Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

basit bir robot için ?

Başlatan mustafa_cmbz, 14 Ocak 2008, 20:32:08

mustafa_cmbz

merhabalar

arkadaşlar benim ufak bir robot yapmam gerek bu robotta şöyle bir özellik olsun istiyorum mesela üzerindeki ldr'ye 1 defa ışık verildiğinde motor ileri gitsin 2 defa ışık tutulduğunda motor geri gitsin 3 defa tutulunca sağ 4 defa olunca sola gitsin bunun gibi bir fonksiyonu basic'te nasıl yapabilirim?yani ldr üzerine düşen ışığın sayısını nasıl algılatabilirim?

sadece ldr'nin üzerine düşen ışık sayısını algılatacak ve ilgili yere dallanacak bir program işimi görür ete hocam yardım et lütfen ve diğer basic ile uğraşan hocalarım yardım...

kolay gelsin..

ddavut

neden ldr ve ışık! yerine IR alıcı - verici kullanmıyorsunuz? 38KHz de filitre edilmiş bir IR sinyal ile çevre birimlerinden daha az gürüldü alır ve istenilmeyen etkilerden çok çok daha az etkilenirsiniz.

mustafa_cmbz

güzel kardeşim robotun özelliği o olacak mesela üzerinde mikrafon,ldr,vs. sensörler olucak onlara göre yön tayin edecek bir arkadaş için bitirme projesi olacak yanlız orada takıldık nasıl yapabiliriz..?

ddavut

guzel kardeşim sadece tavsiyede bulunduk. hatamı ettik.ldr kullanırken istenilmeyen parazit ve sinyalleri almazsın umarım. kolay gelsin.

mustafa_cmbz

güzel kardeşim amacımız robotu ışık ile yönlendirmek yani  bu odadaki bir lamba veya el feneri olabilir vs. vs. yinede tavsiyeniz için teşekkürler...zaten yardım edecek kimsede yok gibi....kolay gelsin..

re3ii

pır ile picin kodları vardı araştır istersen bulursam koyarım buraya