Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

fikretduru

evet l 298 çok az ısınıyor ılık oluyor bildiginiz gibi mosfetlerin gate ucu yalıtımlı oldu için gayte ucunda fazla akıma derek kalmıyor bide devrenin en güzelligi motora verdigim voltaj neyse onla mosfetleri sürmesi böylelikle mosfetlerden tam verim alabiliyom. irf540 bence tek sorunu gayte mosfetlerin sogtucu demirleriyle yalıtmamaışlar bu yüzden sogutucu baglarken gaytlerinin birbiri ile temasını engellemek için yalıtkan kullanamak . :) :D

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "hoguz"@cyurdalan

Bahsettiğin sürücü 1/2 step bile değil hassas iş yapacaksan bunu dikkate al L297 li devre ondan daha iyidir.

sevgili hemşehrim.
haklısın
benim yapmaya çalıştığım @sezgin beyin verdiği klasik L297/298 devresinin sonun mosfet eklemek.yukarıdaki devreyi bire bir uygulamak değil.
işyerinde işlerimin yoğunluğu sebebiyle birkaç gündür elime alamadım,biraz yavaş ilerliyorum.ama sağlam adımlarla

sezgin05

Tebrikler Fikret Kardeşim.Projenizi paylaşmanızda ayrı bir güzellik teşekkürler..
Dediğin gibi tecrübeleri ucuza kazanmak gibisi yoktur.
Devrenizde kullanılan MOSFETler için 2 Amperlik L298 entegresinin kullanılmasını gereksiz görüyorum.Çünkü Mosfetler Microamperlerle çalışır.Benim en son denediğim ve kullandığım L297+7409+MOSFET devresinde L298 kullanmadan çok iyi verim aldım.
Denemenizi tavsiye ederim.Devreyi bir önceki sayfada verdim.Kolay gelsin...

fikretduru

sezgin yorumun için teşşkkür ederim dedigin gibi mosfet leri sürmek için düşük amper istiyor yukarıdada bahsettigim gibi pic li çalışmalrimda yine mosfet kullanmıştım direk pic sürdügümde proplem olmuyordu sadece  5v yüksek bir voltta sürmek için l298 kullanıyorum tecrübe bambaşka bişeydir

sezgin05

Hocam 7409 bir AND kapısı ama çıkışının açık collector olması bu iş için özellikle avantajlı hale geliyor.Örneğin elinizdeki MOSFET lerin Gate voltajı 12 volt olsun. Verdiğim şemadaki SIL2 470 ohm direnç paketinin bağlı olduğu VCC girişini direkt 12 volt üzerinden almanız yeterli olacaktır.Örneğin bendeki MOSFET paketi Gate girişleri 9 volt idi ben 7809 dan direkt Pullup yaptım...

fikretduru

step motorların dez avantajları çok ben bu yüzden bugünlerde araştırıyom feedback li servo motorlar var geçen  2 tane buldum  aldım inşşalh o motorları sürebilirsem step motorlarda çok torklu işlemlerde adım atlama gibi sorunlarda kalkacak çok hızlı ve çook hassayitle işleyebilecek bugünlerde onun araştırmasındayım .

fikretduru

http://www.youtube.com/watch?v=RJEXbEXn0CQ
bu videoya bakarsan dedigimi daha iyi anlayacaksın :) benim biraz türkçem zayıftır :) fakültede okumam karşın :)
kullandıgı pic 30f2010

sezgin05

Küçük boyutlu tezgahlarda servo sistem kullanmak biraz pahalı olabilir.Uygulamada genelde büyük tezgahlarda servo sistem kullanılır.Bende sizin gibi bir ara  bu tür bir proje yapmayı düşündüm.Hatta ilk iş olarak İnkjet yazıcı başlığında kullanılan sistemi aynen mini CNC de uygulamak istedim ama maalesef sıra gelmedi.

sezgin05

Nihayet Proxxon mini frezeden CNC projem sonuçlandı.

Bu elektronik kart ve besleme kısmı birada Fanlı soğutması da var

Komple resim

Şeffaf plexy üzerine ismimi kazıma denemesi

Arka panel görüntüsü

Ön panel

Final monitör görüntüsü ile gerçek iş arasında fark yok gibi :D

tayyar

--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

fikretduru

hoguz

ugurtelefon

sezgin hocam bu kez işlem tamam gibi görünüyor.
ellerinize sağlık.

kasa güzel olmuş tek eksiği var.
tanıdık bir arkadaşınızda Mini CNC makinası olan biri varsa,rica edin,kasa üzerindeki (şebeke-operasyon vs.) yazan yazıları CNCde işleyiversin.dahada güzel duracak :)

bahsini ettiginiz 4'lü mosfet takımları sayesinde devre dahada minyatürleşmiş.

sezgin05

Artık  Mini CNC ile oyunlar oynuyorum.Bu ise ilk PCB routing&milling denemem.Çakı olarak matkap ucundan kendi yaptığım bir çakı kullandım dolayısıyla tam istediğim kalitede olmadı ama artık asit ,toner,delik delme,tiner gibi dertlerden kurtuldum galiba...herkese tavsiye ederim.
Aşağıdaki link ise PCB işleminin video görüntüsüdür...

http://www.4shared.com/file/40877518/71f91d3/routing1.html

fikretduru