Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

sezgin05

ixir

Alıntı yapılan: "sezgin05"İxir usta
elinideki motor
0,65Nm
1,5 Amper/faz
8 kablolu motordur

sezgin hocam değerler doğru olabilir ama motoda 6 kablo var

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "sezgin05"Bakın ne buldum...Mardusun sürücüsü hazır halde Türkiye'de..

http://www.sahibinden.com/microstep_surucuWQQaXQQ5817237WQQpXQQdisplayitem?keyword=step

360USD diyor adam.

KAZIMUGUR

Resimler ve isim sanki tanıdık gibi... :roll:

ilkser

Evet hocam isim ve resimler çok tanıdık.
Kendisi ozancnc nickli arkadaşımız idi,yanlış hatırlamıyorsam bunalmış hoca ile bir iddiaları vardı......
Sonuc ozancnc arkadaşımız formdan tamamen gitmiş ve yazdığı konuların hepsinide teker teker silmiş.:roll:
Eğerki kendisi buralarda ise değerli bilgilerini bizlerden esirgemesin derim.
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

mustaphaerdem

arkadaşlar ben cnczone sitesini takip ederken gördüm kreutz arkadaş topluca yaptığı pcbleri isteyene gönderiyordu. elinde son 5 adet pcb kalmıştı pcbler çift taraflı ve son derece kaliteliler. bende kreutz arkadaştan istedim onları tanesini 15usd den gönderdi bana fakat devrede kullanılan bazı malzemeler türkiyede yok. örneğin;

irl640 mosfet
ucc27424 mosfet sürücü entegresi smd
tlv2772aip
birde en önemlisi sense dirençleri önemli onları da bulamamıştım ben kreutz arkadaştan rica ettim plaketleri gönderirken onları da gönderdi sağolsun.

arkadaşlar ben devreyi daha deneyemedim çünkü boardı daha kuramadım. kurup denicem en yakın zamanda ve videolarını her türlü bilgiyi koyucam buraya.

şu anda bir parça eksik onla uğraşıyorum 5k lık çok turlu yatık monte edilen potlardan arıyorumda bulamadım. 4.7k ları var piyasada arıyorum şuan.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "Fixxer"Ozan cnc kardeşimiz vardı birden yok oldu oo bu devreleri aylar önce yapıp canavar gibi videolarını filan koymuştu foruma

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Resimler ve isim sanki tanıdık gibi... :roll:

herhalde böyle bişi oldu :)

erkan614

gecko g201 i test amaçlı hiç denememiştim max kaç devire çıkıyor diye öle tafta zaman içinde bi toz kütlesi haline dönmüş neyse tozdean arındırdıktan sonra kendisini motora bağladım palsi verdim 10 ustep olduğundan bituru 2000 pals vel hasıl devir ölçümlerimde max. 230 d/dk çıktı.
daha yüksek frekanslarda ise adım kaçırmaya torkdan düşmeye (ki elle durdurabiliyodum mili) başladı yani 240 d/dk'ya çıkamadı gitti :)

230 d/dk 5mm vidalı milde saniyede 19.1 mm yaklaşık 2cm

tek güzek yanı çok yumuşak bir dönüş yapıyor 10ustep den dolayı ve 230 d/dkya kadar nerdeyse tutma torkunda tork üretiyor

haciman

@ erkan614

Hocam sizin elinizdeki motorda veya güç kaynağında bir sorun olmalı. G201 ile motorun etiket voltajının 15-20 katı arası voltaj uygulandığında Mahc3 45 Khz sinyal çıkışı ile 1350 RPM'e çok rahat ulaşabiliyor. Hatta sinyal jeneratörü ile 350 Khz sinyal basıp motorun 1 KRPM (10000 RPM) aşırtmış Mariss abi. TAbii yüksek devirleri görmenin tek yolu motor etiket voltajının 20 katına kadar voltaj uygulamaktan geçiyor. Motorun etiket voltajının 20 katınıda aşabilirsiniz ama o zamanda motor çok ısı üretecektir. 230 d/dk G201 için çok komik bir değer bence.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

ugurtelefon

motora gönderilen palslerin frekansını belirleyen şey nedir??
örneğin L297de 22Kohm ve 3n3 bir RC osilatör devresi var.
f=1/0,69xRxC formülüne göre 20Khz ortaya çıkıyor.
şimdi gönderilen pals frekansı 20Khz mi oluyor.??
eğerki böyleyse L297nin RC osilatör devresini istediğimiz daha yüksek frekansa göre ayarlayıp motorda daha yüksek devir sayılarını görebilmemiz lazım.
eğerki L297 entegresi tasarım esnasında 20Khz den fazlasını kabul etmeyecek şekilde imal edildiyse ozaman L297nin yerini tutacak aynı işi görecek ama daha yüksek frekanslarda çalıştırılabilek bir PİC ve yazılımı tasarlamak kalıyor.

@erkan614 arkadaşım 22k yerine 10K takıp deneme şansın varmı??bu durumda yaklaşık çalışma frekansın 44kHz olucak.

sezgin05

Uğurustam:
L297 deki osc girisindeki RC devresi chopper frekansını belirler.Yani motor akımını sınırlamak için gereken  PWM sinyali diyebiliriz.
Step frekansını ise kontrol ettiğiniz sistem gönderir.Örneğin bilgisayar dan kontrol ediyorsanız bilgisayarınızda cnc programı...

ugurtelefon

hımmm...mach2-3 programında LPTport ayarlarında frekans sektesi var.genelde orada 25Khz işaretli oluyor.demekki programdan diğer seçenekleri seçip denemek lazım.hemen deneyeyim:)

ugurtelefon

bu arada @sezgin hocam size Ö.Mden bi msj atmıştım.G.Gde bir motor var diye.biraz önce sipariş verdim 4 adet
bipolar 2amper/faz 2,6V/faz ve 1,3ohm/faz
keşke ünipolar olsaydı ama test için printer motorlarından iyidir herhalde.:)
ilgilenen arkadaşlar olursa son 7 adet kalmış adet 5YTL
inşallah reklam olmamıştır,zira bende satıcıyı tanımıyorum,ürün elime geçer geçmez fikirlerimi belirteceğim.
bu da linki
http://www.gittigidiyor.com/main/urun.php?id=9065396

haciman

@ ugurtelefon

Hocam o motorların aynısından 3 adetde bende var. CNC projesi için 2 sene önce almıştım. Sanırım büyük fotokopi makinalarından sökülmüştü motorlar. Motor milindeki sıkı geçme çarkı sökmek için baya bi uğraşmıştık. Sonunda sanayide preste sökmüştük. Daha sonraları araştırmalarımda bu motorların benim yapacağım makina için yetersiz olduğunu gördüm ve kullanmaktan vazgeçtim. Ama yapacağınız makinanın eksenleri hafif olacaksa ve ufak çaplı işler için kullanacaksanız iş görür herhalde (pcb kazıma, delme, pantograf işleri gibi).

Sizin aldığınız motorların torku 6,5 kg.cm = 0,065 kg.m

1 kg.m= 9,81 Nm ise 0,065 kg.m = 0,63 Nm yapar.

Sizin motorlar şöyle bir makinada kullanılabilir.

Görüldüğü gibi bu makinanın gövdesi alüminyum profillerden oluşturulmuş ve gayet hafif. Örnek olarak verdiğim bu makina üzerindeki motorlar bipolar ve yaklaşık 1 Nm torka sahip. Böyle bir gövdeye sizin motorlar takılıp iyi bir bipolar mikrostep sürücü ile çok hızlı hareket edebilen (yaklaşık 150-200 ipm 3,8-5 m/dk) bir makina ortaya çıkabilir.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

tayyar

Resimdeki makina gayet hoş duruyor tam benlik :)

@ugurtelefon
Çok fazla bilgim yok ancak çizdiğiniz devre akım sınırlamaktan ziyede sanırım akım gerilim ayarlı bir güç kaynağı. Motorları sürerken akımı ayarlamaktan ziyade akımı sınırlamamız gerekiyor motoru korumak için. Akımı sınırlamak yerine ayar yaparak bir noktada sabit tutarsak motorumuz zorlandığında fazla akım çekecek ve kaynağı zorlayacaktır bu noktada güç katımızda deforme olma söz konusu değilmidir?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--