Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "trademy"bulduğunuz ekonomik liner sistemi gerçekten merak ettim zira 30mm lik lineer rulmanın tanesini sorduğum yerden 40 ytl dediler...

test ettim boşluk yok diyebilirim.yapması kolay yada zor onu bilmem ama ben gayet rahat yaptım. oldu:)

aşağıdaki şekilde anlatmaya çalışayım.
çelik bilyeli çekmece rayları var.
onlar 2 çeşit,biri tek açılım diğeri çift açılım diyorlar.ben çift açılımların kalitesini daha yüksek buldum.
çift açılımlar 3 parçalı,en büyük parça ile orta parça arasındaki bilyeli sistem plastik üzerinde hareket ediyor.bu yüzden en büyük parça kısmını çıkardım.orta ve küçük parça arsındaki hareket tamamiyle metal.boşluk yok.ama hareket tek yönde olduğu için stopper kısımlarını kestim.heriki tarafa hareket ediyor.stopperları çıkarınca aslında sistem fazla hareket ettirirseniz boştayken dağılıyor.hepsi yerinden çıkıyor.ama vidalı mil takılınca ,milin somunu sistemi belirli hareket mesafinde ksıtlayacağı için dağılma olayı kesinlikle olmuyor.

rayların imalat özelliği olarak aşağıda göstemeye çalıştığım gibi bir yönde boşluk var diğer yönde yok.bende 4 adet taktım,her eksende 4 adet ray var.
ekonomisine gelice,2 ray 1 takım diye geçiyor.1 takımı 8 YTL
Y ekseninde 2 takım=16YTL
X ekseninde 2 takım=16 YTL
Z ekseninde ise ortadan kesip ayırdığım için 1 takım=8 YTL
toplam Ray ücreti  40 YTL

ugurtelefon

neden böyle bişey yaptım derseniz,yok makaraydı,yok yataklı rulmandı,yok rulmanları çapraz bağlamaktı derken elimde bir sürü profil,sac,rulman oldu.bunları şimdilik birkenara atıp,başı başına lineer rulmanlı bişeyler yapsam masraf ayyuka olacaktı.
böylece elimdeki malzemeleri değerlendrmiş oldum.
çekmece rayı deyip geçen arkadaş olabilir.
ama yukarda bahsettiğim şekilde bir bağlantı ile inanın Y ekseni sadece tabla 8 KG,üzerine de mengeneyi şöyle bi koydummu 10kg.
raylarda en ufak zorlanma,sağa sola oynama,tablayı en başa ve en sona aldığımda dahi kıprdama yok.
birde şöyle bir sorunum vardı aslında.matkap ile demir türü malzemeler delinirken ne yaparsan yap birşekilde meret kayıyor.noktalayıp ardından 3mm ile deldiğim,sonra 10mm deldiğim yerler bile mutlaka kayıyordu.
400-500YTL verip lineer rulman-mil vs. alıpda bunları evde matkapla birleştirmek akıl karı değil.
tüm parçaların torna-frezede işlenmesi lazım.
bu yaptığım cihaz en azından bir prototip olur.ikinci bir cihazı yaparken zorlanmam diye düşündüm.

hoguz

Önce bu videoyu seyredin.Çoğunuz seyretmişsinizdir belki

http://www.youtube.com/watch?v=6drMZqmyXQc

Şimdi CNC yapmak isteyenlerin bir seye karar vermesi lazım, insanlarıda yanlış yönlendirmemiz lazım eğer yapacagınız CNC'yi kullanacaksanız ve hassas olmasını istiyorsanız ona göre malzeme kullanmalısınız.Yok eğer videodaki gibi ben bir CNC yapayım olmuş olması ve çalışmasını görmek yeterli diyorsanız her türlü alternatifiniz var videodaki su borusu örneği gibi.

fikretduru

Alıntı yapılan: "cyurdalan"
Alıntı yapılan: "fikretduru"kardeş onun yerine bunu tavsiye ederim ben bunu 6 ay önce görmüştüm data shettinde devrenin şemasıda mevcut (üzerindeki mosfetleri irf540 benimde kullandıgım fetlerden taş gibi)

http://cgi.ebay.com/MC433-4-Axis-Stepper-Motor-Controller-8A-PWM_W0QQitemZ230244064409QQihZ013QQcategoryZ71394QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

peki fikret bey önerdiğiniz kart 7A ile 33A arası motor çıkışa var peki ben 5a yada 3a de motorlarda bağlıyabilirmiyim?

mc433 üzerinde 3 tane ayar potansları var biri akım biri zamanlama biride sanırım duty cykel la ilgili olması gerek

cyurdalan

Alıntı yapılan: "fikretduru"
Alıntı yapılan: "fikretduru"kardeş onun yerine bunu tavsiye ederim ben bunu 6 ay önce görmüştüm data shettinde devrenin şemasıda mevcut (üzerindeki mosfetleri irf540 benimde kullandıgım fetlerden taş gibi)

http://cgi.ebay.com/MC433-4-Axis-Stepper-Motor-Controller-8A-PWM_W0QQitemZ230244064409QQihZ013QQcategoryZ71394QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

peki fikret bey önerdiğiniz kart 7A ile 33A arası motor çıkışa var peki ben 5a yada 3a de motorlarda bağlıyabilirmiyim?

mc433 üzerinde 3 tane ayar potansları var biri akım biri zamanlama biride sanırım duty cykel la ilgili olması gerek

açık artırmayı bekliyorum en kısa zamanda alıcam tavsiyeniz için çok tşk ederim...Gözden kaçırmıştım önerdiğiniz kartı yardımlarınız için çok teşşekür ederim..

sezgin05

Arkadaşlar MC433 ve diğre sürücüleri inceledim.Bunu satın aldığınızda elinize geçene kadar dünyanın parası tutaacktır.Özellik olarak L97+Mosfetli benim yaptığım sürücüden ne fazlası var? Sadece parası fazlası var.
Benim denediğim ve yayınladığım sürücüde voltaj sınırı yok/akım sınırı yok/Half ve Full step çalışıyor/Akım ayarı PWM yapıyorsunuz.Geriye ne kaldı oturup yapmak.
Eğer paranız çok ise buyurun alın. Sadece parası fazla çünkü bu aletlerin.

ugurtelefon

sezgin hocam sen SLA işinin üstüne düş. valla fıstık gibi entegre.hemde microstep,daha ne olsun.
o yayınladığınız devreyi ben biraz daha değiştirip mosfetleri kanal başına 8 adete çıkartıp elimdeki bipolar motorlara uyarlamak istiyorum.L298'e güvenemiyorum.zırt pırt yanıyor.mekaniği test edecek kadar dayansa yetecek.ozaman bakıcam,full/half/yada micro step arasındaki farkı.
malzeme işlerken ne gibi farkı oluyor.yada motoru daha yüksek hızlarda çalıştırabiliyormu.
aslında hız öemli değil diyoruz,yani parça işleme aşamasında zaten düşük hızda çalışıyor.ama kesim esnasında Z ekseni kalkıp,diğer noktaya giderken 25mm/dk gibi giderse adamın göbeğini çatlatır.
.

sezgin05

L297+Mosfet sürücüsü sadece UNIPOLAR motorlar için uygundur.Akım sınırını ekleyeceğiniz mosfetlerle artırabilirsiniz.
Tabiki microstep sürücü daha avantajlı.Özellikle hassasiyet konusunda daha avantajlı.Amatör olarak yapacağımız işlerde mekanik hassasiyet belli bir seviyenin üstüne çıkmayacaktır. Fakat hatve boyunu yüksek tutarsak  mekaniksel hızımız artar ama hassasiyet düşeceği için microstep gerekli olacaktır. Örnek verecek olursak:

Hatve boyu 5 mm/1,8 derece  için:
1/1 (full step)    :200/5=40 step/devir--1 mm nin 40 ta 1'i hassasiyet.
1/2 (hal step)    :400/5=80 step/devir-- 1 mm'nin 80'de 1'i hassasiter.
1/8 (microstep)  :1600/5=320 step devir-- 1 mm'nin 320'ta 1'i hassasiyet.
1/16 (microstep): 3200/5=640 step devir-- 1 mm'nin 640'ta 1'i hassasiyet.

Tabii bu değerler  mekanik hassasiyet hesaplanmadan yapılmıştır.
Kısacası şaseye ve motora göre sürücü yapmak lazım. Fantazi yapmaya gerek yok.
SLA kousundaki belirsizlik devam ediyor..

emrahmrcn

Bazı bilgiler buldum paylaşmak isterim ;

Yukarıdaki şekilde motor bağlantıları çok güzel şekilde anlatılmış.Aşağıdaki grafikte motorun tork ve hız eğrileri verilmiş.Burdan anlaşılacağı üzere genelde avantajlı duran BİPOLAR PARALEL peki gerçekte bunu deneyip test edenler varmı aramızda onların görüşleri nelerdir.Gerçekte bipolar ve unipolar bağlantıda tork-hız eğrisi aşağıdakine ne kadar benzemekte.Hem bipolar hemde unipolar bağlantılı motoru nasıl bağlamak daha avantajlı .İyi çalışmalar
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

haciman

SLA07062M ünipolar motorları mikrostep olarak sürmek içim geliştirilmiş. Eğer elinizdeki motorlar bipolarsa bu motorları sürmek için SLA benzeri bir IC mevcut TA8435 (İMT901). Bu IC ile maximum 2A faz akımı olan bipolar motorları mikrostep olarak sürebiliyorsunuz (Maximum 37V uygulanabiliyor). Fiyat olarakda SLA'dan ucuz. Yurt dışı fiyatı 5$. Türkiyede bir firmada gördüm 13.5 YTL. TAş çatlasın 20-25 YTL arasında maliyeti olur bir sürücünün.

Bu sürücüyü ilk gördüğümde birşeye benzetememiştim. Ama youtube bir videosunu görünce tam hobby severlere hitap ettiğini gördüm. Video aşağıda.

http://www.youtube.com/watch?v=B8n6bIQtUQs
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

fikretduru

Alıntı yapılan: "sezgin05"Arkadaşlar MC433 ve diğre sürücüleri inceledim.Bunu satın aldığınızda elinize geçene kadar dünyanın parası tutaacktır.Özellik olarak L97+Mosfetli benim yaptığım sürücüden ne fazlası var? Sadece parası fazlası var.
Benim denediğim ve yayınladığım sürücüde voltaj sınırı yok/akım sınırı yok/Half ve Full step çalışıyor/Akım ayarı PWM yapıyorsunuz.Geriye ne kaldı oturup yapmak.
..

bazi görüşlerine katılmıyom tabiki yapmak en güzeli ama mc 433  50 volt 8a ile bu özellikte bir kartın phalı oldugunu sanmıyom artı 17 dolara türkiyeye postayla yolluyor(113+17=130*1.3= 169 ytl /4=eksen başı 42 gelir)15 gündede varır yine üstüne basarak söylüyom yapmak en iyisi tabi.

ugurtelefon

@hacıman hocam
TA8435 dediğiniz entegreyi inceledim,
1/1, 1/2,1/4 ve 1/8 step gibi ayarlanabiliyor.
ortalama 15YTL gibi fiyatlarda.

hele hele verdiğiniz linkteki videoda eğer bir yanlışlık yoksa o hız ne öyle.
vidalı milin hatvesi ne acep????
yukarıda resmini verdiğiniz driver hakkında şunları buldum
http://www.ottop.republika.pl/sterownik8435.shtml

bu sürücü daha önce yine sitemizde incelenmiş
https://www.picproje.org/index.php/topic,13973&highlight=&sid=3a30e119c79183c9ba28433aa7d44c04

nasıl olduda gözümüzden kaçmış anlamadım :roll:

ayrıca yukarıda tork ve hız eğrileri verilmiş.

şunu eklemek istiyorum;
kendi tecrübeme göre aynı motoru uni ve bipolar olarak aynı devreye aynı voltajla denedim.
bipolarda tork çok daha fazla.eklemek isterim.

fikretduru

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"sezgin hocam sen SLA işinin üstüne düş. valla fıstık gibi entegre.hemde microstep,daha ne olsun.
o yayınladığınız devreyi ben biraz daha değiştirip mosfetleri kanal başına 8 adete çıkartıp elimdeki bipolar motorlara uyarlamak istiyorum.L298'e güvenemiyorum.zırt pırt yanıyor.mekaniği test edecek kadar dayansa yetecek.ozaman bakıcam,full/half/yada micro step arasındaki farkı.
malzeme işlerken ne gibi farkı oluyor.yada motoru daha yüksek hızlarda çalıştırabiliyormu.
aslında hız öemli değil diyoruz,yani parça işleme aşamasında zaten düşük hızda çalışıyor.ama kesim esnasında Z ekseni kalkıp,diğer noktaya giderken 25mm/dk gibi giderse adamın göbeğini çatlatır.
.

hocam olay şu g00 hızlı moddur z ekseni kalkar  başka yere giderken g00 gönderilir malzemeye dalarken g01 ile yavaş modda dalınır eger malzeme yumaşak  malzeme veya kabalar alındıktan sonra işlecek yerler az derinlikteyse   f100. (dk kada gidecegi mm) besleme degeri verilerek  g01 yavaş modun ilerlemesi yazılır yani  g00 standart en hızlı mooddur g01 feed rate ile girecegimiz deger kadar hızlanmaktadır.

cyurdalan

Alıntı yapılan: "fikretduru"
Alıntı yapılan: "sezgin05"Arkadaşlar MC433 ve diğre sürücüleri inceledim.Bunu satın aldığınızda elinize geçene kadar dünyanın parası tutaacktır.Özellik olarak L97+Mosfetli benim yaptığım sürücüden ne fazlası var? Sadece parası fazlası var.
..

bazi görüşlerine katılmıyom tabiki yapmak en güzeli ama mc 433  50 volt 8a ile bu özellikte bir kartın phalı oldugunu sanmıyom artı 17 dolara türkiyeye postayla yolluyor(113+17=130*1.3= 169 ytl /4=eksen başı 42 gelir)15 gündede varır yine üstüne basarak söylüyom yapmak en iyisi tabi.

ben elktronikten pek anlamadığım için astarı yüzünden pahlıya gelicek bişi başkasının benim için  yapması çok özveri istiyen bir uğraş....
Ve ayrıca isimde vermek istemiyorum bana forumdan bir arkdaşımız yapıcaktı L297 karşılıüında benden 230usd istedi bu yüzden ebay den alıcam....Ama keske yapabilseydim...

ugurtelefon

Ve ayrıca isimde vermek istemiyorum bana forumdan bir arkdaşımız yapıcaktı L297 karşılıüında benden 230usd istedi bu yüzden ebay den alıcam....Ama keske yapabilseydim...

yuh demeyeyim ayıp olur.zira emek var.el emeği teşekkürle ödenmez.
de.....
kardeşim acelen varmı bilemiyorum,acelen yoksa yardımcı olurum.
şu an mekanik işiyle fazlasıyla meşgulüm.
ama 1 hafta 1 gün içinde mekanik bitecek,elimdeki sürücülerle test edicem.
yukarıda @hacıman hocamın verdiği devreyi yapmak istiyorum.
benim motorlar 2Amper/faz.
tam bana göre,ayrıca 1/8 micro step bana yeter herhalde.
istersen acelem yok diyorsan fazladan senin içinde PCB basarım.
alır pcbyi malzemeleri kendin takar lehimlersin.
neolurki 10-15YTLlik bakırlı plaketten.param yok dersen canın sağolsun. :D