bilmemek ayıp değil gene soruyorum glcd yardım

Başlatan ibo1973, 15 Ocak 2008, 19:58:10

erkan614

bak tavsiyemi dinle elindeki lcd kimbilir hangi problemle çalışıyor
en sağlamı öğrenmek için proteus similasyonunu kullanmak kasma kewndini progrqamını isis d vsimilasyon yaptıktan sora kara köyden ks0108 driverli bi glcd al 20 ytl onunlada pratiğe dök
şu an çözemediğin sorun lcd denmi yoksa programdanmı onu bile bilmiosun yani bilgisayar gibi bi rahatlık varken neden kendini kasıyorsun

ayrıca bazı lcdler -negatif gerilime ihtiyaç duyar elindeki lcd bunu kendi üretiyormu yoksa senmi verceksin belli değil neyse iyi çalışmalar

ete

İbo,
Bu son mesajına -5V da kullandım desen bu mesajı atmayacaktım.
Yaptığım bağlantı data sheete uygun diyorsun. O halde potun bir ucu +5V da diğer ucuda -5V da değilmi. Ayrıca  devrende birde GND olması gerek. Bunları tek tek soruyorum çünki -5V tu GND sanan arkadaşlar gördüm. Sonuçta senin LCD çift besleme istiyor. Böyle yaptı isen mesle yok. O zaman sorunu başka yerde aramak gerekecek her halde.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ibo1973

evet tam olrak böyle yaptım +5v potun ucunda bir ucuda glcdde -5v potun diğer ucundapotun orta ayağıda glcd ye bağlı ayrıca direk olarakta glcdye gnd bağlı

ibo1973

glcd voltaz bacaklarında +5v pottan gelen potun konumuna göre değişen -5v ve gnd var

ibo1973

ayrıca kullandığım powersuply oldukça stabil bilgisayar power suplyini kulanıyorum belki bilmeyenler olabilir diye aklıma gelmişken yazıyım atx pwer suplylerde bilgisayara bağlanan uçdaki yeşil ve siyah renkteki kabloları kısa devre yaptığımız zaman powersuply sürekli olarak çalışıyor verdiği voltajlarda

+5v
- 5v
+12v
-12v
+3,3v

ve bunları oldukça stabil olarak veriyor pahalı adaptorlerden bile daha stabil.