Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

cyurdalan

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
Alıntı yapılan: "cyurdalan"
Ve ayrıca isimde vermek istemiyorum bana forumdan bir arkdaşımız yapıcaktı L297 karşılıüında benden 230usd istedi bu yüzden ebay den alıcam....Ama keske yapabilseydim...

yuh demeyeyim ayıp olur.zira emek var.el emeği teşekkürle ödenmez.
de.....
kardeşim acelen varmı bilemiyorum,acelen yoksa yardımcı olurum.
şu an mekanik işiyle fazlasıyla meşgulüm.
ama 1 hafta 1 gün içinde mekanik bitecek,elimdeki sürücülerle test edicem.
yukarıda @hacıman hocamın verdiği devreyi yapmak istiyorum.
benim motorlar 2Amper/faz.
tam bana göre,ayrıca 1/8 micro step bana yeter herhalde.
istersen acelem yok diyorsan fazladan senin içinde PCB basarım.
alır pcbyi malzemeleri kendin takar lehimlersin.
neolurki 10-15YTLlik bakırlı plaketten.param yok dersen canın sağolsun. :D

teklifin için çok tşk özelden msg atıyorum....

orkun561

Merhaba
Sezgin05 daha önceleri vermiş olduğun l297 unipolar adlı dosyanın içinde iki adet devre var.Birisi tekli olan diğeride üçü tek kartta olan sürücü devresi.Ben lise son sınıf elektronik bölümü öğrencisiyim . Yapacağım devre pcb cnc  için kullanılacak.Hangisini uygun görürsün .
Şimdiden teşekkürler.

sezgin05

Arkadaşlar devreyi kenidimizin yapmasının sadece parasal avantajı değil bunun yanında başka faydalarıda vardır.

1-Arıza durumunda tamir kendinizi tamir edersiniz.
2-Geliştirebilirsiz.
3-Bilgi ve tecrübe kazanırsınız.

Orkun kardeşim istediğin devreyi yapabilirsin.Eğer devrede kullanılan MOSFET yerine başka bir MOSFET takarsan burada yaz da gerekli değişiklikleri yapalım.Çünkü orada kullanılan yada kullanılacak  MOSFET Logic Gate özellikli MOSFET tir.Örenğin bir arkadaşıma piyasada kolay bulunabilen IRFZ44 MOSFET ile yaptık.Gate voltajı yüksek olduğu için PullUp dirençlerinin bağlı olduğu (SIL2) VCC yi ayırarak 12 volt verdik.
Mosfteler saturasyona girmeden ve ısınmaadan çok güzel çalıştı..

erkan614

hocam sen sla7073m modelini getircektin dimi hani 3A'lik olan

ugurtelefon

TA8435HQ modeli piaysada mevcut.
daha önce alışveriş yaptığım bir sitede fiyatı 12,26YTL
bence uygun bir fiyat.

sunalk

amerikayi yeniden keşfetmeye gerek yok. test edilmiş ve onaylanmış sürücüler satılıyor zaten :

http://www.sahibinden.com/microstep_surucuWQQaXQQ5817237WQQpXQQdisplayitem

sla veya diğer türevlerde türkiye'de mevcut bulunmayan elemanlarla sürücü yapma fikri boşyere vakit öldürmekten başka birşey değildir. diyelim ki satın aldınız ve sorunlar var, çalışmadı veya başka birşeyler ters gidiyor. değer mi o kadar masrafa, beklemeye ve sinirlenmeye.

ilan sahibinin dediğine göre oldukça iddialı sürücüler, youtube üzerinde de videolari var. sürücülerin özellikleri ve performansına rağmen uygun fiyata verdiğini düşünüyorum.

ugurtelefon

SLA yada TA8435 ile 1/8 ve 1/16 mikro step yaptığınızı düşünelim.
3 eksen ve birde interface devresi dahil taş çatlasa 100USD masraf çıkarır.
ve herikiside test edilmiş devrelerdir.
o ilanda 360usd deniyor.
ben aradaki 260usd için değil Amerikayı  marsı bile keşfederim. ;)

zaten o sürücü güzel olabilir ama sonuçta 1/16mikrostepten öte bişey değil.eğer ki profesyonel bir cihaz yapılmak istenirse şööyle 5-6bin YTL gözden çıkarılırsa o sürücüde bişeye yaramaz.ki ozaman ne işimiz steple.servo sürücü kullanılır.
step sürücüye kim 500YTL verirki????

sunalk

hangi interface devresi ? uyduruk breakout board'lardan bahsediyorsan sorun yok lakin her tarafi optokuplorle donanmis , roleleri, emergency, home, limit switch baglantilari olan bir interface'in maliyeti 150 YTL'yi geciyor, istersen bir daha gozden gecir.

fiyatlari belirtirken lutfen nelerin dahil oldugunu yazalim, ortaya karisik rakamlar ve yuvarlamalar yapmayalim.

hoguz

@sunalk

Paran coksa sen alabilirsin.Fiyat arkadaşın dediği gibi cok yüksek.Ayrıca ben sana bahsettiğin özelliklerde 100 ytl interface yapayım kac tane istersen.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "sunalk"hangi interface devresi ? uyduruk breakout board'lardan bahsediyorsan sorun yok lakin her tarafi optokuplorle donanmis , roleleri, emergency, home, limit switch baglantilari olan bir interface'in maliyeti 150 YTL'yi geciyor, istersen bir daha gozden gecir.

fiyatlari belirtirken lutfen nelerin dahil oldugunu yazalim, ortaya karisik rakamlar ve yuvarlamalar yapmayalim.

optocuplor dediğiniz nedir arkadaşım????
ben hergün onlarla yatıp kalkıyorum.telefon santrallerinde(2/6 vs. değil,oteller için kullanılan tip yani bahsettiğim 20 harici,600 dahili tiplerden) biz bol bol kullanıyoruz.
örnek vermek gerekirse pc847 en çok kullanılan optoentegre'dir.
şu an piayasada yaklaşık olarak 50YKR dir.
bir interface devresinde max.3 adet yeterli olacaktır.
örnek olaak aşağıdaki devrede 3 adet PC847 ile 4axis ve hatta 8 adet limit
switch bağlantısı olan bir interface bord devresi var.
2 adette 74xx14 gibi schmittrigger entegre
birkaç RN serisi entegre direnç.gayet güzel optocuplorlü interface. :lol:

ugurtelefon

bu arada başlıklar hep ''amatör cnc'' vs. gibi yazılıyorsa bu,buradaki kişilerin amatör olduğu anlamına gelmez.elektroniğin farklı kollarında farklı aşamalarda olduğumuzu işaret eder.hele hele 12 yıldır 6 ayrı TSE belgesine sahip bir işyerinin sahibi,işleteni ve ustası olarak o kadarda sazan yerine koymayın.
forumdaki elektronik bilgisi olmayan arkadaşları korumak bence insaniyet namına bir görevdir.
bahsi geçen devre güzel olabilir,sözüm yok,ama özelliklerine göre bize göre o fiyat etmeyebilir.uğraşmak istemeyen,parası çok olan tabiki alabilir.

o kişide yapmış uğraşmış emek sarfetmiş.yatırım yapmış.tabiki karşılığını bekler.
sadece kendi açımdan fiyat bana uygun değil.

sunalk

@ugurtelefon

PC487 lojikmidir ? hızı nedir ? çeşit çeşit optokuplörler bulunmaktadır, ancak ben bu işler için genellikle HCPL2XXX serisi kullanıldığını görüyorum ve onlarında tanesi 6 YTL civarında ve sadece bir giriş/çıkış mevcut. Dolayısıyla    3 eksen için sadece DIR/STEP sinyalleri için toplamda en az 6 tane kullanılması gerekir. Interface üzerindeki röleler, home, limit, end switchleri içinde olanları hesaba katarsanız, maliyet doğru orantılı olarak artacaktır. Şemasını verdiğiniz interface devresini denemişliğiniz varmı ?

ugurtelefon

@sunalk
linkini verdiğiniz devre eğer bu topicin 5-6 sayfa gerisine giderseniz,daha önce verilmişti.o zamanda aynı fikirler ortaya çıkmıştı.

benim verdiğim devreyi ben yapmadım.nette dolaşan binlerce devreden bir tanesi sadece.
PC847 iyimi?? kötümü?? diye soruyorsanız;
koskoca santral firmaları(telpaş,multitek,netaş vb.) ki bahsini ettiğimiz sistemler,6 abonelik kartların 400usdden başlayan fiyatlarda,(bunun 600abone olduğunu düşünürsek) 10bin-20bin usd lik sistemler den bahsediyoruz,buralarda kullanılıyor.
300Mhz lik işlemcisi bulunan bir santral prosesöründe çatır çatır çalışıyor.
aynı anda 100-200 hatta daha fazla abone görüşme yaparken,bu optolar sayesinde tüm bilgi usbden PC ye aktarılabiliyor.
daha ne olsun.?????

current reduction,vs. gibi değerleri hakkında sizinle çok fazla bir iddiada bulunamam.çok fazla içerisinde olduğum meslek dalı değil.
ama o konuda da size negatif yada pozitif yönden cevap verecek arkadaşlar mutlaka çıkacaktır.

sunalk

konumuz santral değil, kaç para ettiği hiç değil, 300 mhz'lik işlemci ile de ilgilenmiyorum. 300 mhz'lik işemci var diye 300 mhz'lik optokuplör olma zorunda değil, 300 mbit'lik optokuplörde zaten yoktur.

sadece lojik olup olmadığı ve hızı konusunda soru yönelttim.  uygulayıcı bir arkadaşın cevap vermesini bekliyoruz hep beraber, teoriyi ve pratiğide lütfen karıştırmayalım. bu arada mustaphaerdem arkadaşımızın sürücüleri ne alemde, onuda merak ediyoruz.

trademy

mekanik konusunda takılıp kaldım. y ekseninde 30mm lik çelik milin üzerine lineer rulmanlı araba üzerinde x ekseni düşünüyorum. tabla sabit. acaba bu 30 mm lik çelik millerin üzerindeki araba ile x ekseni hassas olurmu. malzeme işleme alanı olarakta 45x48 cm bi alan düşünmüştüm.

birde maliyeti azaltmak için lineer rulman yerine prinç diye tabir edilen sarı malzemeden yapsak bizim işimizi görürmü acaba.
öneri ve tecrübelerinizi  bekliyorum...

sla7062 temin edebilsek toplu olarak. sezgin hocam yokmu bi gelişme