Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

sezgin05

@SOLTO:
Yukarıdaki devre 3 eksen Unipolar step motor sücüsüdür.Devrede motor besleme girişi ve devre beslemesi ayrı girişler halindedir. Herbir motor çıkışının ilk ayağı +24 volt-2. ayağı GND diğerleri ise motor bobinleridir.İsterseniz +24 voltun devre kartına girilmesine gerek yoktur.

solto

sezgin hocam

bu sürücüyle bu motorları sürebilirmiyim.
sürebilirsem vereceğim enerji 5v mu olması gerekiyor.
sisteme komple 5v everji verirsem çalıştırabilirmiyim.

teşekkür ediyorum.
iyi çalışmalar.
not:mu sürcüyümü yoksa sla7062m entegresiyle yapılanımı tavsiye edersiniz bu motorları sürmek için. ve bu motorlar x600xy600xz200 lük bir mdf den gövdeli sistemi çalıştırabilirmi?
motor bu:
EN GÜZEL HAYAL GERÇEĞE DÖNÜŞENDİR

balkes10

Motorunuz 6 uçlu bir unipolar motordur. bunların 4 tanesi bobin ucu 2 tanesi + ucudur ölçü aleti ile hangi ucun ne olduğunu bulabilirsiniz. Ayrıca devre üzerine 5 volt verdikten sonra motor + uçlarına da ayrıca voltaj vermeniz gerekir. Cevabım evet şartlar yerine getirilirse bu motor sürülebilir.
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

haciman

@ solto

Elinizdeki motor 6 uçlu ünipolar step motor. Bence bu motoru ünipolar sürmek yerine bipolar sürmelisiniz. Daha fazla tork açısından kesinlikle bipolar sürün.

İster ünipolar isterseniz bipolar sürün fakat 5V enerji ile o motordan istedğiniz hız ve torku elde edemezsiniz. Helede 600x600x200 boyutlarında bir makina için hiç yetmez. Ayrıca motorun tork değeri hakkında bilgi vermemişsiniz. Eğer 600x600x200 bir makina düşünüyorsanız en az 1Nm torka sahip motorlar edininki sisteminiz kağnı gibi hareket etmesin.

Son olarak yumuşak bir hareket için kesinlikle mikrostep sürücü kullanın.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

solto

Alıntı yapılan: "haciman"@ solto

Elinizdeki motor 6 uçlu ünipolar step motor. Bence bu motoru ünipolar sürmek yerine bipolar sürmelisiniz. Daha fazla tork açısından kesinlikle bipolar sürün.

İster ünipolar isterseniz bipolar sürün fakat 5V enerji ile o motordan istedğiniz hız ve torku elde edemezsiniz. Helede 600x600x200 boyutlarında bir makina için hiç yetmez. Ayrıca motorun tork değeri hakkında bilgi vermemişsiniz. Eğer 600x600x200 bir makina düşünüyorsanız en az 1Nm torka sahip motorlar edininki sisteminiz kağnı gibi hareket etmesin.

Son olarak yumuşak bir hareket için kesinlikle mikrostep sürücü kullanın.

haciman hocam ilginizden ötürü teşekkür ederim.
sorularımdan anlaşıldığı üzere acemiyim. yaklaşık 2-3 aydır uğraşıyorum.daha motoru 1 tur çeviremedim. en son sezgin hocamın yayınladığı L297-L298 sürücüsünü yapmaya çalıştım.(unipolar olduğunu zannederek)
http://www.focusmuhendislik.com/L297_L298.mht

ama bi türlü muaffak olamadım. sezgin hocam bu sürücüyle  resimdeki motoru çevirebilceğimi söyledi. ama bi türlü yapamadım. mümkünse bu motorla bu sürücüyü nasıl akuple edebileceğimi anlatırsanız sevinirim. (en azından 1 tur çavirsembu gece rahat uyuycam) zaten bi sürsem hemen mikrostep sürücü  yapıcam ve hemen mekaniğine geçicem oada takılcağımı zannetmiyorum .

not:mach2 programıyla interface nin dir ve step çıkışına led bağladım programla sağ sol yaptırıyorum yönlere led yanıp sönüyor. ama step direk yanıyo bu çok hızlı olduğundanmı yoksa lpt çıkışında sorun oluğundanmıdır.

saygılarımla.
EN GÜZEL HAYAL GERÇEĞE DÖNÜŞENDİR

haciman

@ solto

Hocam verdiğiniz adresteki devreyi gördüm. L297+L298 ikili kullanıldığında bipolar tam/yarım adım sürücü yapmış olursunuz. Bu ikiliyi her nedense step motor sürmek isteyen herkes yapıyor. Bende yaptım zamanında hevesle 3 tane bi köşede atılı duruyor. Eğer bu sürücü ile CNC çalıştıracaksanız hiç masraf yapmayın boşa masraftan öte olmaz. Yok ben deneme maksatlı bir tane yaptım onunla motoru Mach3 programından kontrol edeceğim diyorsanız başka.

Öncelikle motorunuz 6 kablolu her bir sargının ortasından çıkan ortak uçlarla toplam 6 kablo. Eğer bu motoru yaptığınız sürücüye bağlayacaksanız ortak olan uçları bulup iptal ederek kalan 4 ucu (A,A+,B,B+ uçları) bularak bunu sürücünüze sıralamaya uygun olarak bağlayacaksınız. Bu uçların en garanti tespiti motor katoloğundan yapılır.

Verdiğiniz linkteki baskı devrenin üzerine bazı açıklamalar yazmışsınız. Bunlardan dikkatimi çeken 15K pot yerine 22K pot kullandım demeniz. O potansiyometre chopping işlemi için refererans voltajının ayarlanmasını sağlıyor. Yani o potla yapılan ayar sonucu çıkan voltaj değeri L298 kataloğundaki formül kullanılarak akımın kaç ampere set edildiğini anlamanızı sağlar. Devre şemasında o pot hangi değerde ise gerçekte onu kullanmalısınız. Rastgele kullanacağınız başka değerde bir pot başka referans voltajları sağlayacağından akımın istenilen değerin üstünde bile set edilmesine neden olabilir. Bu durum L298 entegresine zarar verebilir.

Bu devre ile yaptğım denemeler sonucunda şunu gördüm L298 in max 2A çıkış akımını zorlamayacaksınız ve voltajıda yüksek tutmayacaksınız (Max 40 volt diyorlar ama bana göre 24 volt bile çok fazla). 5 dakika çalışma sonunda L298 üzerine bağladığım büyük alüminyum soğutucunun ısındığını gördüm. Soğutucusuz o entegre kavrulur (ben çıkışı yaklaşık 1.8A set etmiştim).

Motoru sürücüye doğru bağladıktan sonra sürücüyü doğru akıma set edip gerekli voltajı vermelisiniz. Bu aşamalardan sonra paralel portun 2 ve 3 nolu uçları (genelde mach3 output ayarlarıda bu şekildedir) sürücünün dir ve step uçlarına verin. Ardından deneme maksatlı olarak x eksenine hareket verin. Eğer herşey yolundaysa motorunuz hareket edecektir. Motor bi sağa bi sola titriyorsa motor sürücüye yanlış bağlanmıştır doğru bağlamanız gerekecektir. Motorda hiç hareket yoksa step sinyali gelmiyordur veya sürücüde bi sıkıntı vardır.

LPT den deneme amacıyla dir girişine bağladığınız led yön değişikliklerinde yanıp sönüyorsa tamamdır. Step sinyalinin frekansı çok olduğu için led sürekli yanıyor görünüyordur. Bu demektirki dir ve step sinyallerini Mach3 den doğru gönderiyorsunuz. Bu durumda sürücüden ve motor bağlantısından şüphelenin.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

KAZIMUGUR

haciman

@ KAZIMUGUR

Böyle gıcıklığa can kurban hocam  :D

Hayırlısı ile bi 3 eksen router yapalım ilk işim 4. eksene el atmak olacak. Çıkma bir mini ayna bir step motor ile ufak bi divizör yapıp 4. eksene girmek lazım yavaş yavaş. Elin çinlisi 5 eksen makina yapmış kullanıyor kıskanmamak elde değil.

BİR VİDEODA BENDEN

gargi

öncelikle herkese merhaba aranıza yeni katıldım bende pek küçük sayılmaz ama bi cnc yapmak istiyorum bunun için gerekli mekanik ve elektronik bilgim var fakat hangi sürücüyü kullanacağımı bilemiyorum konuyu baştan sona dikkatli şekilde defaarca okudum fakat ya gerekli etegre Türkiye'de bulunmuyor ya da entegre ısınıyor ve sonuç hüsran maalesef ama bana edindiğiniz tecrübelerleyardım etmenizi istiyorum tek ihtiyacım ise güze çalışan ve beni yarı yolda bırakmayacak bir sürücü yapmak bunun için yardımlarınızı bekliyorum işlemek istediğim parçalar genelde plastik ve paslanmaz çelik olacak mekanik kısımda hiç bir sorunum yok staj yaptığım yerde gereken makineler ve tecrübeli kişiler var sonuç olarak tek gereken bir sürüc devresi unipolar veya bipolarmı daha iyi olur ve kaç amper lik bir motor gereklidir hızın bir önemi zaten işlenecek parçalar fazla hız için uygun değildir yardımlarınız için şimdiden teşekkürler uzun bir yazı oldu ama okuyanlara teşekkürler.

meyaprak

Merhabalar,

4 eksenli TA8435H entegreli bir kart aldım geçen ay eBay'den.

Test platformum şu şekilde:

X,Z,C eksenleri düzgün çalışıyor ve KCam programı ile kontrol edebiliyorum fakat Y eksenine bağlı motorda aşağıdaki videoda görülen durum söz konusu:
Videoyu buradan indirebilirsiniz.

http://img190.imageshack.us/i/yaxisproblem.mp4/

Entegre 24V'ye kadar kaldırıyor fakat ben 12V PC PSU bağladım.

Motorlar 1,5A 2,7V 6 kablolu. Her motoru Y eksenine bağlayıp denedim. Durum değişmedi. Motoru farklı kablo kombinasyonları ile bağlamayı denedim. Sorun yine devam etti. Acaba bilgisayar bağlantısında mı sorun var diyerek en son paralel bağlantı PINlerini ölçtüm. Çıkan değerler normal.

Kartta bir problem var diye düşünüyorum ama ne olabilir? Entegrede mi diğer devre elemanlarında mı yoksa bağlantılarda mı sorun vardır sizce?

kck

z eksenindeki entegrenin uçlarında kopukluk var gibi gözle kontrol edin

turgut94

Kullandığın motorlar unipolar motor sanırım.Orta uçlarını birbirine bağlama boşta kalsın.Bunun haricinde port ayarlarını da doğru yaptıysan geriye entegre arızalı olabilir.

picusta

R E K L A M L A R

Sürücüler hakikaten "basit" imis.
CNC'de isin püf noktasi mekanikte galiba.

KAZIMUGUR

mcan

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Gıcıklıkda 2.aşama : :D

http://de.youtube.com/watch?v=KMdBIBzGtKI&feature=related

Bu ne yavvv! Amaaan Hasan Genç'i Erdal erzincan vs.. dinledim lanet ettim bağlama çalmayı bıraktım.Bunları görünce de hiç birşey yapasım gelmiyor..İzlerken ağzımdan kaçan il kelime has...r oldu.Helal olsun yapanlara.