Soğutucu bağlanabilecek bir entegre & transistörü so

Başlatan Gurkan-Demirbas, 11 Ocak 2008, 10:38:24

Gurkan-Demirbas

Soğutucu bağlanabilecek bir entegre & transistörü soğucusuz çalıştırmak

merhaba arkadaşlar;
Bir sorum olacak, belki size saçma veya aptalca gelebilir bu soru ama merak ettim.

Bir devre tasarlayacaksınız ve devrede soğutucu bağlanabilir bir transistör ve/veya entegre kullanacaksınız (LM18200, 7805 MJE2599 gibi mesela)
Sadece katalog bilgilerinden faydalanarak, bunlara soğutucu bağlamadan geçirilebilecek nominal ve maksimum akımı nasıl bulursunuz?

Ben baya bir tırmaladım ama bir sonuç alamadım. Unutmayın elinizde sadece datasheet var, yani pratik olarak deneme yapmadan nasıl bulunabilir ben bunu öğrenmek istiyorum
Entegrelerin çalışma ortam sıcaklığı mesela oda sıcaklığı (24 derece) olsun

kıymetli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

GurkaN DemirbaŞ

kemalguler

Bir transistöre soğutucu bağlayıp bağlamamaya karar vermek için calışma özelliğini incelemek gerekir.Sadece üzerinden akan akım ile karar vermek yanlış olur.

Örneğin bir transistör, Ic akımı 3A ve anahtarlama elemanı  olarak kullanılıyor olsun.Besleme gerimi 15 V  iken iletim halindeC-E gerilimi 13 V olmuş olsun.Transistörde harcanan güç  3*2den 6 Watt olur.

Farklı bir devrede aynı  3A kollektör akımında C-E arası gerilim 10V olsun.Harcanan güç  10*3 den 30 Watt olur.Farkı gördünüz.Aynı akım geçmesine rahmen oluşan ısı kat kat fazla.

Transistör çalişma özelliğini inceleyerek karar vermek daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

Erol YILMAZ

@Gürkan-Demirbas
Picproje Dergisinin 1. sayısında  "lineer sistemlerde ısınma" başlığı altında
bu konuya değinmeye çalıştım. O yazıyı okursanız bu konudaki birçok sorularınıza cevap verecek düzeyde bilgi sahibi olabilirsiniz...

Gurkan-Demirbas

Teşekkürler;
Haklısın Kemal Hocam, entegrenin çalışma özelliğine göre değişir.
Ancak, soruyu şöyle basitleştireyim; mesela 7805 için sadece datasheet'den yola çıkarak, soğutucusuz olarak NŞA'da maximum kaç miliamper geçirebiliriz? Benim denemelerimde 150 miliamperde soğutucusuz olarak sorunsuz çalışıyor (daha yüksek akımı denemedim gerçi). Benim derdim datasheet'inden faydalanarak nasıl hesaplarız bunu.

Erol Hocam;
Bu sitede yeni olduğumdan mıdır nedir, Pic proje dergisini bulamadım; eğer linkini veya yolunu verirsen beni çok sevindirirsin

teşekkürler

gk