Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

bdahmet

Öyel birden daldım mevzuya gerçi...
Buda benim projem.  
Gördüğünüz üzre çekmece rayı kullanıyorum.  Çekmece rayları hem hesaplı hem de 55 cm ye yanal olarak nerdeyse boşluksuz.  
M8 Vidalı somun ile yürüyor.  Şu an bir denme yanılma maketi hazırlıyorum fakat ardından ekte çizimleri olan modeli yapacağım ve son halini aldıktan sonra da MDF kesim dosyalarını yayınlayacağım. İsteyen kesip yapabilsin diye... Router de kestirdikten sonra çok az bir işlemeyle delikler birbirini karşılayacak ve ölçüp biçmeden montaj yapabileceksiniz...

sezgin05

@BDAHMET:Yapmakta olduğunuz MDF cnc hayırlı olsun.Verdiğim devre Unipolar bir devre olup gayet sağlıklı çalışmaktadır.Unipolar olduğu için en az 5 kablolu step motorlarda kullanılır.Kullanılan devre elemanlarından E&10 soketi opsiyoneldir.Dışarıdan joystick yaparım diye ekledim.Mosfetler ise IRFZ44N ile test edildi ama yaklaşık değerlerdede kullanılabilir.SIL diye bahsettiğim dirençler ise birer uçları birleştirilmiş direnç paketidir.Kolay gelsin
Verdiğim devreye ait devre elemanları listesi aşağıdadır.
1 adet 7812  (opsiyonel)
1 adet 7805
1 adet BC327 pnp transistör
7 adet 100 ohm 1/4 w direnç
2 adet 1000Uf/25v kondansatör
1 adet 1000uF/10 volt kondansatör
5 adet 330 ohm 1/4 w direnç
2 adet led
1 adet MOC3041 opto diyak
1 adet BT138 Triyak
1 adet 10n/400v kondansatör
1 adet 39ohm/1w direnç
3 adet 10k pot
6 adet 22k 1/4 w direnç
6 adet 3,3n komdasatör
6 adet 10n kondansatör
6 adet 0,68ohm-2watt direnç(daha aşağıda olması tercih edilir-0,10ohm gibi)
3 adet L297 entegre
3 adet 7409 entegre
3 adet 4*1K SIL paket direnç
12 Adet IRFZ44N veya IRFZ24N veya BUZ90A N-kanal Mosfet

bdahmet

Selam Sezgin bey,

"E&10 soketi opsiyoneldir"  
E&10 nedir LPT nin printer tarafı mı?

yani yerine başka birşey mi koymalıyım yoksa?

Birde Sezgin bey yukarıda PNG olarak verdiğiniz resmi PDF olarak verseniz....  Çözünürlük itibari ile Yazılar pek seçilemiyor....

Çok teşekkürler.

Ahmet

sezgin05

E&10 soketi opsiyonel olup yerinei boş bırakabilirsiniz.E&10 soketi Joystick uygulaması için bırakılmıştır. LPT printer girişi ise E&1 adlı 36 pinli coketdir.
En kısa zamanda pdf olarakda vereceğim..

sezgin05

Daha ayrıntılı bilgi vermesi açısından devreye ait resmi pdf dosyası olarak veriyorum.
http://www.4shared.com/file/80235117/39147cfc/mix.html

makinacilar

ben yeni katıldım bu cnc 'de l6203'ü  l297 le sürmeyi deniyeceğim  demişin acaba denedinmi?
sonuç nasıl

tuceng

slm sezgin05 arkadaş sen yapmışsın onadan soruyorum bu devreye extra sürücü yapmaya gerek yok değilmi sürücüde üzerinde kartı yaptımmı sürücü yapmadan çalıştırabilecekmiyim

sezgin05

@makineciler:
Evet L6203 lü sürücüyü yaptım.L297+L6203 sürücü devre şeması ve pcb daha önce verilmişti.Eğer kaliteli L6203 bulabilirseniz verimli bir Bipolar sürücü amabenim bulduklarımın birçoğu patetes baskı çıktı ve yandı.

@tuceng:
Sürücüden kastınız nedir anlamadım ama daha önce yazdığım gibi optik izole+mosfet unipolar sürücü+220 volt spindle sürücü komple bir devredir.Yani bu devreye besleme uygulamanız yetecektir.

tuceng

vermiş olduğunuz devre şemasından bahsediyorum şimdi ben bu kartı yaptıktam sonra sürücü kartıda yapmam gereklimi elimdeki motorlar 2a lik motor karttan direk çalışırmı acaba eğer sürücü yapacaksam onunda devresini ekleyebilirmisiniz. Teşekkürler

sezgin05

@tuceng:
Tekrar söylüyorum verdiğim devreyi yapmanız yeterlidir.Bu devreye direkt olarak motorları bağlamanız yeterlidir.

tuceng

bdahmet

Selam arkadaşlar,

Şu kit mevzusuna bir el atmak istedim:
Kit özellikleri:
çalışma alanı: 50 x40x10 cm
MDF 18mm ve 30mm
raylar: Teleskopik bilyalı çekmece rayları.
%90 delikleri hazır. Kalan %10 için aparat mevcut (bkz mc03)
Tahrik: vidalı mil.  M8 tij ve uzatma somun
Kaplin: Uzatma somunundan üretilecek.
Kit geldikten sonra aparat ile kalınlıklardaki delikleri açmanız gerekiyor.

Kit in içinde tüm civatalar, yapıştırıcılar, matkap uçları vs. yer alıyor.

Ufak tefek düzeltmeler ve iyileştirmeler yapıyorum 1-2 hafta içinde satışa sunacağım.  Birde tabiiki talimatı (fotolu) yetiştirmem lazım...

ne dersiniz ne kadar eder....

[Son Düzeltme 22-1-2009   bdahmet]

XOR

Benim yaptığım dönüşüm de ekde.

Olası Sorulara Cevaplar :
Motorlar   : Probotix'den 1.4 Nm unipolar.
Sürücüler : SLA7078MR ile yapıldı (Sürücü devresi http://www.cuteminds.com/index.php/en/cncelectronics/9-sla7078.html). SLA7078MR'leri ebay'da alışveriş yaptığım bir Çin'li kardeş temin etti (yaklaşık fiyatı $10 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam)
Mekanik dönüşüm parçaları : masaustucnc ve kendi yaptığım ufak tefek ekler.

Motorlar 450 mm/dk'a kadar sorunsuz çıkıyor (Half-Step)

Bu frezenin iki sıkıntısı var; birincisi işleme alanı oldukça dar (y ekseni 46 mm), ikincisi de mekanik çok kararlı değil, özellikle x eksenindeki motorun da ağırlığıyla iş mili ile malzeme arasındaki mesafe değişebiliyor. Pcb kazımak için şimdilik işimi gördü.

Saygılar.

yesilxx

konudaki arkadaşların hepsine selam, bendede cnc merakı başladı ve çok güzel bi konu ve yardımlaşma olmuş cnc yi pcb kazıma yapmak için istiyorum. Bende sezgin05 arkadaş gibi ütü, asit, delme işlemlerinden kurtulup daha temiz iş yapabilmek için, sezgin arkadaşın en son çizimlerini basıp onunla başlamayı düşünüyorum, fakat yapacağım tezgahta mesala entegrenin 2 bacak arasından yol geçecek hassasiyet için ne yapmam lazım sezgin05 arkadaşın devresi buna müsaitmidir yoksa mikrostep özallikli bi kart ilemi yapmak lazım sezgin05 arkadaşın yaptığı kartta sanırım mikrostep yok aşağı yukarı baştan soan sürekli okumaya çalıştım konularıilk olarak elektronik devrelerden başlayıp sonra mekanik kısmı halletmeyi düşünüyorum, sizlerinde yönlendirmelerine açığım, dediğim gibi pcb kazıma yapmak istiyorum ve entegrenin iki ayağı arasından yol geçirebilecek hassalıkta bi makinayı nasıl yapabilirim

XOR

MikroStep özelliğine ihtiyacınız olmayacaktır tahminen. Kullanılan step motorlar çogunlukla bir tam turu 200 adımda alıyor. Proxxon örneğinden hareketle, el çarkını bir tur çevirdiğinizde eksen 1mm hareket eder, elde edilecek teorik hassasiyet (adım başına ekseni ne kadar hareket ettirebildiğinizden bahsediyorum) 1/200 mm yani 0.005 mm olacaktır, Bu hassasiyet yeterli gelir kanaatimce.
Eğer cnc mekaniğini kendiniz yapacaksanız vidali mil'in diş aralığına göre bu hesabı tekrar yapıp hassasiyeti hesaplamanız mümkün.
Kolay Gelsin.