Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

Analyzer

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"arkadaşlar bu sonsuz vida olayından çok sıkıldım.hergün bir problemi çözmeye çalışmaktan iş yapamaz oldum.
biraz önce sanayiye gittim.
iyi bir tornacı abimiz varmış.onu tavsiye ettiler.CNC torna makinaları var.bir sürü makina.vida olayını danışmaya gitmiştim.
ellerinde istediğimiz türden kare vidalar var.hemde yüzlerce yapmışlar değişik boylarda.
ama gelgelelim 30mm altında ellerindeki cihazlar kare diş açamıyormuş.
açarız ama bu kez somun içine kalem girmez somunu yapamayız dediler.
30mm çap ve üzeri hepsini yapabiliyorlar.
yaptıklarına baktım gerçekten kaliteli işçilik ama somunda boşluk var.
benim ve birçoğumuzun yaptığı/yapacağı tezgah için 30mm çaplı vida bile muazzam büyük kanaatindeyim.bir o kadarda ağır.
bende gittim hırdavatçıya,M18 vida aldım.tanesi 5YTL/1mt.somunlar 25Kr
vida adımı ise netten bulduğum tabloya göre 2,5mm
1tur 2,5mm bence fena bir ölçü sayılmaz.30cmlik tezgahı motoru L297/298 ile bile döndürsek saniyede 5 tur falan atıyor.30cmlik tezgahı bir baştan diğerine 24sn de götürür.M10 vidaya göre çok çok iyi.
hassasiyette Half modda bile çalıştırsak 2,5mm/400step=0,00625mm yapar.(yanlışım varsa düzeltin)
zaten tüm tezgahlarda bildiğim kadarıyla backlash az yada çok var.
ama mach2-3,Kcam hepsinde backlash değeri giriliyor.bir sorun oluşturmuyor.
Selam,

Kusura bakmayın çok yanlış yoldasınız. Daha önce makina yaptınız mı bilmiyorum ama dostça uyarmamak için kendimi zor tuttum. Birincisi, bu vida dediğiniz piyasada saplama olarak satılan gijonlar olmalı. Bu tip malzemelerin tamamı hassas olmayan bağlantılar ve montajlar için üretilmişlerdir. Bu sebeple malzemesinden mukavemetine, işçiliğine kadar tüm kriterleri bu yöndedir. Bu malzeme kesinlikle bu iş için uygun değildir. Keza piyasada satılan somunlar da öyle. "Half modda bile çalıştırsak 2,5mm/400step=0,00625mm yapar.(yanlışım varsa düzeltin)" demişsiniz. Emin olun böyle bir olay yok binde 6,25 hassasiyet yapar. Bu tip değerleri elde etmek için onbinde hassasiyetle taşlanmış malzemeler gerekir. Bakın küçük bir örnek vereyim :

Uç Soğutma
Trico model mikronize püskürtme

Hassasiyetler
40 mikron pozisyonlama hassasiyeti, 30 mikron tekrarlama hassasiyeti

Toz Emiş Sistemi
Toz emiş kafa sistemi

Bu, piyasada "iyi" sayılabilecek bir cnc router'ın katalog verisinden. 0.04 poz., 0.03 tekrarlama hassasiyeti. Planet redüktörlü servo motor hareket ettiriyor bu sistemi. X, Y eksenleri kramiyer dişli ve lineer cetvelli. Şimdi dönüp tekrar gijon+somun ikilisine bakmamız daha doğru olur.
Maksat z eksenine kalem bağlayıp daire çizmekse, biraz mekanik bilgisi olan herkes cnc çizici yapabilir. Ancak spindle ucuna kalem bağlayıp işlem yapacaksanız ve kabul edilebilir kesim hızlarına ulaşacaksanız belli malzemeleri mecbur kullanacaksınız. Bu 2x2=4 kadar kesin bir olaydır.
Vidalı mil kullanmayacaksanız o zaman kare diş vida ve alaşımlı somunu kullanmanız gerekir. İşçiliği tertemiz olmalı, onu da her yerde bulamayabilirsiniz. Programdan backlash değeri belirtip, daha iyisi yüksek çözünürlüklü bir encoder ile de kontrol altına almak gerekir.
Bu arada 30'luk kare mili yapan firmanın iletişim bilgileri varsa yazabilir misiniz?
Bunu defalarca yazdım ancak tekrar yazmak istiyorum. Sisteminizi projelendirin arkadaşlar. Projelendirdikten sonra yapabiliyorsanız analiz yaptırın. Kullandığınız malzemelerin kesitleri, mukavemet değerleri ile uyuşuyor mu onu kontrol edin. Analiz yapmasanız bile herşeyi ölçülendirdiğiniz için, makina üzerinde kes-biç olayını yapmamış olursunuz. Malzemeleri tek tek satın alırsınız ve/veya işletirsiniz. Ardından puzzle gibi toplarsınız ;)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

sezgin05

Evet uğur kardeşim Analyzer ustaya tamamne katılıyorum.Tecrübeyle sabit.
Benim ilk yatığım masaüstü cnc, mdf şase üzerine; M12 saplama (gijon) vidalar ve standart somun ile oldu.Ve bu makine bana bir çok tecrübe kazandırdı.
Yukarıda vidalı milin hassasiyetine değinmiş usta ben tekrar etmeyeceğim.Ben daha büyük bir sorundan bahsedeceğim.Piyasada vidalı mil üretmenin değişik yolları vardır.Bunların en hesaplı ve hızlı olanı OVALAMA yöntemidir. Bu yöntemde düz bir mil (yumuşak demir) iki dişli arasında ovalanarak vida şekli verilir.Bu şekilde elde edilen milde ne eksen kalır ne hassasiyet.Resimlerini vereceğim MDF cnc makinemde de göreceğiniz gibi çok fazla SALGI ve KASINTI olacaktır.Bunu gözle görebilmeniz için düz bir zemine vidalı mili yatırıp yuvarlayın.Örneğin cam üzerinde.... :) Her tarafı cama değmeyecektir emin olun..
Bunun dışında uzun bir vidalı mili hassas bir şekilde elde etmeniz için akla torna geliyor ama o da maalesef mümkün değil gibi.Çünkü diş açmak için kullanılan torna kalemi uzun malzemeye dayandığında esnetecektir.
Geriye tek çare hazır vidalı miller kalıyorki bunlar muhtemelen laserde açılmış miller.

sunalk

Ovalamayı yapabilmek için birde fırın kurmak gerekir ki ovalama işleminde kor haldeki çeliğe şekil vermek gerekiyor, ben özelden yazmıştım kendisine neler yapılması gerektiğini, yazılan mesajlarda zaten aynı doğrultuda.

ugurtelefon

dostça yaklaşımınız için teşekkür ederim.picproje camiasının yaklaşımına müteşekkirim.

aklımızdan geçenlerle pratik anlamda olanlar aynı değil tabiki.
ben taaa başında da söyledim.yazdım.yapmaya çalıştığım bir prototip.

40*40cm yada 50*50cm işleme alanı olan bir tezgah için kullanılacak alüminyum profil,lineer rulman,kızak,indiksiyonlu mil,vidalı mil,somun kabaca hesaplarsak
1500-2000 ytl gibi bir hesapla karşılaşırız.

tabiki bunları işlemek,aldığımız indiksiyonlu milin bile uçlarının yataklanması vs. gibi olayları,bu işler için ödenecek işçilik masraflarını da hesaba katmamız gerekir.varın gerisini siz hesaplayın.

ancak ozaman sizin ve benim bahsettiğim değerler ulaşabiliriz.sanırım buraya kadar hemfikiriz.

size bir örnek vereyim;
L profil üzerine 4 adet delik delinecek.4 adet vida ile 4 adet 26mm çapında rulman takılacak.2 rulman bir tarafta diğer 2 diğer tarafta.
nette birçok örneğini gördüğümüz hareket düzeneği kısacası.
inanırmısınız,kumpas ile ölçüp,ilk önce 1,5mm ardından 5mm,onun ardından 9mm ile deldim.ilk başta noktalamayı unutmadım tabiki.
alt tarafı profil uzunluğu 15cm olmasına rağmen bir boy profil(6mt) kullandım.ancak istediğim gibi 4 adet yapabildim.bir boydan geriye 40cm profil kalmış.matkapla delinceye kadar canım çıktı.5metre profil heba oldu.
eğrki en kralından lineer malzeme alsaydım,sanayide işletmek yerine kendim yapayım diye uğraşsaydım vay benim masrafın haline.

elimde hassasiyeti dikkat edin 0,005 yerine gerçek anlamda 0,25mm hata  payı olan bir cnc olsaydı geçen 2 ay zarfında herhalde aynısından 10 tane üretirdim.kaliteli olanındanda en az 2 tane çıkardı.
yani demek istediğim şu,prototip olsun bundan sonrakinde ne tür malzeme gerekiyorsa alır daha iyisini yaparım.

bu arada şunun üzerine basa basa söylemek istiyorum;
bulunduğum yerde öyle ha deyince rulmandı,vs bulunmuyor.
tornacı-frezecilerde alışmışlar beleş işlere,akşam üstü oldumu saat 5ten sonra bazen daha erken açıyorlar biraları,adamlar doymuş.para kazanmak istemiyorlar sanki.sanki ihtiyaçları yok.
kime yaptırcaz??? fabrikatör değilizki,alalım bir torna bir freze oturup yapalım.
bizde biliyoruz neyi nerede yaptırmamız gerektiğini ama durum bundan ibaret olunca,M18 saplamayı bile akşam büyük bir gayret gösterip taşla eğeyle 9mm rulman içine sokup çalıştırıcaz mecburen.

NOT,sakın eleştiri yapan arkadaşlar üzerine alınmasın.tekrardan onlara teşekkür ediyorum.kime kızdığımı sizler bu yazıda herhalde anlamışsınızdır.

tkurt

Uğur akadaşım teşekkürler.Bende zaman buldukca mekanik kısımla uraşıyorum birşeyler meydana çıkınca burada paylaşacağım.

ilkser

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"

size bir örnek vereyim;
L profil üzerine 4 adet delik delinecek.4 adet vida ile 4 adet 26mm çapında rulman takılacak.2 rulman bir tarafta diğer 2 diğer tarafta.
nette birçok örneğini gördüğümüz hareket düzeneği kısacası.
inanırmısınız,kumpas ile ölçüp,ilk önce 1,5mm ardından 5mm,onun ardından 9mm ile deldim.ilk başta noktalamayı unutmadım tabiki.
alt tarafı profil uzunluğu 15cm olmasına rağmen bir boy profil(6mt) kullandım.ancak istediğim gibi 4 adet yapabildim.bir boydan geriye 40cm profil kalmış.matkapla delinceye kadar canım çıktı.5metre profil heba oldu.

bizde biliyoruz neyi nerede yaptırmamız gerektiğini ama durum bundan ibaret olunca,M18 saplamayı bile akşam büyük bir gayret gösterip taşla eğeyle 9mm rulman içine sokup çalıştırıcaz mecburen.

Merhaba,
M18 saplamalarıda kendi imkanlarınız ile rulmana takmaya çalışırsanız,profil misaline dönmesi kaçınılmaz olacaktır.Taş veya eğe ile saplamanın her bölgesini aynı ölçülerle küçülmeniz zor olacaktır.
Saplamada oluşacak eksantriklik,her turda somunun bağlı olduğu düzeneği sağa-sola,aşağı-yukarı kastırmaya zorlayacaktır.Bunun sonucunda ise eksenlerinizde sürtünme fazlası ile artacaktır.
Bende diğer arkadaşlar gibi işlemin tornada yapılmasını tavsiye edeceğim.
Tabi bira içen tornacı arkadaşları nasıl ikna edersiniz orasıda tartışılır.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

fikretduru

ugur hocama katılmadan geçemeyecem zira benim optimum bf16 da kare vidadan ibaret vede backlash var ama gayet güzel bi hassasiyette işleyebiliyorum. bence 0.1mm hassasiyet bile güzel bi raakam zira biz çok spesifik bir ürün imal etmeyecegimizi düşünürek bence biraz bu işlerin ekonomiklik yanındayım :)

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "ilkser"M18 saplamalarıda kendi imkanlarınız ile rulmana takmaya çalışırsanız,profil misaline dönmesi kaçınılmaz olacaktır.Taş veya eğe ile saplamanın her bölgesini aynı ölçülerle küçülmeniz zor olacaktır.
Saplamada oluşacak eksantriklik,her turda somunun bağlı olduğu düzeneği sağa-sola,aşağı-yukarı kastırmaya zorlayacaktır.Bunun sonucunda ise eksenlerinizde sürtünme fazlası ile artacaktır.
Bende diğer arkadaşlar gibi işlemin tornada yapılmasını tavsiye edeceğim.
Tabi bira içen tornacı arkadaşları nasıl ikna edersiniz orasıda tartışılır.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

o örneği KaraMizah olsun diye vermiştim. :lol:

ikna kabiliyetim çok iyidir.topal eşşeği satarım.ama bahsi geçen kişilerle konuşurken,onların yazdığını okumam için bende aleme takılmam lazım.sonunda ortaya ne çıkar Allah bilir.:)

Analyzer

@uğurtelefon :

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"bizde biliyoruz neyi nerede yaptırmamız gerektiğini ama durum bundan ibaret olunca,M18 saplamayı bile akşam büyük bir gayret gösterip taşla eğeyle 9mm rulman içine sokup çalıştırıcaz mecburen.

NOT,sakın eleştiri yapan arkadaşlar üzerine alınmasın.tekrardan onlara teşekkür ediyorum.kime kızdığımı sizler bu yazıda herhalde anlamışsınızdır.
Kızdığın kişi benim zannedersem. Diğer mesajımda da söylemiştim. Yazdıklarım tamamen dostçaydı. Tutarsın tutmazsın beni ilgilendirmiyor. Sonuçta yapacağın harcamalar benim kesemden çıkmıyor. Kendi tecrübelerimi aktarmaya çalışmıştım ama yanlış anlamakta ısrar ediyorsun. Prototip benim anlayışıma göre, bir ürünü geliştirmek adına yapılır. Sırf "yaptım" demek için yapıyorsan baştan söyleseydin ona göre emek harcayıp bir yol göstermeye uğraşmazdım.
Neyse, en güzeli sizin bildiğiniz gibi yapmanız, kimsenin karışmaması. Konu benim için kapandı.

Analyzer

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "Analyzer"@uğurtelefon :

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"bizde biliyoruz neyi nerede yaptırmamız gerektiğini ama durum bundan ibaret olunca,M18 saplamayı bile akşam büyük bir gayret gösterip taşla eğeyle 9mm rulman içine sokup çalıştırıcaz mecburen.

Kızdığın kişi benim zannedersem. Diğer mesajımda da söylemiştim. Yazdıklarım tamamen dostçaydı. Tutarsın tutmazsın beni ilgilendirmiyor. Sonuçta yapacağın harcamalar benim kesemden çıkmıyor. Kendi tecrübelerimi aktarmaya çalışmıştım ama yanlış anlamakta ısrar ediyorsun. Prototip benim anlayışıma göre, bir ürünü geliştirmek adına yapılır. Sırf "yaptım" demek için yapıyorsan baştan söyleseydin ona göre emek harcayıp bir yol göstermeye uğraşmazdım.
Neyse, en güzeli sizin bildiğiniz gibi yapmanız, kimsenin karışmaması. Konu benim için kapandı.

Analyzer

hocam estağfurullah size niye kızayım ki.siz yanlış anlamışsınız.
her türlü eleştiri yapandan Allah razı olsun.sizde dahil.
kızdığım kendi hemşehrilerim olan kolikler. :)

siz niye üzerinize alındınız.siz ve sizin gibi arkadaşların eleştiri,fikir ve tecrübelerinden yararlanmak için forumda bulunuyoruz.
yoksa kime ne uğur bişey yapıyormuş ta oluyormuş olmuyormuş??
amaç sizlerden tecrübe edinmek.kim olursa olsun.bildiğimiz az buçuk bişey varsa bunuda daha az bilenlere aktarmak.
siz sıkmayın canınızı. :cry:

bakım yazdığım mesaja karşılık @sunalk bana ö.mesaj ile ulaşmış.
bir yöntemden bahsetmiş.denedim oldu.
M18 vidalı milin kendi somunlarını değil daha uzun pirinç somunları kullan demiş.
bende test için 1,5cm lik somundan 2 tanesini ard arda bantladım.baktımki 1,5mm lik boşluk 0,5mm nin altına düştü.
daha da güzeli M18 lik sarı manşon kullan dedi.yarın sanayiden alıp bi deniycem.umuyorum daha da güzel olucak.
sağolun varolun.

@Analyzer hocam bir başkası yazılanlara kızabilir ama benden beklemeyin.yeterki küfreden ve ukalalık eden olmasın.bunuda sizden duyucağımı hiç de ummuyorum:)

hoguz

Ya arkadaşlar birde yanlış anlaşılmasın söylediklerim ama CNC yapıcam diye yola cıkan arkadaşlar bir şeyler olustukça resimli olarak buraya yazarlarsa hem görsel olur hemde fikir verir.Sanayiye gittim bugün bir somun taktım alete diye hergün bir mesaj atarsak yeni başlayan ve baştan sona doğru gelen arkadaşlar zorlanabilir.Zaten şu ana kadar bir CNC nelerden oluşur ne kullanılırsa iyi olur sürücüleri vs. hakkında genel bir kanı oluştuğu kanaatindeyim.Çok faydalı bir topic kirletmemeye çalışalım.Nacizane fikrim saygılar.

haciman

Evet bende hoguz hocama katılıyorum. Şimdi bu başlıkda 3 konu birden yürütülmeye çalışılıyor.

1-) MEkanik (CNC tasarım)
2-) Elektronik (Motorlar, sürücüler v.s.)
3-) CNC programlama (G kod, CAM)

Bence sezgin hocamın bu başlığında sadece mekanik ve tasarım olarak devam edilmeli. İşin elektronik ve programlama kısmı için ayrı başlıklar açılırsa daha sağlıklı yürür işler. Makina yapmayı düşünüyorum diyen birisi mekanik olarak zorlanıyorsa bu başlığı okumalı. Yok elektronik konusunda bilgi arıyorum diyen varsa o zaman açılan başka bir topikte sorunlarına cevap arar. ZAten cnc programlama apayrı birşey. Bu başlığın içinde kayboluyor. Şahsen ARTCAM çalışıyorum şu sıralar. Çözdüğüm kısımları ve çözemediklerimi sorabileceğim bir başlık hiç fena olmazdı yani.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

cetinky

Alıntı yapılan: "haciman"Evet bende hoguz hocama katılıyorum. Şimdi bu başlıkda 3 konu birden yürütülmeye çalışılıyor.

1-) MEkanik (CNC tasarım)
2-) Elektronik (Motorlar, sürücüler v.s.)
3-) CNC programlama (G kod, CAM)

Bence sezgin hocamın bu başlığında sadece mekanik ve tasarım olarak devam edilmeli. İşin elektronik ve programlama kısmı için ayrı başlıklar açılırsa daha sağlıklı yürür işler. Makina yapmayı düşünüyorum diyen birisi mekanik olarak zorlanıyorsa bu başlığı okumalı. Yok elektronik konusunda bilgi arıyorum diyen varsa o zaman açılan başka bir topikte sorunlarına cevap arar. ZAten cnc programlama apayrı birşey. Bu başlığın içinde kayboluyor. Şahsen ARTCAM çalışıyorum şu sıralar. Çözdüğüm kısımları ve çözemediklerimi sorabileceğim bir başlık hiç fena olmazdı yani.

Kesinlikle katılıyorum, sevgili @haciman' ın da belirttiği şekilde açılırsa konu başlıkları; Arayan, aradığını da çok kolay bulur, hem, bir konuyu tartışırken (mekanik-elektronik-programlama), konu dağılmaz ve takip etme, dolayısıyla çözümlere ait veriler, kendi içinde düzene girmiş olur.
Bu konu başlığı şimdiden 24 sayfayı buldu, geçmişte anlatılan bir konuya ait bilgiyi arayıp bulmakta, sayfa sayıları arttıkça zorlaşmaya başlıyor dolayısıyla.

hoguz

Bu konuda yalnız olmadıgıma sevındım sanayiye giden dönüşte buraya yazıyor.En azından adım adım herkes yaptıgını anlatsa misal X ekseni bitti işte resmi budur.Y bitti şöyle oldu gibisinden daha mantıklı(onwa arkadaş gibi).Yoksa eksene vidalı mili takmanın yolu belli zaten, bu 30 tane mesajla anlatmanın anlamı yok bitirirsin bitmişide bu dersin.Bizde bakarız güzel fikir böylede olabiliyormuş deriz.

Elektronik aksam yani sürücüler hakkında kesinlikle haklısınız bencede öyle yapalım yeni başlayan arkadaşlar cok daha hızlı aradıklarını bulabilirler.

Analyzer

Selam,

@uğurtelefon :

Peki, sorun yok o zaman.

Çizim konusunda yardımcı olarak SFUR 2005 vida ve mil çiftini kullanabilirsiniz. Kendim SW2008 de modelledim :

Parça ve montaj dosyaları :

http://rapidshare.com/files/113031816/Vidal__305__Mil.rar.html

Analyzer