Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

cetinky

Alıntı yapılan: "Fixxer"Arkadaşlar herkeze slmlar, tebriklerinizden dolayı hepinize teşekkür ederim.
Benim bu resimdeki makinaya başlama zamanım pic projeden başladı
ilk mesajlarıma bakarsanız ozamanlar öğrenmem gereken ne kadar çok şey varmış anlarsınız.Bu tamamen ticari bir iş olduğu için size bu makinanın detaylarını veremiycem ama verebileceğim tek bir şey var GAZZZ kimse kimseden üstün değil eminim emek harcayan ve azim eden herkez bu şekilde makina çıkarabilir.Sonuçta stepper motor kullandım. Bu makinalarda bana göre en önemli olay mekanikte bitiyor bilinmesi gereken en önemli şey mekanik, birden fazla detayı var indiksiyonlu milden tutun mil sonu dayamasına kadar o kadar çok şey varki işin içinde anlatamam ve bu bir ekip çalışması değil, tamamen kendi çabamla yapıldı. Ve ciddi anlamda yoruldum
3d çizimlerinizi yapmadan kesinlikle bu işe soyunmayın.
Diğer işlerimden vakit bulunca size bu konu hakkında küçükte olsa detaylar vermeye çalışacağım.
Herkeze kolay gelsin

"İYİ İŞ"

Öncelikle tebrik ederim, gerçekten çok temiz bir iş olmuş. Elbette elektronik komponentler de önemli ama, cevap yazınızda da belirttiğiniz gibi "alet işler el övünür" dedirten cinsten bir iş olması için(sizin projeniz gibi) mekaniğin çok önemi var, üstelik mekanikte daha çok şeye ve kişiye bağımlısınız, tamamen evde hobi düşüncesi ile kendi kendine yetemiyor insan bu mekanik konusunda ve elbette maliyeti daha yüksek.

Ayrıca çok şık ve sade.

Tekrar tebrik ederim.

ground

@Fixxer tebrikler..

cnc sinde servo motor kullanılan birçok mekanik sistemden daha hoş gözüküyor.

Mekaniğin önemini güzel dile getirmişsin..
Yılların mekanikçilerine mekaniğini düzelt demekten dilimde tüy bitti...
Servo motor kullanıyoruz , o kadar para veriyoruz şundaki hataları tölere edin diyiverip canım motorları sistem hassaslığından çok neredeyse sadece doğru çalışmaya yaklaşmasını sağlıyoruz..

Özellikle kapalı çevrim çalışılmayan sistemlerde kontrolcüden verilen komut , palse e göre bizim mekaniğimize güvenimiz kadar,    ölçülü- hassas ya da doğru çalıştığı varsayılır.

O yüzden mekaniğe çok önem vererek başlaman bence senin için hayırlı olmuş..

Karşılaştığım sorunlara göre..
CNC , router , kesme tezgahlarındaki problemlerin %70 i mekaniktir.. Eğer mekaniğiniz iyi hesaplanarak , karadüzen gitmeden yapılmışsa karşılaşılacak hatalar ve kontrolcü tarafındaki yük muazzam şekilde azalacaktır.

Kapalı çevrim sistemlerle çalışmayı tavsiye edebilirim. Ama mekaniksel sorunların kontrolcü tarafında tölere ve hesaba katılması , buraya yük bindirilmesi sistem sorunu çözmede işe yarayabilir ama hassasiyetten uzaklaştırabiliyor.

Steplerle çalışırken umarım sistem hatalarını tölere etme gereği duymazsınız.. :D

İyi çalışmalar..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

ground

Servolu Plazma Kesim

Bu çalışma kapalı çevrimdir.

Kontrol ünitesi - Driver arasında geri besleme bulunur.. Kontrolcü driverı analog olarak (0 +-10v)  sürmekte , motorun enkoderın dan  geri besleme alan driver paralel olarak bu bilgiyi kontrolcüye aktarmaktadır.

Aslında tam kapalı çevrim için mekanik sisteme bağlanacak bir encoder gerekebilir. Fakat bu şekliyle bile ciddi hassasiyet yakalanmaktadır. Özellikle yükün yoğun olmadığı yerlerde..

Aslında yeni bir başlık ta servolar hakkında konuşabiliriz..

Kolay gelsin..  İyi çalışmalar..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

hoguz

@Fixxer

Arkadaşım mekanik çok hoş olmuş profesyonel bir görüntüsü var.Ellerine sağlık.

Fixxer

Özgürlüğümüzü kimse kısıtlayamaz!  
Bir de bunu deneyin:
http://tinyurl.com/5skzan

http://www.dtunnel.com/index.php/1010110A/9ebe6527765335d19dedf647a4d404ece16901a48e41fb2348a0c918dc009f67f5b5707cc608564515858
Bu linkteki videoda beni hayattan kopartan video oldu.Arkadaşlar aranızda
kalp rahatsızlığı olan varsa izlemesin !!!
...............................

Macera

dtunnel deki videonun linkini daha açık bir şekilde yazabilirmisin?
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

Fixxer

dtunnel'den youtube a girince bu şekilde aratın.
AMADA High Speed Laser Cutting Blechbearbeitung Laserschneid
...............................

graphpix

@Fixxer, yaptığınız cnc router için tebrik ederim, gerçekten göz kamaştırıyor. İşmili motoru olarak ne kullandınız acaba (motor fiyatı konusunda da bilgilendirebilirseniz sevinirim)?

ugurtelefon

@sezgin hocam

herşey bir yana eğri oturup doğru konuşalım bölümüne gelelim.

ilk başlığın açılış sebebi olan Proxxon mf70 conversiyon olayı.
sizi aldığınız zamanda yanılmıyorsam 450YTL gibi bir fiyata almıştınız.
o günden bu yana hiç aklınızdan KEŞKE Almasaydım.bu paraya şu marka şu model frezeyi alsaydım,gibi şeyler geçtimi??

yani MF70 incelediğim kadarıyla çalışma alanı küçük bir freze.12*7cm gibi.
toplam 7Kg ağırlığı var.
motor gücü nedir?? yani teknik olarak değil de pratikte sizin görüşünüz nedir??
örneğin 5cm kalınlığında bir alüminyum blok alsak,bu parçayı cncye çevrilmiş olan MF70de işlemek istesek,mesela bir kaplin yapmak istesek sonuç ne olur?? saatlerce işlemesini mi bekleriz..yoksa spindle motor bu parçayı keser atar mı???

MF70 yada bir benzerini almaya niyetliyim.katalog değerlerinden çok sizin gibi kullanıcı arkadaşlarımızın yorumları bence daha değerli.

sezgin05

Ustam:
teknik değerlerini daha önceden vermiştim .Motor gücü 100 watt olması lazım.
Vidalı miller 1 mm hatveli klasik somun üzerinde geziyor.
Ben bu aleti sadece kendimi geliştirmek amaçlı olarak aldım ufak tefek PCB çıkarıyorum.Bahsettiniz türden ağır işleri yapacağını sanmıyorum.Bu frezenin üretim amacı mikro kalıpçılık,hobby,saatçiler içindir.
Bilgisayar monitörünün yanında ufacık bir alet olarak düşünürsek fazla kalabalık etmeden denemelerimi yaptım. Eğitim amaçlı kullanılmak üzere sattım zaten.Hiç pişman olmadım çünkü bana çok tecrübe kazandırdı..:)

sezgin05

Bu aralarda  Laser kesim cnc şase üzerine çalışıyorum.İsterseniz biraz sabredin.Bittiğinde burada yayınlarız. Bence meaknik le ilgili bir çok sorunu bu şekilde gidermek veya en aza indirmek mümkün.En az hatayla kesilen şaseyi lego birleştirir gibi birleştirip direk kaynak ediyorsunuz.Dolayısıyla geriye sadece elektrinik işler kalıyor.Ve zannedildiği gibi pahalı değil en hesaplı yiöntem bence..

ugurtelefon

teşekkür ederim hocam.
gerekli bilgiyi aldım.

graphpix

izmir de 2 ve üç ağızlı 2-3-4 mm HSS parmak freze bulabileceğim yer tavsiye edebilecek arkadaşlar var mı? nereye sorsam hepsi profesyonel ürünler satıyor 20-40€ gibi fiyatlar veriyorlar yok mudur bunların uygun fiyatlısı çin malı falan :) sadece deneme kesimi yapmak için o paraları vermek istemiyorum amacım mümkün olduğunca çok tipte bıçak denemek (pleksi/akrilik kesimi için)

hoguz

1. sanayide bulabilirsin yada bornovada bu firmadan link aşağıda.

www.parmakfreze.com

arif777

arkadaşlar bu mach3 bi sorunum var.
bir çimiz gönderiryorum motor varacağı yere hızlı varıyor fakat çizime başladığında çok yavaş bunu nasıl hızlandırırım.