Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

Analyzer

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"teşekkür ederim hocam.
gerekli bilgiyi aldım.
Selam,

Optimum BF20 Vario serisi masaüstü frezelere de bakabilirsiniz. Ben atölyemde kullanıyorum. Gayet başarılı. Reis makina satıyor olması lazım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

arif777

ustalar sizden yardım bekliyorum

emrahmrcn

Alıntı yapılan: "arif777"arkadaşlar bu mach3 bi sorunum var.
bir çimiz gönderiryorum motor varacağı yere hızlı varıyor fakat çizime başladığında çok yavaş bunu nasıl hızlandırırım.
merhaba , anlattığınız durum normal olanı.G kodlarda F ile verilen hızlara bakın onlarda bir sorun olabilir ama hareket edeceği nokta ile talaş kaldırdığı nokta arasındaki hızlar aynı olamaz.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

graphpix

Alıntı yapılan: "hoguz"1. sanayide bulabilirsin yada bornovada bu firmadan link aşağıda.

www.parmakfreze.com

@hoguz  teşekkürler bu adresi incelemiştim ama 6mm şaftlı 2-3-4mm uçlar en düşük 25YTL den başlıyor. daha önce başka forumlarda bunları 3-5ytl gibi rakamlarla temin edenleri görmüştüm. ama malesef tekrar aynı forumları bulamadım. ikinci el (bilenmiş) bile olsa bu tip  uçları 1. sanayide ucuza alabileceğim yer var mı acaba? denemelerimi yaptıktan sonra işime en uygun olanını kalitelisinden alırım ama deneme aşaması malum.

hoguz

Genel amaçlı diye satıyorlar 5 ytl ye almıştım ben ama firma adı aklımda değil gezersen bulursun mutlaka.Önce Carfi'ye gir bir bak sonra gez.

graphpix

teşekkür ederim (özellikle hızlı yanıt için) yine de aklınıza ne taraflardan aldığınız gelirse bilgilendirmenizi beklerim

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "Analyzer"

Optimum BF20 Vario serisi masaüstü frezelere de bakabilirsiniz. Ben atölyemde kullanıyorum. Gayet başarılı. Reis makina satıyor olması lazım.

Analyzer

sağol hocam
inceledim.
@fikretduru arkadaşımızla görüştüm.onda bf16 serisi var.fikirlerini aldım.
memnunmuş.
araştırırken daha kaliteli gibi geldi ama SİEG markanın X2 diye serisi var.
1,000YTL gibi fiyatlarda.350watt spindle var.özellikleri daha fazla gibi geldi.
birde spindelin bulunduğu Z ekseni sağa ve sola 45derece yatabiliyor.
@cetinky arkadaşımızla da görüşüyoruz.sağolsun o da ilgilendi.
birer tane almayı düşünüyoruz.
tabiki biraz araştırmak,makineleri gözle görmek lazım,hatvesi nedir,işçilik iyimi diye.

mekanik ile cebelleşmek yerine galiba kesin kararım ya optimum yada sieg serisi alıp modifiye yapmak.1,000 YTL gibi bir fiyata belkide taksit imkanlarıyla almak en mantıklısı.
işleme alanları ortalama  40*20 cm civarında.
böyle bir makineyi cnc ye çevirdiğimde istediğim boyda bir router yapmak
için en azından sanayi derdinden kurtulmuş olurum diye düşünüyorum.

@hoguz
sen bu piyasayı biliyorsun.
sieg X1 yada X2
yada optimum bf16 yada bv20 masaüstü frezeleri İzmirde nereden alabilirim.genelde hangi sanayide vardır.
nette sipariş pek akıllıca gelmiyor,en azından gözle görmek isterim.
adamın gözüne bakarak pazarlık etme şansımız olur. değilmi??

birde bir abimiz karabağlarda bir 2.el stıcısından bahsetti.torna freze falan satıyormuş.
bir ihtimal belki ellerinde uygun boyutta bir freze vardır yada onun koordinat sehpası vardır.Z ekseni ekleyerek yapılabilir.çok daha hesaplı olur.zira koca frezeler 2,000YTL gibi fiyatlara satılıyor.(duyduğuma göre)

arif777

ustalar yukarıdaki sorunum hala devam ediyot

F1.000 şeklinde kodlar oluşuyor.
f50 yaparsam hızlanıyor fakat bütün f kodlarını el ile mi ayarlıyacağım. lütffen yardım bekliyorm.

arif777

ustalar Şu F1.000 kodunu otomatik olarak nasıl ayarlıyoruz bu şekilde çok yavaş ilerliyor.
lütfen yardım bekliyorum....

robutik

Bu siteyi uzun süredir takip ediyordum,  cnc çalışmalarını zevkle takip ediyorum. Yeni üye olmak nasip oldu hadi hayırlısı
sanırm 1990 dan beri cnc tasarıma  merakım var. ama bundan 18 sene önce bir tasarım teşebbüsünde bulunmuştum , tabiki fiyasko ile sonuçlandı. o zamanlar malzeme bulmak nerdeyse imkansızdı bulsanız bile ateş pahası idi.
Sİzlere otomatik su dolum yapacak bir cihazı tanıtmak isterim. Makine imal eden bir arkadaşıma yaptırdım mekanizmayı. belki sizlere fikir verir diye düşündüm. BUndan sonraki aşama inşallah tam cnc tasarlamak. Tabii vakit bulabilirsem hem çalışıp hem hobi yapmak çok zor bir iş ama bu işin sevdalısıyız ....
işte resimleri

Dr RoButik
Dr RoButik RoButik Team Enginering www.RoButik.com

hoguz

@ugurtelefon

1. sanayide Feta diye bir firma var ortayolda orda gördüm bf serisi freze oraya sorabilirsin.

ugurtelefon

ok yarın bi araştırtayım o firmayı.sağolasın
sen yinede bulursan bi telno falan ÖMden bana atıver bizahmet.

elinde torna ve freze olmayan arkadaşlara söylüyorum.bence en hayırlısı
hazır bir sistem alıp conversion yapmak.daha ucuz daha stabil,daha stressiz. :D

hoguz

Sen yinede sezgin hocanın çalışmasını bekle bence.

Analyzer

Selam,

@Ugurtelefon :

Aslında her iki markayı da ecnebiler çevrim kitleri satıyorlar. Siteleri ve fotoğrafları inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz.

http://www.harrisson.biz/beltkit.htm

http://www.rlberg.com/CNC.htm

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

sezgin05

@Uğur
SIEG/X1-X2-X3 iyice inceledinmi?
Bunların içinde  düzgün bir CNC dönüşümü X1 ile elde edersin.En basit sebebi Z ekseninin sonsuz vida olması.Diğer kardeşlerinde bu sistem krameyer dişli sistemi.
Yok ben  krameyeri tireglle çeviririm dersen bilemem ama tavsiyem X1..
Son bir uyarı daha spindle çalışma voltajları hep Amerikan standardı dikkat et 120 volt yazıyor...