pıc ve epromu hakkında

Başlatan askb, 09 Ocak 2008, 09:05:04

askb

arkadaslar,

yazdıgımız bir programda; pıc'ın epromuna sureklı olarak bırseyler yazıp okumak, epromun omrunu bıtırırmı?
yada sureklı epromdan bırseyler okumak,epromun omrunu etkılermı?
aklıma takıldı da.
herkese kolay gelsın

ete

Eepromun ömrünü etkileyen unsur yazma dır. Okuma, ömür üzerinde bir etki yaratmıyor. Yazma ömrü ortalama 1.000.000 adet dolayında deniliyor. Bu bir teorik fabrika verisidir. Doğruluğu hakkında kesin bir açıklama görmedim Ancak şimdiye kadar hiç bir eepromun ömrünü bitiremediğim için gerçekte ne kadar bir ömre sahipler bilmiyorum. Bu ömür pic in besleme voltajına, ortam şartlarına vs. bağlıda olması gerekir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ddavut

okumadan yana bir sıkındı yok ama yazmada bir limir var. sizin yaptığınız bir yazılımda picin ilgili eprom adresine mesala 200ms de bir bir şeyler yazıp değiştiriyorsanız o epromun ne kadar dayanacağını varın siz düşünün.

Erol YILMAZ

Bunu deneysel olarak görebilirsiniz aslında,
Diyelim ki,
LCD ye bağlı bir PIC donanımında,

50 mS de 1 kere olmak üzere eeprom a veri yazın ve okuyun,
bir gün 86400 sn olduğundan 1 milyon yazma rakamına,
1 günden daha az bi sürede ulaşabilirsiniz.

EEpromdan  ne zaman yazdığınız değeri okuyamıyorsanız,
o alan bozulmuş demektir.

Yada !!! bozulması başka nasıl ifade ediliyorsa onu yakalamaya çalışırsınız.

Ayrıca LCD de her yazma işlemini sayıp gösterme ve hatayı yakaladığınız anda Pic yazılımını DURdurarak problemin hangi yazım miktarında oluştuğunu görebilirsiniz.

Bildiğim kadarıyla bu rakam (1M) geniş sıcaklık aralıkları için verilen  değer.
Normal şartlarda çok daha uzun olacağını tahmin ediyorum.

Ayrıca sayıcı değişkeninizi 32 bit tanımlamanız iyi olur.

askb

teşekkür ederım arkadaslar.
1 soru daha sormak ıstıyorum.sımdı yazdıgım bır prg da gereksınım duydum da

prg calısırken,beklenen sart gerceklesıp" gosub"komutu ıle alt programa dallandık dıyelım.buradakı ısımızı tamamladıktan sonra ıstedıgım bır yere cıkabılırmıyım.(program olarak pıc basıc kullanıyorum).

ete

Gosub ile gidilen yerden mutlaka Return ile dönülmelidir. AKsi halde program bir müddet sonra kilitlenebilir. (Stack sorunu)
Şayet gidilen yerden başka bir etikete gitmek istiyorsanız mutlaka GOTO kullanın. İllaki gosub ile gidilen yerden başka bir satıra dönmek isterseniz bir işaretçi (bit değişkeni) kullanın ve return ile dönün. Döndüğünüz yerde işaretçini değerine bağlı olarak gitmek istediğiniz satıra programı yönlendirin.

Örnek vermek gerekir ise;
diyelimki alt adlı etikete gosub ile gidiyoruz ama oradan ust etiketine gideceğiz o halde;
.
.
Gosub Alt
if isaret=1 then goto ust

...
..
Alt:
isaret=1
..
..
Return

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

erkan614

ben picin eeprom ömrünü çok kısa bi zamanda (sanırım 17 dk da) bitirmiştim
17 dk çalışn pic sonrasında en son yazdığım değerde takıldı kaldı
ama çok fazla gereksiz yazma işlemi vardı. zaten burda yazmıştım okonuyu ilk başta gürültü kapıo zannetmiştim

askb

ete hocam verdıgınız ornek cok guzel.
bu tur gerksınımlerımde,bu yontemı kullanacagım.teşekkürler.herkese kolay gelsın