Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

yesilxx

mach2 indirebileceğim bir yer varmı acaba ? cnc yapmaya çalışırken hazır yapılmış bir cnc buldum ama mach3 ile tam olarak hükmedemedim aresten  gcode olarak devreyi kaydedip mach3 te load g code açtığımda hata mesajı veriyor, ares ten nasıl tam olarak mach 3 e gerber dosyasını gönderebilirim acaba

yesilxx

sezgin kardeş burada en fazla bilgiyi sen aktarmışın, bu mach3 hakkındada biraz açıklamalar ekliyebilirsen süper olacak kanımca :)
 mach3 te manuel olarak motorları hareket ettirebiliyormuyuz, ben bi türlü manuel olarak hareket ettirmeyi beceremedim, bide areste mesala gerber çıktısı aldıktan sonra ne gibi işlem yapmak lazım, direk g code olarak mach3 te load gcode den açmak yeterlimi, bide plakete nerden kazımaya başlayacağı sıfır noktası nasıl belirlenecek kazıma ucu ne kadar kazıyacağı hangi noktadan başlayacağı bunlar nasıl set edilip ayarlanabiliyor acaba? mach3 ün karşısında epey bi vakit geçirdim ama çözemedim doğrusu ve genelde bu konuda pek açıklamalar yok, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini aktarırlarsa bizim gibi acemiler için çok iyi olacak kanımca konudaki tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler

bdahmet

Mach 3 ü manuel sürmek için "tab" tuşuna basmanız yeterli....
Orada açılan oklarla sürebilirsiniz...  Aynı zmanda klavyedeki yön tuşları ile de x-y eksenlerini hareket ettirebilirsiniz...

Yahoogroupsda "pcb-gcode"  diye bir grup var.  Oradaki programı indirebilirsiniz...

yesilxx

bd ahmet arkadaşım çok teşekkür edrim, yarın deniyeceğim bu gün mach3 le çok uğraştıma ama pek bi yol katedemedim karmakarışık geldi yarın deiklerini uygulayacağım inşallah

KAZIMUGUR

yesilxx

mach3 ü kullanmayı beceremeyince bi kaç arkadaş forumda mach2 daha basit yazdığını okudum onun için mach2 yazmıştım bd ahmet arkadaşın yazdığı tab tuşu ile manuel hareketi bi türlü bulamaıştım mesala yarın ilk işim onu denemek olacak, yeni kullanabildikten sonra sorun yok tabiki ustam ama programla alakalı pek fazla ve döküman bulamadım

sezgin05

MACH2-MACH3-KCAM-TURBOCNC gibi programlar temelde aynı.Hepside parelel porttan DIR ve CLOCK sinyalleri atabilen programlar.Özellikle MACH2 ve MACH3 arasında neredeyse hiç fark yok.MACH3 de bazı buglar temzilenmiştir sadece.MACH3 kullanımı ile ilgili birçok yazı ve resim yayınlandı farklı başlıklarda.Fakat yinede bu başlık altında bir açıklama yapalaım en kısa zamanda.

yesilxx

sonunda mach 3 le manuel olarak eksenleri hareket ettirmeyi ve sıfır noktasını set etmeyi başardım nihayet :) sizlerin yardımıyla, bundan sonraki adım areste çizdiğim devreyi nasıl kazıtabilirim, bunun için ne yapmam gerekir aresten gcode çıktısı alıp mach3 le açtığımda hata veriyor bi işlemdenmi geçirmek gerekiyor ? bide kalemin ne kadar dalıp kazıyacağını falan nasıl ayarlamam gerekiyor bu konudada yol gösterirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler, inaşallah sezgin arkadaş gibi bende ütü, asit delik delme işlerinden kurtulacam. yahoo daki pcb-gcode olan yere baktım ama ingilizcem yeterli olmadığı için pek bişey anlıyamadım ve indirebileceğim programda göremedim bilgili arkadaşlar bu forumda konuyu açarlarsa çok daha iyi olacak

sezgin05

@yeşilx: Hayırlı olsun. pcb-gcode Eagle programına aitbir eklenti.Ares te işe yaramaz. Aşağıdaki linkte benzer bir soru üzerine yorumlar var.
http://picproje.org/index.php/topic,23260

yesilxx

teşekkürler sezgin05 hemen bakıyorum konuya

fractal

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

balkes10

Arkadaşlar sanırım uzun zamandır yazılmıyo . Şu devreyi yapmayı düşünüyorum çünkü çok tartışıldığı gibi l297-l298-l6203 denedim verim alamadım. Şimdi plazma kesim tezgahı yapımındayım daha yüksek torklu 5amperlik motorlarım var. Ayrıca kayar yuvarlak rulman yatak ve krom çelikleri karaköyden çok uygun miktarlarla alabiliyorsunuz.
Mil 12 tl mt
Rulman 12 dolar tane .
Reklam olmazsa Doğa Rulman Tic.Ltd.

Benim sorum aşağıdaki devrede motor dirençleri ve zener gerilimleri verilmememiş bir fikri olan var mı?

http://www.cenece.com/ceneceC4.htm
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

kck

daha önce yapmıştım bu devreyi ben verim alamadım özellikle diyotlar yüksek akımlara çıktığı zaman yanıyor akım sınırlaması olmadığı için tavsiye etmem.

balkes10

Diyotlar yanıyor evet. Nedenini araştırmalı akım sınırlama dirençle mi yoksa devreyle mi yapılmalı.
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

solto

Alıntı yapılan: "sezgin05"http://www.4shared.com/file/77395354/5a9edb0a/unipolar-mosfet.html

Daha önce bahsettiğim sürücüye ait dosyaları veriyorum.L297+MOSFEt eklenerek yapılmış ve denenmiş sürücüdür. Üzerinde ayrıca spindle control kısmıda konulmuştur.Bilgisayar-yazıcı arasında kullanılan kabloya göre yapılmıştır.Kart üzerindeki port ise eski bir yazcıdan sökülerek kullanlabilir.
Girişler tamamen opto kuplörler ile izole edilmişitir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
merhaba.
ben yeni katıldım aranıza.
sezgin hocama bi kaç sorum olacak.

sezgin hocam size mailde bahsettiğim devre bipolar mış ben onu atlamışım.
bu devreyi yapmak istiyorum .resimdekini.

bu devrede motor beslemeleri kartta gözüküyor ama uçları sadece birbirine bağlı enerjiyi nerden alıyo?

verdiğiniz eagle şeması sadece 1 step motor  için heralde
resimde gözüktüğü gibi şema göndermeniz mümkünmü?

malum elektronikten fazla anlamıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
EN GÜZEL HAYAL GERÇEĞE DÖNÜŞENDİR