Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

ugurtelefon

@hacıman hocam
ilgi alakanız için teşekkür ederim.

üzerinde uğraştığım mekanik aksam %70 gibi tamamlandı.aslında sadece hareket için sonsuz vida takmak kalacaktı ama hesaplandığı gibi gitmedi.9 ve 10mm matkap uçları kırılınca pazar günü yenisini bulamadım.:(
ama Y ekseni ve X ekseni bitti Z ise yarıda kaldı.
mekanik aksam tamamiyle metalden oluşuyor.16mmlik çelik miller üzerinde fiberden yapılmış çift rulmanlı tekerlekler hareket ediyor.
umduğumdan çok daha fazla rahat hareket ediyorlar.

Y ekseni biraz ağır oldu.hareketli tabla 5mmlik 40x50cm SAC.
X ekseni kendi başına en fazla 1KG
Z ekseni ise motorsuz tahminen 250gr hadi hadi 0,5Kg
X ve Z birleşik olduğu için 1,5Kg(motorsuz)
bu aldığım motorların rahatlıkla çalışacağını düşünüyorum.
zira elle çok rahat hareket ediyor.
geriye Y ekseni kalıyor,ya eksendeki o ağır sacı söküp yerine alüminyum bulucam,yada B planına geçicem.

B planı;
L297 entegresinde bir uç gördüm,çizimlerde kullanılmayan''senkronize''
eğer tahmin ettiğim şey ise 2 adet L297/298 yada L297/L6203 gibi devreyi senkronize çalıştırıcam,2 adet motoru Y ekseni hareketi için kullanıcam.
bu tip bir hesap peşinde olduğum için 3 değil 4 adet motor istedim.
hem adet 5 YTL .çok çok uygun.bizim buralarda hurdacılarda,bit pazarlarında bisiklet harici bişey bulamazsınız:) yani çıkma motor bulabileceğim başka pekde seçenek yok,yenisi ise cep yakıyor.

tabiki şuda var.yapmış olduğum bu mekanik en azından ikinci bir cihaz yapabilmem için bana çok büyük kolaylık sağlayacak.
yani amatör CNC ile yapılmış CNC.
gerçi CNC yapan bir insan ne kadar amatördür o da tartılşılır ya  :)

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "tayyar"Resimdeki makina gayet hoş duruyor tam benlik :)

@ugurtelefon
Çok fazla bilgim yok ancak çizdiğiniz devre akım sınırlamaktan ziyede sanırım akım gerilim ayarlı bir güç kaynağı. Motorları sürerken akımı ayarlamaktan ziyade akımı sınırlamamız gerekiyor motoru korumak için. Akımı sınırlamak yerine ayar yaparak bir noktada sabit tutarsak motorumuz zorlandığında fazla akım çekecek ve kaynağı zorlayacaktır bu noktada güç katımızda deforme olma söz konusu değilmidir?

zaten bende çok biliyor olsam foruma sormazdım.:)
doğrudur,akım gerilim ayarı yapabilen bir güç kaynağı devresi sayılır.
ben şöyle bir mantık yürüttüm,
motor 2Amperlik 3Voltluk diyelim
biz bu motora 12Volt 0,5Amper verirsek aynı gücü alabiliriz.
daha fazla akım fazladan ısı ve hasar demek.
eğerki motoru besleyen akım/gerilim kaynağı,taaa başta kaynakta 0,5Amper ile sınırlı ise motor istesede 0,5Amperden fazla çekemez.
bu durumda fazla ısı motorda değil güçkaynağının akım sınırlama devresi dolayısiyle şekilde görülen MJE2955 gibi soğutucu kılıfı olan transistörde oluşacak.transistörü soğutmk kolay,ama motora soğutucu zannedersem takılmıyor.
hem öyle masraflı bir işde değil.1 tane yapıp denemek istiyorum.olursa diğer eksenler içinde birer tane yapıcam.olmazsada canımız sağolsun.denemiş oluruz.

tayyar

Hocam Motorlarımızın akımları 1-2-3 amper seviyelerinde oldugu için iç dirençleri küçük 2-10 ohm civarlarında. Bunun amacı motor üzrinde güç harcanmasını düşük seviyeye çekmek. motor voltajlarıda düşük tutuluyor bu sebepten.
Şimdi düşünelimki elimizde  12v 0.5A ya ayarlanmış bir kaynak var. Biz bununla motoru sürersek sargıalra 12v vermiş olacagız. motorumuzun sargı  direncinin 3ohm oldugunu varsayarsak 12/3=4 amper akım cekmek isteyecek. Ancak güç kaynagımız 0.5 ampere ayarlı idi biz 8 katı kadar akım çekmek istiyoruz bu durumda deformasyon kesindir.

Yani demek istediğim bu iş için ayarlı güç kaynakları pek uygun değil bence:) Akımı sınırlayan güç kaynagı yapılabilir ancak benim hiç dikkatimi çekmedi nette.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

erkan614

g201 i farklı bi motorla deniycem bakalım nolcak motor etiketinde 300v/3A yazıyo belki ondandır. bide 4v/3A motor var inşallah onda denerim
(step işlerine biraz ara veriyim diğer konularda geri kadım hala modbus la problemlerim bitmedi)

sezgin05

Step motor sürücülerinde akım sınırlama işlemini lineer regületörler yapmaz.Bu işi switch mode regülatörler yapar.Bunun nedenlerinden biri hızlı tepki vermek, yüksek voltaj kullanmak,daha az ısınma sağlamak,bobin yüklerin frekans değişikliği ile değişken yük haline gelebilmesidir..
Erkan hocam 300 volt/3 Amper step motor için uçuk bir voltaj değeri.Eğer çok özel bir motor değilse 300 volt o motorun izolasyon voltaj değeri olabilir. Normalde step motorun makbulü en küçük voltajlı olanıdır...

erkan614

seri koduna bakıyim büyük ihtimal nette özelliklerine dair bi pdf bulurum.
motoru özel diye almadık normal olması lazım

tayyar

Bende Sezgin hocama katılıyorum step motorlarda güç arttıkça akım degeri yükseliyor, voltaj değeri düşüyor. elimde 5.5amperlik bir motor var gerilim degeri "2.8 volt" voltaj degeri yükselirse  V2/R degeri yükseleceginden ısınmada yükselecektir
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

fikretduru

2 hafta önceki basit bi çalışmam

http://www.youtube.com/watch?v=hIHZfpIKhCw

g kodlarını ben yazdım

not: arka plana dikkat etmeyin ögrenci hali işte magruz görün mutfakta yapmak zorunda kaldım  :)

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "fikretduru"2 hafta önceki basit bi çalışmam

g kodlarını ben yazdım

not: arka plana dikkat etmeyin ögrenci hali işte magruz görün mutfakta yapmak zorunda kaldım  :)

malzeme alüminyum gibi geldi bana.
kendine iyi bakıyon Fikret kardeşim.zeytinyağları falan.:)

kodlar yüzünden mi yoksa kullandığın dişli yüzündenmi çok yavaş hareket ediyor.
malzeme işlerken yavaş ilerlemesi normal de en azından z ekseni malzeme üzerine gelirken bile yavaş geliyor.sanırım dişli düzeni kullanmak zorunda kaldığın için.

fikretduru

kcam yarlarından feed beslemyi düşük verdigim için hız yavaş yoksa gayet hızlı heryerde aynı feed kullandım artı çakıyı tehlikeye atmayayım dedim geçen hızlı yapacam diye 2mm çakımı kırdım elmastı içim cız etti büssrü para vermiştim  :?

ugurtelefon

valla sorma çok masraflı bir hobby
250YTL kaçırdım bu işe,şimdilik,ortada bişey yok daha.
1 haftadır uğraşıyorum mekanik işiyle,akşam tam eksenleri bitirdim dedim,ne göreyim manyak gibi boşluk var.sök dağıt bir türlü ayar tutmadı saat gece yarısı 3 oldu ben hala uğraşıyorum,ben ayar oldum.150YTL harcamıştım mekaniğe iptal oldu,şimdi yeni bir proje üstünde kafa yoruyorum,alüminyum profilden yapıcam.bıktım demir profilden,kesmesi ayrı dert delmesi ayrı dert,belki 7-8 tane 10mm uç kırdım,hemde Makina Takımı'nın tanesi 7,5YTL.
buildyourcnc sitesinde birisi mdf ile yapmış,alüminyum köşebentler,rulman ve mdf karışımı bişey.cayır cayır çalışıyor.
bir bakın derim,adam mdfleri peynir keser gibi kesiyor valla.

fikretduru

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"valla sorma çok masraflı bir hobby
250YTL kaçırdım bu işe,şimdilik,ortada bişey yok daha.
1 haftadır uğraşıyorum mekanik işiyle,akşam tam eksenleri bitirdim dedim,ne göreyim manyak gibi boşluk var.sök dağıt bir türlü ayar tutmadı saat gece yarısı 3 oldu ben hala uğraşıyorum,ben ayar oldum.150YTL harcamıştım mekaniğe iptal oldu,şimdi yeni bir proje üstünde kafa yoruyorum,alüminyum profilden yapıcam.bıktım demir profilden,kesmesi ayrı dert delmesi ayrı dert,belki 7-8 tane 10mm uç kırdım,hemde Makina Takımı'nın tanesi 7,5YTL.
buildyourcnc sitesinde birisi mdf ile yapmış,alüminyum köşebentler,rulman ve mdf karışımı bişey.cayır cayır çalışıyor.
bir bakın derim,adam mdfleri peynir keser gibi kesiyor valla.
evet kardeşim zor işler bunlar ama pes etme bende ilk yaptımmı bazı şeyler olmuyor ama 2 cisi mutlaka oluyor bide elinde takım taklavatın olacak işte bende arkadaşın sayesinde dişli buldum onla yaptım delikleri kendim delip kılavuz açtım vs. yola devam yalnız şunu söyleyim bin ölç bir kes :)

hoguz

250 YTL bir sey değil,Yatak,rulman,krom mil,vidalı mil takım 1000 küsur lira tutuyor.Maalesef pahalı bir hobi.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "hoguz"250 YTL bir sey değil,Yatak,rulman,krom mil,vidalı mil takım 1000 küsur lira tutuyor.Maalesef pahalı bir hobi.
ya tabiki masraf yapılacak,ki proxxon gibi küçük bir tezgah bile şu an 550YTL .
ama şu var;ben hazır masaüstü frezeyi CNC modifiyesi yapmıyorum ki,
mekaniğide kendim yapmaya çalışıyorum.
burada bulunan alüminyum profiller ancak kapı-pencere alüminyumları,dün özellikle sanayii dolaştım.2-3mm kalınlığında profil yok.
mecburen çalışmalarımı demir profil ile sürdürüyordum,hem ağır işliyor,hemde hata kabul etmiyor.
niyetim bir prototip çıkarmak.eğer MDF ile başlasaydım şimdiye çoktan biterdi.
neyse akşam hareketli eksenler için güzel bir yol buldum,hem ucuz hemde testten geçti.en ufak boşluk yok.çokda rahat hareket ediyor.
miller ve millerin bağlı olduğu köşebentler 2,5mm kalınlığında demir profil,mil üzerinde hareket bildiğimiz bilyeli rulman ve alüminyumdan oluşuyor.daha önce Y ekseninin çok ağır olduğunu söylemiştim,onuda değiştiriyorum,oraya şimdilik 18mm MDF kullanıcam daha sonra İzmire gittiğimde yada netten bulabilirsem malzeme sıkıştırmak için kullanılan o kanallı alüminyumlar ile değiştiricem.

size link verdiğim G.Gidiyordaki motorlar tükenmiş,ben 4 adet istemiştim,bugün elime geçicek.satan arkadaşla mail yoluyla görüştüm.1hafta 10gün içinde anlaşabilirse çıkma motorlar getirecekmiş,tabiki daha büyük.yine sizleri haberdar ederim

cyurdalan

Alıntı yapılan: "fikretduru"2 hafta önceki basit bi çalışmam

g kodlarını ben yazdım

Hacam cok güsel gözüküyor eline saglık;
Kaç mm talaş verdin?
Çakı alu için mi?