camera kontrol devresi (eksik paylaşım)

Başlatan mustafa_cmbz, 07 Ocak 2008, 22:48:28

mustafa_cmbz

arkadaşlar 2 haftadan beri uğraştığım fakat tamamlayamarak bıraktığım devreyi sizler ile paylaşmak istedim..devrede sadece step motor sürüş kısımları eksik..kullandığım step motor isteğime cvp vermedi bizde yeniden step motor ve sürücüsü yapmak istemedik,aslında dc motor ile sürülüp OG hocamın da dediği gibi dişli sistem ile motor döndürülebilinir fakat emir büyük yerden geldi bende çalışmalarımı durdurdum...

zip'te:

sadece motor sürüş kısmı eksik kalmış basic kodu +kodun o haliyle hex. kodu+pcb üzerinde camera için besleme motor için besleme pic için besleme+cameradan resimler (fikir verir belki) deney devresi kodları ve pcb çizimleri vs. vs.  amacım bu şekilde  basitten bir proje düşünene arkadaşlara temel olması amacıyla paylaşım yapmaktır...kolay gelsin..

http://rapidshare.com/files/82043038/CAMERA_KONTROL.rar.html

mcan

bu projenin amacı kameraya bağlı olan adım motorunu ayarlanmış açılarda döndürmek mi? yarım kalmasının nedeni nedir?

mustafa_cmbz

aynen hocam...yarım kalma sebebi ise motorun dönüş hızını ayarlayamadığım için ve kullandığım step moorun kameranın kablosunu bile çekemiyor olması yüzünde ve elimizde de başka motor olmadığı için bizde iptal ettik ama eğer bu tür bir çalışma yapmak isteyen olursa sadece motor sürücü kısmına dc bir motoru sürecek zaman aralıkları için kod yazmak ve motorun sağ-sol dönüşlerini algılatmak için 2 adet swıch ve motor için dişli sistem lazım başka bişey yok...faydalı olur belki dedim...kolay gelsin...

sigmoid

step motorun hızını motara gönderdiğin sinyallerin frekansını artırarak yapabilirsin. Güç içinde bir dişli sistemi kullanman gerek.

mustafa_cmbz

tavsiyeler için sağ olun hocam ama devreyi okul için yapıyorduk olmıyacak dedik motor çok açıkta kalıyor vs. torna tesviye bize dişli sistem yapmaya üşeniyordu bölüm şefinin de tepesi attı bizde iptal ettik...