Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

sezgin05

@uğurtelefon:
Spindle hot load: Sürücü enable edildiğinde ototmatik olarak çalışması istenen 220 volt freze motoru çıkışıdır.Yani  kazıma yada delme işlemine başlamadan önce freze motoru (spindle) çalışmaz.Step motorlarla birlikte çalışmaya otomatik olarak başlar. Bu kısım triyak ve sücüsü opto diyaktan(MOC3041) oluşur.

Jumperlar microstep switchleri olup 1/2-4-8-16 seçeneğini sunar. Yanlarındaki smd tipi parçalar ise N kanal MOSFET lerdir.Bu mosfetler SLA entegreyi devreye almaya yada devreden çıkarmaya yarar.Çünkü SLA entegrenin ayrı bir ENABLE girişi yoktur.Devreden çıkarma işlemi Vref  girişini sıfıra çekerek yapılır.Tam olarak sıfıra çekmek için MOSFET en uygun devre elemanıdır.Bu MOSFET ler eski bilgisayar anakartları üzerinde bol bol bulunur.

onwa

Evet hocam yalnış değilsin EYP den onwa...CNC hastalığıda başladı..Gördüğün gibi çürüyüp gideceğiz bu hastalıkların elinden :)

şimdiki projemin lineer sistemlerini yeni getirttim. Bu fotolar onlar gelmeden önce çekilmişler idi. Aşağıda resimlerini veriyorum..Bu oranlada bir cnc için elbetteki triger kullanamam. Vidalı mil ile ve indüksüyon çelikleri üzerinde kayan bilyalı arabalar ile hareketleri sağlayacağım..Zaten formuda vidalı millerin pahalı olması sebebi ile başlattığım araştırma neticesinde gördüm.

Neyse uzatmadan sezgin hocama teşekkür ederim paylaşımı için..Kontrol kartını down ettim elimin altında duruyor..SLA7062m listesine benide ekleyebilirsiniz artık...bir kişi bir kişidir. Ben bir yol bulabilirsem sizlerede haber vereceğim..Bu arada ben Ankara'dayım..Konya sokakta geçenlerde sordum. Ellerinde olmadığını ama muadil birşeyler den bahsettiler..Bugün arayacaklardı. SLA7062m in varmı bildiğiniz bir muadili...

İşte son temin edilen malzemeler.

Adil GÜLDOĞAN CNC

haciman

Bende nette bulduğum aşağıdaki breakoutboard devresini yapmayı düşünüyordum.

Ne tesadüftürki sezgin hocanın devresini gördüm ve aklıma spindel on-off olayını nasıl halledecem sorusu geldi. Ben ilk başta paralel port çıkışına bir transistör ve transistörün tetiklediği role düşündüm. Tabii röle girişlerine paralel ters yönde bağlanmış diyot olmazsa olmaz.

Bu yöntem hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

ugurtelefon

@onwa
o lineer malzemeler hakkında fiyat ve satan yer bilgisi verebilirmisin.??

bir çok firma öğrendik,fiyatlar aldık.
belki sen daha hesaplı almışsındır kimbilir??

bu arada arkadaşlar dün pazar günü tam gün mekanik işiyle uğraşabildim.mekanik şükür ki %80 oranında bitti.
şimdilik X ve Y eksenleri tamam.çok güzel boşluksuz çalıştırdım.
ama Z ekseninde takıldım kaldım.rulmanlarla Z ekseni istediğim gibi olmadı.boşluk oluşuyor.
elimde 8mmlik çelik indiksiyonlu miller var.3 adet.
3 adet mil ile Z eksenini yapmak istiyorum.
bu lineer rulman denilen,yukarda @onwa'nın fotolarında görülen rulmanlardan 8mm olanları var.2 mil ile 8mm esneyebilir ama 3 mil olunca esneme yapması nerdeyse imkansız gibi geliyor.
5,5USD gibi fiyatlarda doğarulmanda zannedersem var.hazır alüminyum yatak içinde.

bu iş hallolunca geriye bir tek vidalı mil olayı kalıyor.boşluksuz olanları mükemmel pahalı.
@onwa sen vidalı mil işini napıcan.saplama tabir edilen miller var .2-3YTL olanlar.aslında onlardan yapan çok kişi var.ama sistem kağnı gibi oluyor.
metrik10 vida 1 tur 1,5mm  gidiyor.

hoguz

@ugurtelefon

Vidalı miller mükemmel pahalı değil metresi 60-70 lira.Pahalı olan somunlar.

sezgin05

@Haciman :
Spindle sürmek için röleli çıkış yapabilirsin tabii ama ben opto sürücülü triyak yada SLR (solid state relay) tavsiye ederim.Sebebi ise:

1-Rölede zamanla kontak yıpranmalarına bağlı sorunlar çıkabilir.
2-Rölede kontaklarda oluşacak ark sistemde kullanılacak PIC türü işlemcileri sapıtabilir.
3-Özellikle MOC3041 gibi sıfır geçiş dedektörü (zero cross) özelliği bulunan bir opto kullanırsanız motora alternatif akımın sıfır noktasında gerilim vermiş olursunuz.Bu da hem şebeke açısından hemde motor&fırça açısından önemlidir.
4-İleride sisteme ekleyeceğiniz spindle motor devir kontroü için dimmer yaparsanız altyapı hazır olmuş olur..Çünkü MACH3 veya KCAM gibi programlarda spindle motor hız kontrolü direkt bilgisayardan yapılabiliyor..
5-Relöye göre daha az yer kaplar..
ve aklıma gelmeyen başka faydalar   :)

haciman

@ sezgin05

Hocam ben Proteus kullanıyorum basit olduğu için. Sizin eagle dosyalarını açamıyorum malum. Sizden bir ricam olacak. Bu "Spindle hot load" devresinin şemasını çizip resim olarak bu başlığa ekleyebilirmisiniz.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "hoguz"@ugurtelefon

Vidalı miller mükemmel pahalı değil metresi 60-70 lira.Pahalı olan somunlar.
baba gibi somun 100-200usd arası fiyatlar var.
neticede bence gerçekten fahiş fiyat.
cnc işini bir kenara bırakıp vidalı mil ve somun imal etme yoluna mı gitsek acaba? deli para var işin ucunda  :roll:

Analyzer

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
baba gibi somun 100-200usd arası fiyatlar var.
neticede bence gerçekten fahiş fiyat.
cnc işini bir kenara bırakıp vidalı mil ve somun imal etme yoluna mı gitsek acaba? deli para var işin ucunda  :roll:

Selam,

Eee tabi 100 dolarlık somun ve mil için toplam 750.000 Euro'luk cnc torna, ovalama, honlama, lepleme ve taşlama tezgahı almak da bir seçim.
Şaka bir yana fiyat yüksek gibi görünmesine rağmen; o somun+vida ikilisini üretmek, büyük yatırım ve maliyet gerektiriyor. Vidalı mil uygulayan birisi olarak diyebilirim ki, hassasiyet ve işletim maliyetine göre fiyatları uygun dahi sayılabilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

hoguz

Kesinlikle vidali mili sanayide yaptırmaya kalksanız o paraya çıkaramazsınız o kadarda iyi olmaz.Ama somunlar pahalı tabii ki.Yinede birkac yıl öncecisine göre ucuzlar.Öncedende söyledım CNC yapıcam diyen kişi 1000-1500 lirayı kafadan gözden çıkarıcak maalesef pahalı bir hobi.

onwa

Benim proje için tek takıldığım nokta vidalı mil...Karar veremediğim içinde sadece onları almadım. Evet herkesin dediği gibi mil ve somun çok pahalı geldi banada. Aslında somun yapısı ve teknolojisi bakımından olsa gerek çok pahalı. 16mm lik milin metresi 80$ civarında iken Somunun tanesi 100$ + KDV..
Arkadaşlar benim son aldığım malzeme ve fiyatları şunlar..Benimde yaptığım araştırmalara göre en uygun olan yer burası idi.

İndüksiyon Mili W Serisi 16 mm
620 mm X 2 Adet                       9,30 YTL/AD.
600 mm X 2 Adet                       9,00 YTL/AD.

İndüksiyon Mil Uç Bağlantısı (FLANŞI)
SHF 16  X 8 Adet                      10,00 YTL/AD.

Arabalı Kayan Bilya (SAMICK)
SCE 16 UU X 8Adet                  16,00 YTL/AD.

Vidalı Mil Uç Yatakları (SKY & HSK)
BF 10 X 4 Adet                                      37,00 YTL/AD.

Kasnak (CHIARAVALLI)
10 XL 0,37 X 3               4,00 YTL/AD.              
40 XL 0,37 X 3              12,00 YTL/AD.  

Vidalı mil ve Somunu almadım ama fiyatlarıda aşağıda.
Biyalı Vidalı Mil
700 mm X 1 Adet ve Somunu (16x05)     128,00 YTL/AD.
650 mm X 1 Adet ve Somunu (16x05)     125,00 YTL/AD.

Arkadaşlar benim kafamda yavaş yavaş şu fikir oluşmaya başladı..Metrik vida değilde karediş mil alıp somun yerine plastikten aralarında yay olan boşluğu minumuma indiren bir somun yaptırmayı düşünüyorum. Birkaçyerde gördüm..Sizlerde görmüşsünüzdür. Eğer ilerde makinanın tek sıkıntısının bilyalı somun olduğu noktaya gelir isek o zamanki şartları değerlendiririz..Ve küçük bir modifiye ile kurtarırız..

Sengin arkadaş içinde SLA7062m henüz bulamadım ama yurtdışında tanıdıkları olan birkaç kişi biliyorum onlardan rica edicem...
Adil GÜLDOĞAN CNC

ugurtelefon

arkadaşlar bu sonsuz vida olayından çok sıkıldım.hergün bir problemi çözmeye çalışmaktan iş yapamaz oldum.
biraz önce sanayiye gittim.
iyi bir tornacı abimiz varmış.onu tavsiye ettiler.CNC torna makinaları var.bir sürü makina.vida olayını danışmaya gitmiştim.
ellerinde istediğimiz türden kare vidalar var.hemde yüzlerce yapmışlar değişik boylarda.
ama gelgelelim 30mm altında ellerindeki cihazlar kare diş açamıyormuş.
açarız ama bu kez somun içine kalem girmez somunu yapamayız dediler.
30mm çap ve üzeri hepsini yapabiliyorlar.
yaptıklarına baktım gerçekten kaliteli işçilik ama somunda boşluk var.
benim ve birçoğumuzun yaptığı/yapacağı tezgah için 30mm çaplı vida bile muazzam büyük kanaatindeyim.bir o kadarda ağır.
bende gittim hırdavatçıya,M18 vida aldım.tanesi 5YTL/1mt.somunlar 25Kr
vida adımı ise netten bulduğum tabloya göre 2,5mm
1tur 2,5mm bence fena bir ölçü sayılmaz.30cmlik tezgahı motoru L297/298 ile bile döndürsek saniyede 5 tur falan atıyor.30cmlik tezgahı bir baştan diğerine 24sn de götürür.M10 vidaya göre çok çok iyi.
hassasiyette Half modda bile çalıştırsak 2,5mm/400step=0,00625mm yapar.(yanlışım varsa düzeltin)
zaten tüm tezgahlarda bildiğim kadarıyla backlash az yada çok var.
ama mach2-3,Kcam hepsinde backlash değeri giriliyor.bir sorun oluşturmuyor.

sunalk

Sürtünmelerden kaynaklanacak adım kaçırmaları hiç hesaba kattınızmı ?

ugurtelefon

sürtünme olması kaçınılmaz.ama ne seviyede olacak o önemli bir faktör.
sürtünmesiz tezgah herhalde yoktur.zaten 10 numara sistem+mekanik kurayım derseniz 5-6bin ytl tutar.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "tkurt"Ugurtelefon kullandığın cambam beta'mı,değilse nereden indirdin.

aşağıdaki link cambam'ın sitesi
bildiğim kadarıyla tamamiyle ücretsiz bir program.kürekle falan uğraşmana gerek yok
http://www.cambam.co.uk/download.html

bu cambam 3D çizim yapabiliyor'muş.
ama ben henüz çözemedim.
düz bir zemine herhangibir şekli örn;3mm derinlikte kazıyabiliyor.
ama zemin düz değilse mesela bir bardağın yan yüzüne diyelim.yada belirli bir açıda yandan bakıldığında yay şeklinde görünen bir zemine nasıl yapılıyor onu çözemedim.bilgisi olan varmı???