Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

ixir

evet arkadaşlar uzun uğraşılar sonucunda hoguz hocam ile yaptığımız makinanın video görüntüleri ..
yorumlarınızı bekliyorum ..teşekkürler

http://www.zshare.net/download/11946220a5856f28/

http://rapidshare.com/files/114535111/cnc.avi.html

2 link veriyorum dilediğiniz yerden indirebilirsiniz

trademy

ixir hocam hayırlı olsun güle güle kullanın cnc ninizi baya hoş olmuş.
bu arada Y ekseninde linear kızak mı kullandınız yoksa çelik mil mi kullandınız. mekanikte kullandığınız malzeme ve fiyatlarını bildirirseniz bizimde bi fikrimiz olmuş olur....

ixir

gerekli malzeme fiyatları ortalama bu sitedeki gibi 3 aşa 5 yukarı piyasadan bulunabilir
http://www.dogarulman.com.tr/

ben y ve x eksenlerine yataklı  mil kullandım

sunalk

Mil başları ve mil sonlarını net şekilde gösteren fotoğrafları eklemeniz mümkünmüdür ?

hunter

Alıntı yapılan: "sunalk"Mil başları ve mil sonlarını net şekilde gösteren fotoğrafları eklemeniz mümkünmüdür ?

Anladıgım kadari ile burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var ve bu konuda arkadasları uyarmaya çalışıyorsunuz. Mil sonlarındaki yataklama ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Biraz açıklama yapabilirmisiniz.

İyi Çalışmalar.

hoguz

Bu tip rulmanlara güzel bir yataklama yapabilirsiniz.

sunalk

Alıntı yapılan: "hunter"

Anladıgım kadari ile burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var ve bu konuda arkadasları uyarmaya çalışıyorsunuz. Mil sonlarındaki yataklama ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Biraz açıklama yapabilirmisiniz.

İyi Çalışmalar.

Bu konularda uyarmaya çalıştığım doğrudur, ancak hoguz'un fotoğraflarını verdiği rulman tipleri yeterli bir açıklama değil, mümkünse arkadaşların sistemlerinde vidalı milin montajı yapılmış halde mil sonları ve mil başlarının yakın çekim fotoğraflarını görmek istiyorum. Bu arada millerdeki eğilmelerden, bükülmelerden, mekanik veya motor kaynaklı titremelerden ve aşırı gürültülü çalışmalarından şikayetçi olan arkadaşlar el kaldırsın.

hoguz

mil başı sonu fotosu isteyeceğine doğrusu nedir sen foto ile göstersen daha prataik olmazmı?Sende vardır herhalde CNC dimi? doğrusunu bildiğine göre birde sendeki CNC yide görsek nasıl bir sey var yataklamayı nasıl yaptın?Bizde senden foto ve video isteyelim.
:)

sunalk

Alıntı yapılan: "hoguz"mil başı sonu fotosu isteyeceğine doğrusu nedir sen foto ile göstersen daha prataik olmazmı?Sende vardır herhalde CNC dimi? doğrusunu bildiğine göre birde sendeki CNC yide görsek nasıl bir sey var yataklamayı nasıl yaptın?Bizde senden foto ve video isteyelim.

Önce genel hataları ve neden böyle olduğunu görelim, daha sonra ise doğrusunu açıklayalım istiyorum

hoguz

Bende senin CNC yi görmek istiyorum, var dimi öyle bir şeyin ?

sunalk

Değişik ölçülerde ve değişik amaçlar için birden fazla sisteme sahibim.

hoguz

cetinky

Aslında anlatılmak istenen ; Doğrusal hareketin,  %100 doğrusal olması gerektiği sanırım, gerçekten de doğrudur, eğer montaj yaparken kullanılan mil yataklarında doğrusallık aleyhine en küçük bir hata, kasılmalara, mil eğilmelerine, yüksek hızda aşırı sarsıntıya neden olabilir, onun için bu işlerin mutlaka, çok hassas yapılması, mümkün olabildiğince, test edilmiş fabrikasyon malzeme kullanılması gerekir, tezgahın çalışması sırasındaki stabilite, rijitlik; Elektrik, Elektronik ayarlamanın haricinde, bu doğrusal(linear) ekipmanlara ve onların gerektiği gibi montajına bağlı.

ixir

Alıntı yapılan: "hoguz"mil başı sonu fotosu isteyeceğine doğrusu nedir sen foto ile göstersen daha prataik olmazmı?Sende vardır herhalde CNC dimi? doğrusunu bildiğine göre birde sendeki CNC yide görsek nasıl bir sey var yataklamayı nasıl yaptın?Bizde senden foto ve video isteyelim.

haklısın hocam
zaten bu işi bilen kişi ,verdiğimiz videoyu izleyince nasıl bir yataklama sistemi kullanıldığını rahatça anlayablir.
özellikle Z ekseninde daha çok belli oluyor

Fixxer

...............................