Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

ugurtelefon

@hoguz
yanlış anlaşılma olmuş.yoksa sen benden daha iyi biliyorsun PİC fiyatlarını ;)

erkan614

Alıntı yapılan: "picusta"Newton x metre. (Nm)
Güç değil, tork (zamanla bi ilgisi yok).
1m uzunluktaki bir çubugun ucunda duran 100 gr (1 N) 'lik agirligi dengede tutmaya yarayan kuvvet. (tahtaravali, lise son...)
Motorun gücü (Watt) tork ve döndügü hizin çarpimi ile elde edilir.

evet lisede öğretilende aynen buydu :) yaşlandıkça hayali eklemeler yapıyorum galiba  :oops:

bu arada hakrondan mesaj geldi mt23ak30 serisinde 1.7Nm lik motor (60€) 146ytl imiş oldukça makul bence
benim bi arkadaş sanyodenkonun 300v/3A 1.05Nm lik motoruna 312 ytl vermişti

hoguz

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"@hoguz
yanlış anlaşılma olmuş.yoksa sen benden daha iyi biliyorsun PİC fiyatlarını ;)

Ben o konuda ısrarlıyım eğer pic'e program yazıp Mos ile microstep yürütüyorsan lafım yok ama aksi takdirde anlamı yok.L295 ile mos sürer geçersin.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "hoguz"
Ben o konuda ısrarlıyım eğer pic'e program yazıp Mos ile microstep yürütüyorsan lafım yok ama aksi takdirde anlamı yok.L295 ile mos sürer geçersin.
@sezgin05 ustam benim bildiğim en az 5 ayrı driver denemesi yaptı.acaba neden??? demekki en iyiyi en güzeli kendi cihazında kullanmak istiyor.
onlarca L29xx ile yapılmış copy/paste devre var.bu bir tarz meselesi.sen istersen herhangibirini seçip yapabilirsin.o senin tarzın.saygı duyarım.
bende elimin altında yazılımı ile oynayabileceğim,mekaniğimi bitirdiğimde denemeler yapabileceğim,göre göre ölçe ölçe eksikliğini hissettiğim fonksiyonları ekleyebileceğim bir devre yapmak istedim.PİC konusunda da çok ama çok başındayım.hergün okuyorum boş kaldıkça.aldığım eğitim gereği altyapım olduğu için anlamakta da güçlük çekmiyorum açıkçası.

sence @bunalmış ustam FLZ03 gibi ve hatta yeni modeli olan servo sürücüyü L29xx ile mi yaptı????

hoguz

İlk bunu

Alıntı yapılan: "hoguz"@ugurtelefon

Ben pic ile half step  motor surmenın mantıgını anlamadım bunu pek ala L297  ıle yapabılırsın aynı işi gorucek hemde daha ucuz olucak.Eğer pic'e program yazıp mos ile microstep yürütüyorsan lafım yok.Ama gerisi anlamsız bence.

Sonrada bunu demişim
Alıntı yapılan: "hoguz"
Ben o konuda ısrarlıyım eğer pic'e program yazıp Mos ile microstep yürütüyorsan lafım yok ama aksi takdirde anlamı yok.L297 ile mos sürer geçersin.

Bak ilk soyledıgımde yukardaki lafı etmişim.Yani geliştiriceksen lafım yok.1/2 adım ıcın degmez demişim.Ayrıca ben L29xx devre kullanmadım kullanmamda eger bu bır tarz ise ben hiç kullanmadım.ayrıca ben hangi sürücünün ne yapıp ne yapamıycanı da bılıyorum.Ayrıca bu konunun eğitimle alt yapı ile ne alakası var anlamış değilim.Benım vaktim yok keşke olsa Pic,atmel vs. işlemci +DAC+mos ile microstep yapılsa buna kımse bır sey demez zaten.

erkan614

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
sence @bunalmış ustam FLZ03 gibi ve hatta yeni modeli olan servo sürücüyü L29xx ile mi yaptı????

motor akımlarını sürekli okuyup ona göre bir pid algoritması yaparak tasarladı aktarım okadarda önemli olmuyor ama l6203 olabilir çünkü oldukça kaliteli cpld kullanarak rezonans dampingli 256 microstep bi sürücü dahi yapılabilir.

önemli olan senin motor akımlarını doğru yorumlayıp uygun hata çevirim faonksyonunu programa aktarabilmen. ki buda kişisel yeteneklere bağlı

ben tasarlarsam L6203 lü bişey tasarlıycam ama bakalım nezaman?

hoguz

Alıntı yapılan: "erkan614"

motor akımlarını sürekli okuyup ona göre bir pid algoritması yaparak tasarladı aktarım okadarda önemli olmuyor ama l6203 olabilir çünkü oldukça kaliteli cpld kullanarak rezonans dampingli 256 microstep bi sürücü dahi yapılabilir.

önemli olan senin motor akımlarını doğru yorumlayıp uygun hata çevirim faonksyonunu programa aktarabilmen. ki buda kişisel yeteneklere bağlı

Kesinlikle güzel fikir microstep sürülse L6203 süper bır devre olur.Sürülebilirde cunku Mos var içinde.Benimde demek ıstedıgım buydu.Yoksa L298 yaptım sonra arkasına Transistor koydum, ne bıleyım yanlısım varsa duzeltın lutfen bana anlamsız gelıyor.

haciman

@ erkan614

Bu başlığın faydalarını görüyoruz yavaş yavaş. Çok güzel fikirler çıkıyor ortaya. Ama maalesef ecnebiler bizden önce düşündü hatta yaptılar.

Mardus Kreutz Bipolar Microstep 48 volt 5Amp /phase, 4 axis board (L6203)

http://www.cnczone.com/forums/showthread.php?t=33756&page=31

Bu adrese girerseniz Atmel+L6203 ile yapılmış 4 eksen bipolar mikrostep sürücüyü görebilirsiniz. Kısaca özellikleri nedir bu sürücünün derseniz.

-PC LPT port interface (DB25 female connector) for all signals.
-Isolated Step, Direction and Emergency Stop (using Radio-frequency instead of opto-isolation)
-External interface for non used LPT pins by means of Screw-terminal connectors.
-Micro-step modes: Full, half, 1/4, 1/8, 1/16, 1/5 and 1/10 jumper selectable.
-1 to 5 Amperes peak phase current individually adjustable for each axis.
-Automatic torque compensation.
-Over voltage and Under voltage protection for Motor voltage and +12 volt power supply.
-Over-current protection.
-Automatic Decay mode (Fast-Slow decay)
-Charge Pump (with disable option)
-USB type B connector for PC voltage needed for the non-isolated part of the interface.
-Pull up on all the non used LPT port pins.
Internally regulated +5 Volt for each axis.
-Each axis is Individually Enabled/Disabled (jumper setting)
-50% current reduction after 1 second inactivity on each axis..

-Over-temperature L6203's inherent protection.
-"Brownout" (4.3 volts) automatic reset of translator's micro-controllers.
-The Translators and CPLDs are "in system programmable" for future firmware updates.
-LED indication of Torque loss.
-Charge Pump OK LED (active while receiving the Charge Pump pulses).
-Emergency Stop LED
-firmware OK LED,
-Enabled LED on each Channel (RED LED lit when Channel is Disabled by programming or Error)
-Current Reduction LED.
-Diagnostics/Programming Status LED
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "erkan614"

olumlu eleştri için teşekkürler.
L6203 PDF indirmiş,onu inceliyordum.güçlü bir mos.bizim amatörce işler için uygun.
adam gibi motorlar satın alınca pekala akım/gerilim/tork/ilerleme hızı gibi parametreler osilaskop altında incelenebilir.belkide çok güzel sonuçlar elde edilebilir.fikir paslaşması sayesinde bir yerlere gelinebilir.
zaten forumların amacı bu değilmi.

haciman

Aslında mini cnc yapacaklar için ev yapımı (DIY) sürücüler geliştirmek bu işin uzmanlık kısmı. Pic program geliştirme ve uzunca bir arge den sonra güzel sürücüler ortaya çıkabilir ama hiçbirimizin bu kadar uğraşıya ayırıcak zamanı yok.

Şu an DIY sürücülerin en makulü Picstep fakat o sürücünün bile birçok eksiği mevcut. Ayrıca bugün imal etmek istesek maliyeti 35$'lardan aşağı olmaz (2 adet LMD18245T yaklaşık 26$).

Başka bir başlıktada yazmıştım. Maliyeti çok makul ve özellikleri Picstep den daha iyi bir sürücü geliştirilme aşamasında. Gecko driver firması (Step motor sürücülerinde bence 1 numara) şu sıralar böyle bir sürücü üzerinde çalışıyor. Bu sürücü bittiğinde mini cnc yapacakların sürücü problemi kalmayacak.

Geliştirilen sürücünün kod adı G251s ve resmi aşağıda

G251s nin özellikleri nedir derseniz

0 to 3.5A phase current
15VDC to 50VDC supply voltage
10-microstep drive, trimpot adjust for low-speed smoothness
Mid-band resonance compensated (Orta bölge rezonansını engelleme)
Silent, 20-kHz synchronous PWM design (not a chopper)
All n-channel 20A rated discrete MOSFET bipolar power section (not a monolithic power IC)
3.3V to 5V STEP, DIRECTION and DISABLE inputs. 1mA load, (noise filtered but not optoisolated)
1.6" by 1.6" by 0.5" size

Sürücüyü tasarlayan Mariss'e mail attım. TAhmini fiyatı 40-45$ arası olacakmış.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

ugurtelefon

@hacıman

hocam verdikleri fiyat 1 axis için geçerli olan fiyatmı,yoksa 3axis+kontrol bordu içeren bir fiyatmı?

erkan614

bende g201 var bitane oldukça iyi bi sürücü 7A e kadar çıkabiliyor ve içinde programlanabilir hiçbi entegre yok bcd sayıcılarla yapılmış bi cihaz çıkış katı ise irf530 la yapılmış tetiklemek için fet sürücü koymayı ihmal etmemişler chopping için küçük bi karşılaştırma devresi var tahminimce rezonans dampingde bu kısımda hallediliyor.
fakat pwm modulunu bulamamıştım nasıl 10microstep yapıyo orası benim için muamma

eğer 45$ ise ben hemen alıyım 3 tane neresi satıyor bu cihazı? istte nerde var

haciman

@ ugurtelefon

Hocam bu sürücü tek eksen için stand alone yani. İsterseniz bundan 3 adet alıp kendi yapacağınız Breakout board (Paralelport arayüz devresine) bağlayıp step motorlarınızı sürebilirsiniz.

Birde 4 eksen hazır modül üretecekler. Kod adı G540 olacak bu hazır modülün. İçinde 4 adet G250 ve Paralel port arayüz devresi olacak. Aşağıda G540 4 eksen bipolar mikrostep sürücünün resmi var.

@ erkan614

Hocam Gecko G201 elinizde varsa sürücünün ne kadar kaliteli olduğunu bilirsiniz. G201 80V 7A, G251s 50V 3.5A olacak. G251s in G201 den hiçbir farkı yok sadece max akım ve gerilim değerleri daha az.

Yanlız G201'in içinde CPLD var. Algoritma bu çipin içinde koşuyor. Rezonans meselesinide bu çipe gömdükleri yazılımsal bir algoritma ile hallediyorlar. G251s de yine CPLD var (Xilinx XC2C32A-6-QFG32 CPLD).

G251s'in tahmini fiyatı 40-45$ arası olacak. Türkiye distiribütörü yok (zaten distribütörlük sistemi ile çalışmıyorlar). Mayıs ayının ortalarında satışa sunulacağını söyledi Mariss.

erkan614

demek ki cpld gözümden kaçmış ama baya bi incelemiştim g201 in içini yarın bi daha bakiyim

mayıs ayında türkiyede kendileri mi satışa çıkarıcak ofis mi açıcaklar buraya?
yoksa internet üzerinden mi satış yapcaklar?

http://www.geckodrive.com/products.cfm burda dediğin ürün yok

sen hangi siteden buldun? (mailden galiba)

mayıs ayında sürücüyü topluca alırız o zaman :) (tabi iyi bişey üretemezsek)

bu arada bu gün l6203+l297 devresini çalıştırdım yüksüz iken oldukça güzel çalıştı fakat motoru bağlayınca kesik kesik kısa devre olmaya başladı baya canımı sıktı acaba sorun nadendir?

motor sanyodenkonun 300v 3A lik motoru besleme kaynağı 24v 4.8A smps birazdan tam devreyi cizip resmini yayınlarım.

haciman

@ erkan614

G251s gerçekten süper bir sürücü olacak. Şu an geliştirme aşamasında olduğu için sitede ürünle ilgili resim ve bilgi yok. Satışı Mayıs ayının ortalarında sadece Geckodriver ın kendi sitesinden olacak. Yani ürünü yurt dışından getirmek zorundayız.

Bu sürücüden nasıl haberdar olduğumu sormuşsunuz. Ben Geckodriver'ın yahoo mail grubuna üyeyim. Ayrıca sürücü ile ilgili cnczone sitesinde bir başlıkda mevcut.

http://www.cnczone.com/forums/showthread.php?t=51083&page=40