Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

Maxim

Alıntı yapılan: "sezgin05"Hocam burada elektriksel olarak bir yanlış anlama var.Verdiğiniz örenkteki gibi 4 Amperlik bir motorumuz olsun.Bizde L297 Chopper devresini Maximum 4 Ampere göre set edelim.L6203 bizim set ettiğimiz bu akımı ya verir yada yanar.
Yani akıtılacak akımı L6203 (güç katı) değil L297 kontrol katı belirler.

yok hocam ,
ben direk motor üzerine konuşuyorum ,

yani akımı kim belirlerse belirlesin ,
demek istediğim ,4 amperlik motoru biz 1.5 amper ile çalıştırırsak bir verim kaybı olmazmı ? çünkü motor 4 amperde çalışmaya göre dizayn edilmiş .

sezgin05

Tabiki 4 amperlik motora 1.5 Amper verecek olursak o oranda güç kaybı olacaktır.
Step motorlar çalışmazken set edilen değeride akımı bobinlerinde harcar.Bu frenleme akımı motor sargılarında ısıya neden olur.Bu akımın fazla olduğu düşünülen durumlarda "current reduction" denilen devreler yapılır.
Ama motor çalışırken motor maksimum akımına uşamka çok zordur.Sebebi ise step motorun çalışması için gereken clock sinyalidir.Örneğin bendeki 2 amperlik motorlar 30 volt besleme geriliminde chopper nedeniyle duruken set ettiğim 1.8 amperi sürekli çeker.Ama 400 devirde çalıştırdığımda bu akım yaklaşık 1 ampere düşer.
Motorumun normal çalışma akımı 1.8 amperi çekmesini istiyorsam(torku arttırmak için) besleme voltajımı eğer sürücümde izin veriyorsa 50-55 volta çıkarmam gerekir...

Maxim

üstad sen bu paralel port olayını halledebildinmi ?
Varmı gelişme ?

sezgin05

Parelel port olayı derken USB den dönüştürmeyi diyorsanız PCMCI dan LPT dönüştürücü oluyormuş bu tür işlerde.Çünkü donanımsal bir parelel port olması için tek çare...

http://www.hobbycnc.hu/CNC/Multio/Multiio.htm

cyurdalan

öncelik foruma yeni üye oldum gerçekten çok yaralı ve detaylı bir forum, özellikle bu konu için çok teşekkür ederim.

Bir problemim var;
Yakında proxxon mf70 alıcam ve cnc yapmak istiyorum mekanik yönden gerçekten yeterliyim ama elektronik bilgim çok kısıtlı olmasına rağmen cnc yapmak istiyorum yapmaktan çok ona sahip olup bir şeyler üretmeyi planlıyorum ama bu kartları yapmak benim planlarımda çok sapmlar ve zaman kayıpları olcağı için hazır almak istiyorum bu konuda sizlerden yardım bekliyorum benim amacım cnn yapmak değil ona sahip olmak onunla bir şeyler üretmek.o yüzden frezeyide hazır alıcam nese,
bana bu kartları yapıcak arkadaş varmı yardımlarınız için şimdiden tşk.

Frezede işliceğim malzemler alu, delrin belki plastik olabilir.

hoguz

Ben yardımcı olabılırım sana nasılsa kendıme yapıcam 2 takım yaparım.

cyurdalan

Alıntı yapılan: "hoguz"Ben yardımcı olabılırım sana nasılsa kendıme yapıcam 2 takım yaparım.
çok teşekür ederim ne zaman yapaya başlarsın istersen parçalar birlikte alalım (ben istanbulda oturuyorum) hem tanışmış oluruz benim yapmam gerken ne warsa hemen yapim:)

hoguz

Özel mesajlarına bak.Ben İzmir'deyim yalnız.

hoguz

cyurdalan

merak ettim çimleri simüle etmke için hangi cam programını kulaıyorsunuz.Cam programları ile ilgili bilgiler olan linkler warsa elinizde werirseniz iyi olur.TŞK

cyurdalan

http://www.denizelektronik.com/cnc_controller.htm

Beyler bunu gördünüzmü ürün hakkında yorum ve tavsilerinizi merak ettim

hoguz

Kullanacagın motora ve yapacağın işe bağlı en buyuk dezavantajı bana göre mikrostep özelliği yok.Eğer alıcak olursan deneyimlerini yazarsan seviniriz.

cyurdalan

Deniz elektroniğin üretiği kontrol kartında kullanmak için bir kaç örnek linkte step motorlar içeren linkler warsa elinizde link veririseniz sevinirim...

hoguz

Deniz elektronik bu konuda yardımcı olacağını yazmış motor seçimi için uygun değerleri size verirler.

ugurtelefon

sezgin bey
çalışmanızı büyük bir zevkle okudum inceledim.
sizi öncelikle tebrik etmek isterim.

elektronik teknikeriyim.piyasada kendi işyerimde 15 yıldır telefon -gsm ve santral işleriyle uğraşıyorum.
uzun süredir tasarımlarla ilgilenemiyorum.
ama bu cnc olayına 1 haftadır takıldım kaldım.

mekanik aksamını cankuş bir tornacı arkadaşımla nasipse halledeceğiz.
elektronik kısmı ise tamamiyle bana kalacak.tabiki sizlerin yardımıyla.

yapmak istediğim cnc makina 30x40cm çalışma alanı,demir-alüminyum-pirinç-pilexiglass-ahşap üzerinde etkili olmalı.bu yüzden güçlü bir şasi olması gerekiyor.dediğim gibi işin bu kısmını arkadaşla ortak yapıcaz.
hatta sonsuz dişlileri somunları kızakları tornada işlemek benim için çok kolay dedi.

bulunduğum ilçede step motor bulma olanağım yok.inceleyebildiğim tek motor bulabildiğim bir kaç printerin değişik motorları.onlarda basit cihazlar.11ohm-54,5ohm gibi.

3-4amperlik motorları nereden bulabiliriz.??

yukarıda birarkadaşın verdiği linkte (denizelekt...) verilen driver kart sizin verdiğiniz devrelerdeki gibi driver ve kontrol ünitesi şeklinde değil kombine bir pcb.arada max.amper dışında özel bir fark varmı acaba??

birde kafama takılan şey
herkesin yaptığı cnc farklı ebat ve güçlerde,adımları farklı,sonsuz millerin boyut ve özellikleri farklı.
kullanılan program örn;  X ekseni motorunun sıfır noktasıyla max. noktası
arasındaki farkı nerden biliyor.??yapılan devrelerde bir stopper switchi varmı??

şimdiden teşekkürler.
inanıyorum ki birbirimize aktarabileceğimiz çok bilgi ve tecrübe olacaktır.