Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

z

Bu malzemeyi kimden ne diye isteyeceğiz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Rulman - yatak satan yerlerde bulunabiliyor.
Yukarıdaki adres gibi mesela.
http://www.barkinrulman.com/crom.asp

Sertleştirilmiş mil diyebilirsiniz.Sadece taşlanmış demeyin çünkü taşlanmış - sulanmamışları da var.
Sulu kısım sadece 0,5mm kadar.Bu kısmı delebilirseniz diş de çekebilirsiniz,diş dibini az toleranslı seçin,kılavuzun ömrü kısalacaktır ama işi bitirir.

3 mt boy olarak geliyor ve istediğiniz kadar kesip veriyorlar.
Açık havada - nemli yerde çalışan bir şey değilse ve yağlama imkanı varsa krom kaplı olmayanı öneriyorum.Genelde lineer(boru)rulmanların da sıyırıcı keçe var,temizlik çok önemli değil.

erkmenliharun

Alıntı yapılan: "z"
Alıntı yapılan: "erkmenliharun"bu lamalarrın başı ortası sonu aynıdır yani başı 20mm geliyorsa ortasıda 20mm sonuda 20mm dir 22,2 gelmezmez yani sıfır hatalıdır.

Peki ne uzunlukta bunlar? 50cm olani bulunabilirmi? Sertlestirilmis ve taslanmis malzeme mi?

bu lamaları tornacılarda veya sanayide tornaclara sor bu malzemeyi alabileceğin yeri söylerler boyu 3mt dir istediğin kadar kestir.

z

Bir karisiklik var sanki,

Lama dediginiz malzeme dikdortgen kesitli malzeme değilmi? Son mesajlardan sonra sanki milden bahsediliyor gibime geldi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkmenliharun

Alıntı yapılan: "z"Bir karisiklik var sanki,

Lama dediginiz malzeme dikdortgen kesitli malzeme değilmi? Son mesajlardan sonra sanki milden bahsediliyor gibime geldi.
doğrudur lama dikdörtğen kesitlidir.tornalık lama diye gectiğini biliyorom .

Fixxer

İndiksiyonlu millerden bahsediyor sanırım (indiksiyonlu miller sertleştrilmiş millerdir) indiksiyonlu krom kaplama olanlarıda var.
Lama, bir çeşit demirdir bununda soğuk çekme olanları var soğuk çekmenin normalden farkı ise ölçüsünün düzgün olmasıdır ;)
Kolay gelsin.
...............................

graphpix

Yazılanlardan sonra elimdeki sertleştirilmiş krom kaplı millere delik açtırıp klavuz çektirmeye karar verdim.  Bu delikleri milleri alttan desteklemek için istiyorum, elimde miller olduğu için tekrar masraf etmek istemiyorum.

Miller 20 mm çaplı ve 93 cm uzunlukta (2 Adet) ve 16mm çaplı 65 cm 2 adet. İki kenar ve ortadan desteklenince uzunluk fazla olmadığı için esnemeyi önemli bir şekilde azaltacağını düşünüyorum. Bu millerin herbirinin yüzeyine aynı hizada 3 er adet vida için (M6) delik ve klavuz açtırmayı (toplam 12 adet delik) tornacılarda üç aşağı beş yukarı ne kadara açtırabilirim?

Zor bir işlem olup astarı yüzünden pahalıya gelecekse uğraşmayayım hiç.

Yorumlarınızı bekliyorum, İzmir'den yardımcı olabilecek arkadaşların da yardımını bekliyorum.

Saygılar...

haciman

@ graphpix

Hocam öncelikle kolay gelsin. Bizde girdik bu cnc işine bakalım Allah sonumuzu hayır etsin.

Öncelikle bahsettiğiniz işlemi basit bir freze tezgahı yapabilir. Tabii CNC dik işlem bulabilirseniz ala olur. Dik işlem bu işi çok hızlı ve stabil yapabilir. Kaça yaptırabilirim diye sormuşsunuz. Bana dik işlem için takımlar benden olmak üzere saati 15 YTL fiyat verdiler. Ama size tavsiyem saatli girmeyin bu işe. Kabala pazarlık yapın. TAbii bu iş içiin takım almaya gerek yok. Bahsettiğiniz işlem taş çatlasın bir saat zamanını alır frezecinin. 25-30 YTL verin olsun bitsin.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

hoguz

Alıntı yapılan: "haciman"@ graphpix

Hocam öncelikle kolay gelsin. Bizde girdik bu cnc işine bakalım Allah sonumuzu hayır etsin.

Öncelikle bahsettiğiniz işlemi basit bir freze tezgahı yapabilir. Tabii CNC dik işlem bulabilirseniz ala olur. Dik işlem bu işi çok hızlı ve stabil yapabilir. Kaça yaptırabilirim diye sormuşsunuz. Bana dik işlem için takımlar benden olmak üzere saati 15 YTL fiyat verdiler. Ama size tavsiyem saatli girmeyin bu işe. Kabala pazarlık yapın. TAbii bu iş içiin takım almaya gerek yok. Bahsettiğiniz işlem taş çatlasın bir saat zamanını alır frezecinin. 25-30 YTL verin olsun bitsin.

Ben bazen yazıyorum ama bazı arkadaşlar kızıyorlar,diyorlarki lineer malzeme kullanmış pahalı,eğer tornacı arkadaşın yoksa benim gibi, cok para alıyorlar SCU16 UU rulman yatak 20-25 lira çin malı ama olsun burdakı herhangi bir tornacının yapacagı delrinden bin kat iyidir bana göre.Hesabı iyi yapmak lazım en azından çin malıda olsa alternatif var şu an.

graphpix

@haciman; Teşekkür ederim kolay gelsin zevkli bir hobiye bulaşmış olduk. Umarım en kısa zamanda tamamlarız. Şu esneme problemlerini hallettikten sonra forumda yayınlayıp yorumlarınızı alacağım.

Sevgili @hoguz; Bu soruyu sorma sebebim bile tam anlamıyla bahsettiğiniz fiyat ve üretim unsuru. Aslında yeni yapacak olsam metresi 44$ dan alt destekli mil alıp onları kullanırım ama herşey elimde olduğu sadece 20mm olanlar için bile boşu boşuna 88$ ödemek istemedim. Fakat tornacıya git gel ve masraflar daha fazla tutarsa mecbur bu çözümü kullanacağım. Sizin de bahsettiğiniz gibi Çin malı rulmanları kullanıyorum ve sorun yaşattığını söyleyemem gerçekten, bizim tornacılardan daha iyi iş çıkardıkları kesin :)

trademy

arkadaşlar bu çinmalı rulmanları nerede buluruz. web adresi varmı acaba...
sanırım bu rulmanlar daha ucuz diye tercih ediyorsunuz....

hoguz

vermiştim ama yine vereyim ben burdan alıyorum ama  başka satanlarda var.

www.ozevren.com

onecrazy

arkadaşlar okuyorum ve okudukça hayran klalıyorum yazdıklarınıza. birçok arkadaş cnc tazgahını yapıyor ama benim yapmaya calıştıgımda bir problem var ve problem nerede oldugunu bulamıyorum. deniz elektronikten almış oldugum kontrol kartına bağladığım motorlara bir turlu hareket veremiyorum. akım verdiğimde motorlarda kasma oluyor ve elle döndürülmüyor. fakat mach3 programı ile bir tulu hareket veremiyorum. programda hiçbir değişiklik yok. bu topicte bulunan bir linkten aldım programı ve arkadaşlar calıştırdıklarını söylediler. deniz elektroniğin sitesinde verilen motor ve kart ayarlarınıda yaptım. portlar açık değil diye düşündüm biostan onlarıda actım. bursada bulunan arc-cnc'de çalışmakta olan faith bey ile bağlantıya gectim. kartı kendisine gönderdim ve çalıştırdıgını söyleyerek kartı bağlantıları kurulu bir şekilde gönderdi. burada ise kartı çalıştıramadık. uzak masaustu ile pc'ye bağlanarak gerekli ayarları kendiside yaptı fakat henuz bir hareket yok. bu işi çözemedik açıkçası. bu konu hakkında bir fikriniz varsa banada yardım edermisiniz. bu projeye gerçekten çok hevesim vardı ve bu hevesimin bitip hepsini çöpe atmak istemiyorum. acaba ben nerde yanlış yapıyorum.

trademy

onecrazy  kardeşim
anlattıklarına göre zaten gereken bütün şeyleri yapmışsın.

aklıma gelenler motor bağlantıların doğrumu.
pc portunda donanımsal bi sorunun olabilirmi- mümkünse bir başka pc de tekrar dene. ( Bendeki k128 programmer pc de çalışmıyor ama bi başka pc de paşa paşa çalışıyor.)
mach2 de veya KCAM4 gibi başka proğramlarla tekrar dene

kolay gelsin....

tayyar

Motorakım aldıgında kitleniyrsa büyük ihtimalle motor baglantılarında problem vardır. Hatırladıgım kadarıyla ilgili firmanın ürünü unipolar motorlar icin bir sürücüydü (yani 5 veya daha fazla kablolu motorlar icin). Yanlış hatırlıyor olsam bile bu noktada sürücü devreye baglanan motor kablolarının sıralamasını değiştirmeni önericem. Bu sıralama dogru olmazsa motor kitlenir kalır yada bir ileri bir geri hareket eder

Kolay gelsin
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--