motor yeter? 1nm iyimi diyorsunuz ?
kaç amper ?
kaç voltluk ?
kaç wattlık ,
step özellikleri bakımından ,

ona göre araştırıp alayım bende birşeyler ,

birde elle de kontrol demiştiniz ,buna gerçekten gerek kalıyormu ?

mesela diyorum ,kontrol kutusunun üzerine 3 tane buton eklesek ? manuel hareket için ?

slm

sezgin05

Hocam eğer benimki gibi (L6203) bipolar sürücü yapacaksanız:

Nema23 standardında, 1,8 derece
Maximum 4 amper/faz, Minimum 2 amper/Faz,
Maximum 8 kablo,        Minimum 4 Kablo
Maximum 3 ohm/faz,    Minimum 1ohm/faz
Maximum 1.2Nm/         Minimum 0,8Nm

aralıklarında bir motor işinizi görür.İşin aslı motor fiyatları pahalı olduğu için hurda motor bulmanızı tavsiye ederim.Elinize bir ohmmetre alın ve sargı direnci düşük olan en kaba motoru alın hurdacıdan.... :D

Maxim

birkaç gündür sadece araştırma yapıp okuyorum ,

en düzgün çalışan LMD18245 diye bir sürücüden bahsediliyor ,
neden bunu kullanmıyoruz ?

tayyar

çünkü 18245 ler biraz pahalı birde zor blunuyor azcık gerçi forumda ucuza satan arakdaslar var istersen ilanlara bir bak
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

sezgin05

Özellikle bu işe yeni merak salan arkadaşlar için basitten karışığa doğru bir yol izlemeleri mantıklı olacaktır.Çünkü sürücü size yeni imkanlar sundukça hem pahalı hemde anlaması zor kavramlar sunacaktır.Matematikte dört işlemi anlamadan integral çözmeye benzer...
Ayrıca acemiliğin gereği olan bol malzeme yakmak ta bu işin tuzu biberi tabii.Henüz 2 adet L6203 yaktım.İlk olarak L298 ile başlamamın bir sebebide budur.Sindire sindire yani.
Bahsettiğiniz sürücü 3 amperlik -microstep bir sürücüdür.Ve pahalıdır 17 dolar civarında. Yeri gelmişken microstep farkını anlatmaya çalışayım.Örneğin 1.8 derecelik bir motoru 1 tur çevirmek isteyelim. Sürücüyü full step modda sürerseniz 200 clock pulse gönderirsiniz (1,8*200=360 deg). Eğer darbeler gürültü çıkardı derseniz half step modda 400 clock pulse gönderirsiniz(400/2*1,8=360deg) nisbeten daha sessizdir.Ama her pulse örneğin 16ya böldüğümüzü düşünelim(microstep) bir devir yaptırma için  (3200/16*1,8=360 deg.) işte bu durumda son derece yumuşak kalkış ve duruşlar yapan bir motor görürsünüz...

Eğer LMD18245 ile çalışmayı düşünüyorsanız aşağıda linkini verdiğim proje 16F628 ile yapılmış 1/8 microstep modda çalışan arkadaşım tarafından tarafından denenmiş bir devredir.Hatta buradaki ustalarımdan da deneyenler oldu.
http://www.fromorbit.com/projects/picstep/

Maxim

L6203 ne kadar piyasada acaba ?

edit :
anladığım kadarıyla
L6203 LMD18245`in yarı fiyatına ?

Maxim

Başka bir soru ,

1,5 amper/faz bir motor yeterli olmazmı ? bize ?
neye göre en az 2 amper dediniz ?

normali 1,5 amper ,peak 2,5 ampere çıkabilen bir step driver`a 2 amperlik motor takılabilirmi acaba ?

Maxim

Belki biliniyordur ama ben genede vareyim ,

L6203 çıkışlarının kısa devre olması durumunda yanmasını engellemek için yöntemler .

http://rapidshare.com/files/84697696/L620x_short.pdf.html