Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

ilkser

Merhaba,

Tek tek malzeme temininden ziyade,cnc amatorleri hep beraber olsak bu malzemeyi daha ucuza getirtebiliriz.
Sezgin hocam varmı gelişme?

Kolay gelsin.
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

erkan614

sürekli mazeme aldıınız yere bu ürünü getitrmesi konusunda tavsiyede bulunun. özdisan falan.

tayyar

Selamlar
L6203 ü izmirde sordugumda 8.5 ytl civarıbir fiyat verdi ben daha önce Bursadan 2.75 ye almıştım diye hatılıyorum. BUrsada tekrar sordurdugumda bana L6203 2.5 dolar (açık tip); L6203 SGS 6 dolar olarak iki farklı fiyat verdiler
Bu SGS sanırsam SGS thomson firmasının oldugunu belirtiyor. peki açık tip nedir fikri olan varmı? satıcıda bilmiyormuş listedeki fiyatı bu dedi.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

sezgin05

SLA almak isteyen arkadaşlar bana ÖM atmışlar sağolsunlar.
Toplamda 30 adeti bulduk.Biraz daha bekleyelim hem sayı artabilir hemde alternatif adresler çıkabilir.
Paypal gibi yurtdışı online alışveriş yapan arkadaşlar varsa listeyi verebilirim.Yukarıdaki linkteki fiyat gayet uygun.Tabii elegeçiş fiyatı ne olur bilmiyoruz henüz...

ugurtelefon

bu da benim üzerinde uğraştığım mekanikten görüntüler.
20 gündür uğraşıyorum,çok çeşitli versiyonlar denedim.boşlukları alamadım.16mmlik çelik miller lastik gibi esniyor.ne iş anlamadım.
son çare çelik millere 2*4cmlik profil kaynaklamak kalmıştı.
haa bu arada hayatımda hiç kaynak makinası kullanmadım,gittim bir tane aldım.2 günde öğrendim sayılır.
2*4cm profil ile bile esneme yapıyor.arkadan gergi atmak zorunda kalıcam,o işte bu akşam nasipse Kurtlar vadisinden sonra zaman kalırsa olacak.
diyeceğim mil ile iş yapmak isteyenler bir kere daha düşünsünler.mutlaka ve mutlaka destek kullansınlar.
yok plastik vs. işlerim diyorsanız o kadar da önemli değil.
lineer sistemlerin fiyatlarına yaklaşmadım ama yinede birhayli para gitti.
en çok acıtan yap boz işleri.2 boy profil kullandım yinede yetmedi.  :D
ama yavaş yavaş şekillenmeye başladı.
tabiki akşamları ancak 1 yada 2 saat uğraşabiliyorum.toplamda henüz 40saat anca başında durmuşumdur.
her bişiii tamamen kendi emeğimdir.sanayi ile işim olmadı,olmasın diye zaten fazladan takım taklavat almak zorunda kaldım. :x

bunlar Y eksenine ait

bunlarda X eksenine ait

prof56

ugurbey
yaptığınız mekaniğin sağlıklı olduğu söylenemez onun yerine çin malı lineer rulmanlar kullanarak bir mekanik tasarlasanız daha verimli olurdu sanırım istanbuldan bir arkadaş var sementasyonlu krom kaplamalı çeliklerle bir tasarım yapmış yada yine sementasyonlu taşlanmış çelikler var onlarla kombine bir tasarım yaparsanız daha sağlıklı olacağını düşünüyorum ödemiş gibi yerde hassas işleme yaptımanın zor olduğunu düşünüyorum.

ankarada vatandaşın biri helikopter yapmaya uğraşıyor ama en az 25 senedir. yaşı 85  yanında çalışacaktım dedimki amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok herkez ne kullanıyorsa onu kullanmak lazım adamberaber çalışamayız dedi. ne diyeyim kolay gelsin demekten başka seçenek bırakmadı bana.
Ömer TUNÇER

cetinky

Sevgili Uğur ;

@prof56'ya katılıyorum, aslında yaptığın el emeğine ve mümkün olduğu kadar el yapımı olmasına özen göstermene katılıyorum, işin gerçekten de zevki, keyfi burada, ancak ; Cnc gibi micron düzeyinde sapmaların bile stabiliteyi bozabileceğini düşünürsek, bazı mekaniğin hazır alınması gerektiği düşüncesine ben de katılıyorum. Özellikle X,Y ekseninin metal karkasını hazırlarken, özellikle bu karkası kaynakla birleştiriyorsak mutlaka birleştirilen parçaların önce kalıbının yapılıp, bu parçaları o kalıba bağlayarak kaynak yapıp, kaynağı iyice soğuduktan sonra kalıptan çıkarmak gerekir ki kaynak soğurken yukarıda da dediğim gibi micron düzeyinde sapmalar olmasın, bence bu kalıp işi angarya geliyorsa, metal karkasın köşelerini uygun civata ve lama parçalarla birleştirmek lazım düzgünlüğünden emin olduğumuz metal profil elemanlarla.
Hareketli aksamları taşıyacak millerin esnediğinden bahsetmişsin, onun için mesafe uzunsa asgari 30mm çaplı sertleştirilmiş miller yada, aşağıdaki linkte örnek olsun diye verdiğim, metal karkas profili boyunca, alt destekli miller kullanmak gerekir, bunların alt desteği onun altındaki metal karkasın profili üzerine montajlanacağından esneme yapmayacaktır. Burada 16mm lik alt destekli miller yeterli olacak ve köşeler kaynak yapmak yerine, civata lama birleştirma olacağından ölçü hassasiyeti de sağlanmış olacaktır bu da stabiliteye çok yardımcı olacaktır.
http://www.cnczone.com/gallery/showphoto.php/photo/4868/cat/505
http://www.cnczone.com/gallery/showphoto.php/photo/4827/cat/505
Elbette bu dafa fazla maliyet demek ama inan bana çıkan sonucu gördüğünde değecektir. Maliyet artışı da düşündüğün kadar fazla olmayacaktır. Örnek olarak sen bu şekildeki bir uygulamaya bazı deneme yanılmalardan yaptığın geri dönüş maliyetlerini de eklersen %30 u geçmeyecektir.Proxxon MF70 gibi küçük bir tezgaın bile 400 küsür YTL olduğunu düşünecek olursak.
Yine @prof56 arkadaşın dediği gibi Çin malı linear elemanlar var üstelik gerçekten diğerlerine gör hesaplı, Çin malı diyerek kalitesizdir diye düşünme, bizim amatörce, hobi işleri için çok uygun, hem fiyat hem de kalite olarak, sonuçta biz atelyelerde sabah şalterine basıp akşama kadar çalıtırmayacağız. Eğer istersen daha önceki mesajlarımdan birinde de dediğim gibi tedarik konusunda yardımcı olurum sana.
( Ha bu arada sakın yaptığın iş için, yalnış anlama lütfen)
Aslında miler için kaynattığın alt destekler iyi fikir ama, milleri kaynak yerine içi boş düzgünlüğünden emin olduğun boruyu delerek vidalama yöntemiyle alttaki metal profile sabitlemek daha iyi fikir olurdu. Bu vidalama, içi boş borunun en üstünden delip, havşa baş vida kullanmak, eğer açılı kullandığın iki bilyanın arasında kalıyor, üzerinde yuvarlanan bilyalar vida boşluğunu kurtarıyor ise,Kolay gelsin.

hamit

evet arkadaslar burdakı calısmalırın hepsı cok guzel konuyu ıkı sekılde ele almak lazım butur seylerı yaparken hobı maksatlımı yoksa yapıcanız seyın bıraz profesyonel amaclımı olucagına karar vermek onem lı eger hobı amaclı yapılıcaksa mumkun oldugu kadar mınımum malıyetle bırseyı orataya cıkarmak daha mantıklı sonuc olarak ınsan egosunu tatmın etmıs oluyor ama  bıraz daha profesyonel ve tıcarı amaclı ıse malıyette sınır yok hayal gucunuze baglı bu bır hastalıktır kendınızı kaptırdınız mı hele bırde maddı gucunuz ve zamanınız varsaa hep daha ıyıyı yapmak ıstıyceksınız bır oncekı yaptıgınız sızı tatmın etmıycek cunkıı.
onun ıcın kafanızda bır hedef cızın ve sınırlayın yoksa ısın ıcınden cıkamazsınız
Allahtan ulkemızde 6-7 yıldır buyuk gelısmeler oldu bu tur malzeler ortalıkta cırıt atıyorr yoksa 8-10 yıl once vıda mıl somunu bıyana bırakın kızak ve rulman bulucam dıye tum turkıyeyı dolasmak zorunda kalıcaktık..
Fiatlar hala daha cok yuksek ama o kadarda abartılı degıll

ugurtelefon

@cetinky ve @prof56

dediklerinize katılıyorum,doğrudur.
hassasiyet konusunda,CNCde işlenmiş parçalarla bizim yapacağımız aynı olmayabilir,zaten olmazda.
daha önce de belirttim.çok uğraştım,emek ve para sarfettim,olsun canımız sağolsun.akşam geç saatlere kadar uğraştım.ama ne varki birtürlü lineer hareket sağlayamadım.
daha önce yani geçen hafta eski eşyaların arasındaki 18mmlik suntalem ler vardı.onlar ile 1 akşam uğraşıp tek bir eksen yaptım,fıstık gibi çalıştı.
öylesine eften füften yani.onlarla çalışmak çok kolay,demir,çelik gibi hammeddeleri işlerken deldiğiniz delik,0,5mm kaysa bu 50cm ilerde 3mm oluyor.folluk gibi boşluk oluşuyor.bir türlü dikiş tutmuyor.

nette hergün bolbol dolaşıyorum.ama bu sektör yani otomasyon sektörü aşırı pahalı,hakkından fazla para istiyorlar.ortalık çakal dolu.
misal vermek gerekirse;alüminyum profil diyoruz.alüminyumun USD cinsinden kilogramı aynı.ama mekanizmalar için kullanılan türden bir profil olunca adam fiyatını 4 kat fazla istiyor.

demir profil,rulman vs. yaklaşık 150YTL gibi masraf yaptım,takım taklavat almak önemli değildi.spiralim yanıktı yenisini aldım,birde kaynak makinam oldu.:) kırılan matkap uçlarını saymıyorum.

bunları niye yazıyorum???sonuçta bir forumdayız.örnek olsun.

çinmalı diye bahsettiğiniz rulmanlar nerede ??

hoguz

Bu sekılde hazır yapan firmalarda var ama kaçadır sormak lazım.Küçük ebatlar ıcın uygun olabilir.

@prof56
Kesinlikle sana katılıyorum amerikayı yeniden keşfetmenin anlamı yok bu tezgahlarda herkes ne kullanıyorsa onu kullanmak lazım.Ypamışken uzun soluklu olsun daima kullanabilsin diye.Ama ben bunu çalıştırıp bır kenara koyucam denıyorsa başka.

http://www.doguskalipltd.com/list/list.asp?ktgr_id=152

ugurtelefon

o firmaya ürün kodu verip 2 kez farklı günlerde mail attım.cevap bile vermediler.

hoguz

Bazi firmalar maalesef maillerine bakmıyorlar telefonla ara istersen yada bakmadım ama başka firmalarda olabılır.Bu firmanın İzmir'de yeride var sanıyorum Karabağlar'daydı.Oraya ulaşmaya çalışabilirsin sanada yakın olur.

ugurtelefon

@hoguz
senin bu topic altında Laer kesim vs. ile yaptırdığın bir mekanik vardı.ne oldu ona?? göremiyorum :roll:

hoguz

resimekle.com sitesindeydı onlarda sıte alt yapısını yenıledı hepsi silinmiş sistemlerinden.Bitince tam yeni resimlerini eklerim.

erkan614

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"o firmaya ürün kodu verip 2 kez farklı günlerde mail attım.cevap bile vermediler.
telefon etmek en mantıklısı öbür türlü maille iş takibi pek güzel olmuyor.