Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

ekantarci

Alıntı yapılan: meyaprak - 05 Ağustos 2009, 14:04:15
Merhabalar,

4 eksenli TA8435H entegreli bir kart aldım geçen ay eBay'den.

Test platformum şu şekilde:

X,Z,C eksenleri düzgün çalışıyor ve KCam programı ile kontrol yaxisproblem.mp4/

Entegre 24V'ye kadar kaldırıyor fakat ben 12V PC PSU bağladım.

Motorlar 1,5A 2,7V 6 kablolu. Her motoru Y eksenine bağlayıp denedim. Durum değişmedi. Motoru farklı kablo kombinasyonları ile bağlamayı denedim. Sorun yine devam etti. Acaba bilgisayar bağlantısında mı sorun var diyerek en son paralel bağlantı PINlerini ölçtüm. Çıkan değerler normal.

Kartta bir problem var diye düşünüyorum ama ne olabilir? Entegrede mi diğer devre elemanlarında mı yoksa bağlantılarda mı sorun vardır sizce?

Merhaba
Acaba yurt dışından yapılan alışverişlerde gümrük vergisi veya bunu gibi bir sorunla karşılaşılıyor mu? Eğer vergi ödememiz gerekirse bu oran % kaç  ve nereye nasıl ödeniyor acaba

http://www.aliexpress.com/product-gs/268658571-5-Axis-CNC-Stepper-Motor-TA8435H-Driver-Board-Mach-2-3-wholesalers.html
(Bu ürünün unipolar motor bağlanabilen türünü bulabilirsim iyi olur)
62 $ + 20$ kargo oldukça cazip gibi. Sanrım güvenli e ticaret uygulaması da var.
Kendim yapmaya kalksam 5 eksen unipolar mikro step sürücü devresi bulabilir miyim? Bana kaç paraya mal olur bilen var mı acaba?

ekantarci

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 03 Mayıs 2010, 07:18:51
Yukarıdakinden çok daha kaliteli bir ürün düşünürseniz :
( 8A olanıda var )
http://cgi.ebay.com/CNC-3-Axis-Stepper-motor-Driver-ROUTER-MILL-60V-5-0A_W0QQitemZ110501503334QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item19ba672166
Benim ihtiyacım için  5 eksen sürücü gerekiyor.
Ebay vaya başka bir site aracılığıyla yurt dışından yapılan alışverişlerde (bahsettiğim kart için soruyorum) ürün adresimize mi yoksa gümrüğe mi geliyor.
Eğer vergi ödememiz gerekirse bu oran % kaç  ve nereye nasıl ödeniyor acaba

5 eksen unipolar mikro step sürücü devresi bulabilir miyim? Bana kaç paraya mal olur bilen var mı acaba?

KAZIMUGUR

Adrese , postacı getiriyor.
ebay da cnc driver diye biraz dolaş.

Analyzer

Selam,

Kazım abinin verdiği linkteki satıcıyla görüşmüştüm vakti zamanında. Bu sürücülerin en büyük dezavantajı, midband resonance damping özelliği yok. Eğer bu özelliğe ihtiyacınız yoksa bu sürücüler ideal.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

micmez

herkese selam, foruma yeni üye oldum ve anlaşılan çok şey kaçırmışım.Konu ile ilgili emeği geçen herkesi kutlarım.Ben de evde amatör olarak kullanacağım bir cnc tezgah yapmak istiyorum.Amacım özellikle alüminyum,plastik, belki pirinç işleyebilmek.Proxxon'un bfb 2000 matkap freze standı ile kt 150 koordinat sehpasını kullanmak istiyorum.Temin etmem gerekenler step motorlar, motorlar için sürücüler, bu step motorları tezgaha adapte etmek için gerekli parçalar, ve tabi ki bilgisayar programı..
linkteki http://cgi.ebay.com/3-Axis-TB6560-Driver-NEMA23-Stepper-Motor-1-3Nm-CNC-Kit_W0QQitemZ150495768276QQcategoryZ71394QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSIC%26its%3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%26otn%3D10%26pmod%3D110501503334%26ps%3D63%26clkid%3D5927521052646112910
kiti alsam proxxon tezgahla kullanabilirmiyim ? vede daha önemlisi bu tezgahla alüminyum işleyebilirmiyim ? konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler,

sezgin05

Öncelikle foruma hoşgeldiniz.
Koordinat sehpasını alarak birçok zahmetli işden kurtulursunuz.Fakat X,Y vida ve somunda boşluk var.Yaklaşık 1mm kadar.Yeniden daha hassas somun yaptırmanız gerekebilir.Ebaydan alacağınız kit bu tezgahta fazlasıyla iş görür.Bu tezgah düşük pasoda prinç vealemünyum işleyebilir.
Gerekecek parçalar ise motorları iş miline bağlamak için 3 adet kaplin,motor bağlantı uzatma parçaları (elde yapılacak),Z ekseni için kızak ve vidalı mil takımı.Kolay gelsin.

micmez

sezgin bey teşekkür ederim peki alüminyum ve pirinç işi için mf70 mi tavsiye edersiniz yoksa bfw40 mı ?

Analyzer

Selam,

Soru bana sorulmamış ancak ben her ikisini de tavsiye etmem. Onun yerine Optimum BF20 Vario alın. Rahat rahat kullanın.

Analyzer

micmez

merhaba analyzer,
estafurullah, peki tavsiye etmeme sebebini öğrenebilirmiyim ?
bir de benim proxxondaki ısrarımın sebebi, konu hakkında çok fazla bilgim olmadığı için internettten maximum faydalanabileceğim ürünlere yönelmiş olmam.mf 70 i gördüğüm kadarıyla herkes cnc haline getirmiş zaten.Step motorları ve motor mountlarıyla ilgili bulabileceğim çok fazla bilgi var gibi geldi.
optimum bf 20 yada 16 çok daha profesyonel makinalara benziyorlar orası kesin, ama bu makinalarda kullanabileceğim step motorlar da sanıyorum tork değerleri daha yüksek motorlar olmalı.Buna göre elektronik aksam da değişiyor tabi.
Ayrıca hem bütçe hem evdeki fiziksel alanın kısıtlı olduğu bir durumda cnc projemi gerçekleştirmem gerekiyor, bu yüzden mf 70 ideal gibi gelmişti.
yine de mf70 oyuncak hiç işine yaramaz diyorsanız o zaman ayrı tabi, boşa da zaman harcamamak lazım..

Analyzer

Selam,

BF20 Vario bende mevcut. MF20'yi kullanmadım ancak incelediğim kadarıyla çok küçük işler için kullanılabilir gibi gelmişti. BF20 de biz tarama hariç, kanal açma havuz boşaltma gibi işleri yapabiliyoruz. Ama bir kalıpçı frezenin yerini elbette tutmaz. Basit işler için..
Basit, evde kullanılacak, metal işlemeyen diy cnc ler için minimum 700-800 TL yi gözden çıkarmak gerekir. Eğer metal işlesin derseniz; bf20 gibi hazır bir sistem alıp onu dönüştürmek daha mantıklı, ki bu da 2000 liralara yaklaşan maliyet demek. Aslında tabirimi mazur görün, insanlar biraz kandırılıyor veya kanıyorlar. Çünkü 500 liraya sistem yapıp, kalıp işleyeceğini düşünen kullanıcılar çoğunlukta. Belirli hassasiyette metal kesecekseniz, sistemin konstrüksiyonu, hareket kızakları, lineer hareket elemanları ciddi seçilmeli. Bu da maliyet demek. Makinenin bir kere kesimi "doğru" yapması ve ardından sürekli tolerans haricinde çalışması, gereğinden uzun süren operasyon işlemi, maliyetlerin çok üst noktalara çıkması, o makinenin o işi yapabiliyor olmasını göstermez. Neyse, felsefesine dalmayayım :)
İhtiyacınızı yazarsanız doğru bir sistem önermek isterim. Bir de bu işin meraklısı forumdaş varsa mesela, bir mini-cnc statik ve dinamik hesabı nasıl yapılıyor. Nasıl lineer eleman seçiliyor, nasıl motor seçiliyor onları da dilim döndüğü kadar anlatabilirim. Mesela yabancı makinelerde trigger kayış kasnak ile motora bağlantı yapılıyor. Mini CNC üreten bir arkadaşıma nedenini sorduğumda, motor çok hızlı hareket ediyor, biraz yavaşlasın diye takıyoruz demişti. Torktan haberi yok. Gereğinden büyük motor takmış vs..

Analyzer

micmez

hocam şimdi anlatayım o zaman, amaç öncelikle bu işi öğrenmek.Sebebi ise asıl işimden tamamen bağımsız, sadece hobi.Öncelikle bu işi öğrenebileceğim fazla sorun çıkartmadan çalışacak basit bir sistem kurmak.Basit ama yani oyuncak da olmamalı.Yıllardır uzaktan kumandalı model benzinli araba/helikopter vs. çok zaman ve emek harcadım.Severek toplar,kullanır,bozar,tamir ederim.Dolayısiyle mekanik ve elektronik aksama (servo motordu,elektronik kontrol kartıydı) o kadar uzak değilim, anlarım yani bi miktar.Babam da makina mühendisi, onun da yardımıyla beraber evde hobi amaçlı kullanılacak bir cnc tezgah yapmak istiyorum.
Nihai amaç ise, bu işi öğrendikten sonra (2-3 sene sürer artık  :D) doğru planları bulup evde bunu yapabilmek http://www.youtube.com/watch?v=mutb7KgA9NM , bu da imalat esnasında : http://www.youtube.com/watch?v=dZevjeZDSb8&feature=channel  , yani en son yapmam gereken cnc artık demir,çelik,alüminyum gibi metalleri işleyebilecek bir tezgah olmalı.Aslında 2 kere uğraşmaktansa ilk seferde bunu yapmak en güzeli ama bilmiyorum.Şimdi beni bu işten vazgeçirecek kadar hem maddi hem manevi yormayacak bir tezgah yapmak hedef..

KAZIMUGUR

Demir çelik falan dedinmi oyuncakları bir kenara bırakacaksın.
İsteklerini karşılayacak bir tezgahta bilyalı araba ve rayları + bilyalı somun ve vidası + minimum 4.5Nm motorlar ve uygun sürücüsü olmalı.
Artık ülkemizde bu iş yaygınlaştı ve satıcılar çoğaldı yani fiyatlar makul seviyelere geriledi.
Gerekli tüm malzemeyi satan yerler var.
Aksesuarları ile birlikte neredeyse sadece matkapla montaj yapıp toplanacak halde.
Geriye sadece sağlam bir şase yapmak kalıyor ve bir spindle.
Bunun için hazır sigma profiller ve ya çelik yapı kullanılabilir.
Yani az bir şey kaynaklık iş.
Uygun atölyesi el aletleri ve mahareti olan için en fazla 3 günlük iş.

z

Cnc calismasi yapip tecrube edinmek icin bahsettigin MF70 i alabilirsin. Bu seni cnc mekanigi yapma zahmetinden kurtarir. Aksi takdirde hassas kesme-delme-frezeleme isleri parcalari isleyip cnc govdesini hazirlaman ve monte etmen gerekir. Bu  uzun ve zahmetli bir surec.

MF70 de bir iki modifikasyonla carcabuk masana koyup oynayabilecegin cnc duzenegin olur.

Eger cnc icin yazilim yada elektronik gelistirecegim dersen MF70 ideal bir mekanik.

Fakat bununla mekanik isler yapacagim dersen ise yaramaz. (1 ton agirliginda freze tezgahimi cnc haline getirdim metal islerken o bile vibrasyon yapiyor.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com