Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

cetinky

Alıntı yapılan: "cetinky"

"Ucuzdan pahalı bir şey yok" gerçekten de işin özü bu, özellikle teknik malzemede.

Uğur ö.m de attım ama burdan da söyleyeyim. Dedim ya dolar kuru artışı ile açıklanamayacak bir artıştı diye, yurt dışından ithal de dolar bazında zam yemişler, bunlarda aynen yansıtmışlar, onun için pahalanmış ama, yinede diğer yerlere göre %25-30 gibi bir fark var hala, görüştüğüm satış müdür de vurguladı %30 da önemli bir fark diye ama ben daha önceye göre kıyasladığım için fazla geldi bana, ama gerçekten de kendilerinden kaynaklanmayan bir artış olduğunda samimi gibiydi, günahları boynuna artık, neyse, yani kısaca fiyatlar aynı gibi, SCE20UU=16.5 YTL fiyat verdi senin aldığın fiyat 16.8 YTL imiş çok fark yok onun için Ödemiş'e de getireceklerse gayet iyi, nakliye vermeyeceğin için biraz indirimli gibide olacak aslında.
Uğur x ekseni millerini altına destek koyacaksan 20 mm mil olur, ama koymayacaksan 25-30 mm lik mil tavsiye ederim, Y ekseni içinde 25mm lik miller kullan, z eksenine gayet iyi 20 mm lik miller.
40*40 cm lik net çalışma alanı olmaz Uğur 50*50 cm de,  hesabı şöyle yapman lazım y ekseni için,  y ekseni net çalışma alanı = 50 cm - z ekseni genişliği - (stop switch genişliği * 2) - (metal karkas et kalınlığı * 2)
Stop switch kullanmazsan, yani soft switch kullanırsan programdan o zaman stop switch leri dahil etme.

metal karkasın et kalınlığı 4 cm olsa 2*4 =8cm
z ekseni genişliği = 15 cm
Stop switch kullanmazsan ;  net kullanma alanı = 50-8-15=27cm olacak.

x ekseni de tahminen 24-26cm arası olur bu durumda tahminen(30 luk miller kullanırsan).

Yani 27*25 cm lik bir çalışma alanı olur net.

(Bu arada z ekseni için hazır alüminyum da demişsin hatırlamadım hangisiydi, link verirmisin.)

cetinky

Alıntı yapılan: "haciman"
Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
Alıntı yapılan: "prof56"

Ancak bazı firmalar sipariş üzerine bu milleri üretebiliyorlar. Trapez diş istediğim boyda ve adımda mil üretecek Konyalı bir firma ile geçen sene mailleşmiştim. Metresini yaklaşık olarak 50 YTL'ye yapabileceklerini söylemişlerdi (somun hariç).

Bu Konyadaki firmanın yaptığı trapez diş miller çelikmi acaba ?
Eğer çelik ise irtibat telefonlarını ö.m olarak  verebilirmisiniz?

ugurtelefon

çetin teşekkürler ilgi ve alakan için.
madem yapıyoruz,az daha kıyacaz paraya,boyut ne kadar büyük olursa,o kadar iyi olur.60*60 gibi bir boyut herhalde istediğim çalışma alanını yakalar.zira 33*33 kalebodur-fayans plakalar var.onların üzerinede işleme yapabilmeliyim.
bahsettiğim alüminyum olayıda,Y eksenine yatay olarak monte edilen,işlenecek malzemelerin bağlanabileceği dikey yarıkları olan plakalar.herhalde anlatabildim.

trademy

Alıntı yapılan: "sezgin05"Arkadaşlar SLA7062M getirtmeyi düşünüyorum.Eğer sizlerdende almak isteyen varsa toplu olarak getirtelim.Bu konuda ÖM atarsanız sevinirim.
100 taneye kadar 10-12 dolar gibi olacak herhalde..

bi türk firmasından fiyat aldım SLA7062M için 20usd adet dediler ve en az 7 adet sipariş edebilirsiniz diyorlar.

hocam toplu alım için bir gelişme varmı acaba. yada bu işi üslenen bir arkadaş...

sezgin05

Bu entegre yurt dışında 8 dolar.Benim testlerime göre amatör cnc ler için son derece başarılı olan en hesaplı microstep sürücü. Dediğiniz gibi 20 dolar istiyorlar bizimkiler.Aradaki fark böyle çok olmasa memleketten alırız.
Ben 100 adete ulaşabilirsem 10-12 dolara getirebilirim demiştim ama henüz 35 adetteyiz bekliyoruz.Yurtdışı bağlantısı olan arkadaşlara duyururlur...

cyurdalan

arkdaşlar  linkteki kontrol kartına bir bakabilirisiniz?

http://cgi.ebay.com/4-AXIS-CNC-ROUTER-OR-MILL-STEPPER-MOTOR-DRIVER-BOARD_W0QQitemZ330230887373QQihZ014QQcategoryZ78197QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

bu kart ile optium bf20 ye bağlcam aklıma takılan bir kaç soru war;
1:bu karta max. kaç amp kaç volt luk motor bağlıyabiliyorum bf20 nin z ekseni biraz ağır olduğu için büyük motor kullanmam gerkebilir.
2:Gümrükte problem çıkabilirmi daha önce elektronik kart getirten oldumu?

Değerli yorumlarınız benim için çok önemli şididen tşk.

fikretduru

kardeş onun yerine bunu tavsiye ederim ben bunu 6 ay önce görmüştüm data shettinde devrenin şemasıda mevcut (üzerindeki mosfetleri irf540 benimde kullandıgım fetlerden taş gibi)

http://cgi.ebay.com/MC433-4-Axis-Stepper-Motor-Controller-8A-PWM_W0QQitemZ230244064409QQihZ013QQcategoryZ71394QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

haciman

@ cyurdalan

Hocam sizin verdiğiniz linkteki karta maximum 2.5A sargı akımı olan bipolar step motorlar takabilirsiniz. Fakat karta uygulayabileceğiniz maximum voltaj 32V (Tabii BEMF'yi hesaba katmazsanız). BEMF'yi hesaba katarsanız bu voltajı uygulamak tehlikeli olabilir. Zaten açıklamadada 24V tavsiye edilir diyor. Fakat şunu unutmamak gerekir. Step motorlardan en iyi verimi alabilmek için motor voltajının 10-20 katı arası voltaj uygulamak gerekir (motor voltajının 15 katı ideal deniliyor).

Step motora uygulanan akımı sabitleyip step motora, motor voltajının 5 katı voltaj uygulamakla, 15 katı voltaj uygulamak arasında çok büyük fark oluşur. Yüksek voltaj yüksek hız ve yüksek tork demektir. Düşük voltaj daha az hız ve tork manasına gelir.

Bu karta bağlayacağınız bipolar herhangi bir motorun voltajı 2.4V ve daha üstü olursa (tavsiye edilen 24V kart voltajını göz önüne alıyoruz tabii), o motorların potansiyelini tam kullanamazsınız (Zaten hiçbir step motorun potansiyelini tam manasıyla kullanamıyoruz).
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

hoguz

@ugurtelefon

Autocad falan biliyorsan lazer kesimde yapabilirsin.3 mm çelik saç kestirirsin.
Şu tarz bir sey.Ama önce lineer malzemeleri almalısınki elindeki malzemeye göre çizim yapabilesin.

http://www.resimekle.com/images/889t971nd7siw0vri59.jpg

erkan614

zaten 100v güç kaynağı yapmak ayrı bir dert olur en iyisi 2 adet 48v smps i paralel bağlamak.

bu arada türkiyede 100$ 120$ civarında minimum 5-10 uStep ve 2A özelliğinde step motor sürücüsü satan varmı?

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "hoguz"@ugurtelefon

Autocad falan biliyorsan lazer kesimde yapabilirsin.3 mm çelik saç kestirirsin.
Şu tarz bir sey.Ama önce lineer malzemeleri almalısınki elindeki malzemeye göre çizim yapabilesin.

http://www.resimekle.com/images/889t971nd7siw0vri59.jpg

mekanik sonuçlanmadan yazı yazmayayım diyordum ama yine dayanamadım :oops:

@hoguz sağolasın .ben şimdilik bir yöntem buldum.bulmakla kalmadım.test ettim,çalıştırdım.ekonomik,lineer,%90-95 rijit diyebilirim.
hatta şöyle misal vereyim; Y ekseni başlı başına ortalama 8Kg.ama hiç zorlanmadan hareket ediyor.sağa-sola,yukarı-aşağıya boşluk yok.
bendeki netten değerinin 0,7Nm olduğunu anladığım bipolar motorların rahatlıkla hareket ettirebileceğini zannediyorum.
yalnız mekanikte alüminyum,ahşap vs. malzeme hiç kullanılmadığı için
demir profil,çelik ve 2.5mm-5mm sac malzemelerden oluştuğundan dolayı 60kgden fazla olacağını tahmin ediyorum.  
şimdilik Y ekseni ve X ekseninin yarısı bitmiş vaziyette.hafta sonuna kadar mekaniğin vidalı milleri hariç bitirmiş olmayı umuyorum.

ilk testlerin resim ve videolarını gerekli açıklamalarıyla vericem.

tek sorun şu;
bulabildiğim hazır vidalı miller(saplama) içerisinde en büyük adımlı olanı
16mm çapında vida adımı 2mm olanı.eğer bu saplamalarla bu iş yapılmak istenirse cihaz kağnı gibi çalışır.dün test yaptım.
12volt besleme ile mach3 te en iyi durum
10mm/çap vida adımı 1.5mm olan saplama vidaya göre
400mm Y eksenini bir baştan diğer başa 64sn de gidiyor.
saplama vidalarla bu iş olur olmasına ama yapacak arkadaşlar bu sütçü beygirine katlanmak zorundalar.:)

sanayide bir torna ustası varmış.başka bir tornacı arkadaşım tavsiye etti.
bu usta kriko,mengene vs. yapıyormuş.CNC tornada kare diş miller ile çalışıyormuş.gidip bugün onunla görüşücem.eğer uçuk fiyatlar istemezse
vidalı mil işini halledebilmeyi umuyorum.hatvesini 5-10mm arası istiyorum.somunlaını SARI dedikleri pirinçe benzer malmeden yaptır dediler.daha sağlıklı oluyormuş.delrin,fiber çabuk aşınır diyorlar.

@cetinky
o bahsettiğin acuator motordaki millerin hatvesi ne acaba??

trademy

tornacı bir arkadaşım trapez vida milinin hazır satıldığını söyledi. bulabilirse alıp somununu kendisi sarı denilen malzemeden yapacak. vida milinin çapı 16mm  olacak sanırım.

uğurhocam
@hoguz sağolasın .ben şimdilik bir yöntem buldum.bulmakla kalmadım.test ettim,çalıştırdım.ekonomik,lineer,%90-95 rijit diyebilirim.

bulduğunuz ekonomik liner sistemi gerçekten merak ettim zira 30mm lik lineer rulmanın tanesini sorduğum yerden 40 ytl dediler...

cetinky

Uğur actuator den çıkan millerin hatvesi 5mm.

Bu saplama millerler hiç denemeyin bence öncelikle bunlar çelik değildir ve çok çabuk deforme olur, üstelik salgısız saplama bulmak mümkün değil gibi bir şey, saplamayı düz bir yerde yuvarlayın salgıyı çok rahat görürsünüz ve son olarak hatveleri çok küçüktür, dediğin gibi steplerde zaten hız problemi var bir de 2-3 mm lik hatveli mil kullanırsanız iyice yavaşlar, tam aksine step motorlarda mümkünse 10 hatta 20 mm hatveli miller kullanabiliyorsanız gayet tatminkar bir hıza ulaşılabilir.

Aslında hazır çelik  mil ve somunlarda, çok pahalı olan milden çok somun, milin metresi 75-100 ytl gibi çap kalınlığına göre.
Uğur diyelim ki sen dediğin gibi 65x65cm lik bir ölçüde yapacaksın tezgahı, 30cm de z ekseni mili desek tolplam 190-200 cm lik bir mile ihtiyacın olacak, 16mm lik milin metresini(5 mm hatvesi olan) 75 ytl civarı 2 metresi 150 YTL tutar ki, tornacların yaptığı veya hazır satılan trapez miller metresi 50 YTL olsun, onun da 2 metresi 100 YTL yani 50 YTL bir fark olacak, değmez aslında. Bence bu durumda eğer hazır alınacak 16 mm lik çelik millere sarı veya plastik(delrin v.s.) somun yaptırılabilirse çok daha sağlıklı olur gibime geliyor.

"demir profil,çelik ve 2.5mm-5mm sac malzemelerden oluştuğundan dolayı 60kgden fazla olacağını tahmin ediyorum.
şimdilik Y ekseni ve X ekseninin yarısı bitmiş vaziyette.hafta sonuna kadar mekaniğin vidalı milleri hariç bitirmiş olmayı umuyorum.
"

Uğur bu arada sac malzemeleri kaynak yapmadan önce kalıba bağladınmı?

cyurdalan

Alıntı yapılan: "fikretduru"kardeş onun yerine bunu tavsiye ederim ben bunu 6 ay önce görmüştüm data shettinde devrenin şemasıda mevcut (üzerindeki mosfetleri irf540 benimde kullandıgım fetlerden taş gibi)

http://cgi.ebay.com/MC433-4-Axis-Stepper-Motor-Controller-8A-PWM_W0QQitemZ230244064409QQihZ013QQcategoryZ71394QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

peki fikret bey önerdiğiniz kart 7A ile 33A arası motor çıkışa var peki ben 5a yada 3a de motorlarda bağlıyabilirmiyim?

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "cetinky"Uğur bu arada sac malzemeleri kaynak yapmadan önce kalıba bağladınmı?

dostum 1-1,5 aydır cebelleşiyorum bu mekanik bozuntusuyla.
epeyce bir tecrübe sahibi oldum :)
evde fazlalık olarak duran 18mm suntalemler vardı.tabaka halinde.
profilleri onların üzerinde işkenceyle sıkıp gönyeye oturtuyorum.daha sonra kaynaklıyorum.kaynaktan sonra da hemen işkenceleri açmıyorum,soğuduktan sonra açıyorum,zira hemen açarsan ısıdan dolayı gönye kaçıyor.

bahsettiğin aquator millerin hatvesinin 5mm olması iyi,iç açıcı geldi bana.
hem zannedersem üzerinde rulmanlarıyla birlikte oluyor.rulman derdimizde olmayacak.
ölçü olarak senin vediğine göre 50-55cm herhalde.
ne şans banada tam öylesi lazımdı... :P