Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

metin0147

merhaba sezgin ustam, ben öğretmenim. mach3le alakalı eğitim notlarını nereden bulabilirim? torna freze hakkında özellikle , şimdilik bu kadar.
teşekkür ederim. sizce nasıl bir program marifetleri nelerdir anlatır mısınız?
met_ev@yahoo.com

sezgin05

MACH3 üniversal bir CNC kontrol programıdır.MACH3 G ve M codeları okuyarak parelel porttan sinyaller üretir. CNC makineleri step motor veya servo system motorlarla çalıştırılır.Her iki metod da da bir eksenin çalışması için Step ve Dır sinyali yeterlidir.Dır sinyali motorun sağa yada sola döneceğini belirler.Step sinyali ise sağa yada sola ne kadar döneceğini belirler.Yapacağınız devreye göre parelel portu ayarlayabilirsiniz.
MACH3 programı cnc programları arasında en iyisidir.Bunu yerli yabancı değişik sitelerde okuduğum yazılardan söylüyorum.
Kullanımına gelirsek bununla ilgili bir çok yazı var picprojede.Türkçe kaynak varmı derseniz maalesef yok.Birçok arkadaş benim gibi deneyerek öğreniyor. Siz neresinde takılırsanız oradan başlayarak yardımcı olabilirim. Fakat önce bir cnc makineniz olmalı bence...

deli-prof

Oldukça uzun sürdü ama 32 sayfadaki bütün mesajları okudum.
İnanılmaz bir deneyim ve bilgi paylaşımı var. Herkese emekleri için teşekkür ederim.

Yazılanları anlamakla beraber uzun yıllardır elektronik ile uğraşmıyorum artık. Mekanik ile olan ilişkim ise Lego Technic tasarımları ötesine geçmiş değil maalesef.

Son dönemlerde ahşap modelcilik işine merak saldım. Ancak çocukluk dönemlerinde olduğu gibi uçaklara değilde daha ziyade özel kutular yapıyorum elde. Proxxon'un bir kaç aletini aldım. Kıl testere vb.

Balsa, kayın, kavak, okima gibi ağaçlara yüzey işlemesi yapmak istiyorum. Çalışma kalınlığım (oyma için) 1-2 mm den daha fazla olmayacak. Belki negatif olarak 1 mm veya biraz daha ince metal plakalardan şekil çıkartabilirim. Ahşap yüzeye metal kakma yapmak için. Parça boyları ise maksimum 10 cm x 10 cm olacak.

Bu yüzden basit bir CNC aletine ihtiyacım var. Kendim yapmaya kalksam şimdi belki sonunda başarılı olacağım ama hem çok zaman harcayacağım hemde esas uğraştığım hobimden uzak kalacağım.

Bu yüzden Proxxon MF70 ile entegre çalışabilecek anahtar teslim ve başımı hiç ağrıtmayacak bir çözüm arayışı içindeyim. Bu konuda (elbette ücreti mukabilinde) bana yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa çok sevineceğim.

Şimdiden yol gösterecek veya yardımcı olabilecke arkadaşlara çok ama çok teşekkür ederim.

Saygılarımla
Ahmet "deli-prof" Usta

orduhan

yeni yapılmış cnc resimleri koymak istiyorum yardımcı olurmusunuz

deli-prof

Alıntı yapılan: "orduhan"yeni yapılmış cnc resimleri koymak istiyorum yardımcı olurmusunuz

Öncelikle bir resim paylaşım sitesine giriniz. Benim önerim basitliği nedeni ile http://www.picoodle.com/ olacaktır.

Yüklemek istediğiniz resimi seçin ve yükleyin. Akabinde size resminizin olduğu bir sayfa açacaktır.

Burada linkler göreceksiniz. Forums alanındaki değeri kopyalayıp yapıştırın.

Mesajınıza önizleme ile bakın. Eğer resim görüntüleniyorsa başardınız demektir.

Çok büyük ölçekte ve boyutta dosya yüklememeye çalışın. Hem yüklemek uzun sürer hem de forumu okuma hızımızı düşürür.

PicOodel sitesinde ilk resim yüklerken resize bölümünü işaretleyip resimi otomatik boyutlandırabilirsiniz. 800x600 forum için uygun bir boyuttur.

Saygılarımla

orduhan

yardımın için teşekkürler
bunlarda benim yaptığım cnc eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum

http://img28.picoodle.com/data/img28/3/9/11/t_IMG4531m_5137454.jpg

orduhan

mach3 de backlash olayının nasıl ayarlandığını bilen varmı

z

Orduhan

Bu makinayi ne kadara mal ettiniz?

Bosluklar ne seviyede?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Alıntı yapılan: "orduhan"http://img29.picoodle.com/data/img29/3/9/11/f_IMG4530m_8b27b18.jpg
Selam,

Hazır support ile 2 ekseni çözmüşsünüz, iyi fikir. Biz de uygulamıştık, ancak farkettiğiniz üzere kare diş nedeniyle backlash olayı had safhada. Bilyalı mil ile değiştirdiğinizde çok şey farkedecektir. Kolay gelsin. Bu arada bilyalı hazır supportlar piyasaya yakında giriyor. ;)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

sezgin05

Bencede ekonomik bir çözüm olmuş tebrikler.Backlash kusurlarını MACH3 programında giderebilirsiniz.
Config menüsünden Backlash seçilerek açılan pencerede her eksene ait boşluklar kullanılan ölçü birimine göre girilir."Backlash enable" seçilir.Eğer boşluk giderme anında (dönüşlerde) hız düşürülmek istenirse Maximum hızın % si kadar hız düşürülebilir...

mcan

sezgin05 hocam proxxon ile ilgili görüşlerinizi bir özetleyebilirmisiniz?
uzun süredir uğraşamadığım için koptum olaylardan hala bir arpa boyu yol alamadım.hassas bir biçimde pcb kazımaya uygun hale getirilmeye ne kadar müsait.

orduhan

kare milleri kullanmıyorum onları çıkarıp bilyalı mil takdım
fakat 0.1mm hata oluyor gidip geri gelmelerde
onu ayarlayamıyorum

orduhan

maliyet hesaplamadım ama birçok şeyi 2,3 defada ayarlayabildiğim için maliyet bayağı yükseldi.2cisini yapsam bayağı düşer maliyeti