fabrikalara genel amaçlı indikatör yapmayı planlıyorum.

Başlatan remzi, 22 Ocak 2008, 00:16:34

remzi

fabrikalara genel amaçlı indikatör yapmayı planlıyorum. Yani bir nevi 7segmentli voltmetre yapıcam. Sahadan aldığım sıcaklık bilgisini, basınç bilgisini vs... pic16f819 Adc vasıtasıyla okuyup 10 cm lik 7 segment displaye uyguluycam. Yalnız sizlerinde bildiği gibi fabrika gibi ortamlarda elektro manyetik gürültü çok olacağı için sahadan alacağım gerilim bilgisi parazitli olabiliyor. Saha ile pic arasına bir işaret düzenleyici devre yapmam gerekli diye düşünüyorum.

Sizce ne tür bir devre yapmalıyım. Tavsiyeleriniz nelerdir. Benim aklıma gerilim takipçisi opamlı bir devre geliyor.

Tavsiyelerinizi bekliyorum...

arslan74

Merhaba,

Önce devreni yap sonra onu EMC'si düşünürsün. Zaten devreyi yaptıktan sonra EMC ihtiyac olup olmadığı belli olur. İhtyac olsa bile hazır emc filtreler alırsın olur biter.

Atalarımızın dediği gibi "Doğmamış cocuğa don bicilmez."

Selamlar

gallavi

Pic ölçüm yapacağınız yerde olsa ölçüm yapılan veriyi uart dan rs485 üzerinden uzak mesafedeki başka bi pic veya pc ye iletseniz daha iyi olur diğer türlü gürültülerden etkilenmemek imkansız gibi belki diferansiyel çalışan adc lerin bi şansı olabilir ama onuda pic'e harici bağlamanız gerekecek
DemirHan=gallavi;

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "remzi"fabrikalara genel amaçlı indikatör yapmayı planlıyorum. Yani bir nevi 7segmentli voltmetre yapıcam. Sahadan aldığım sıcaklık bilgisini, basınç bilgisini vs... pic16f819 Adc vasıtasıyla okuyup 10 cm lik 7 segment displaye uyguluycam. Yalnız sizlerinde bildiği gibi fabrika gibi ortamlarda elektro manyetik gürültü çok olacağı için sahadan alacağım gerilim bilgisi parazitli olabiliyor. Saha ile pic arasına bir işaret düzenleyici devre yapmam gerekli diye düşünüyorum.

Sizce ne tür bir devre yapmalıyım. Tavsiyeleriniz nelerdir. Benim aklıma gerilim takipçisi opamlı bir devre geliyor.

Tavsiyelerinizi bekliyorum...

Tavsiyeden ziyade, ben yapsam, böyle yapardım diyeceğim
bir sistem :)

Sistem, Display ve Ölçüm olarak 2 kısımdan oluşabilir.
Display standart CANBUS girişli olur.
Ölçümü yaptıkça gerekli veriyi 8 bytelik paketler halinde
Displaye CANBUS ile aktarabilirsin.

Mesela;
Gerilimi 1 ID si ile,
Akımı 2 ID si ile tanımlarsan!

Gösterge 1 ID si ile gelen veriyi filtre eder.
Aynı zamanda sadece 1. ölçüm istasyonunun verisi ile ilgileniyorsa
data içindeki 1 bytelik yeniden adreslemeyi kontrol eder.
ve 1. istasyon verisi ise gelen veriyi Görsel olarak yansıtabilir.
Yani  

1.1  adresi Gerilim verisi 1. istasyondan gibi bir adres tanımlaması yapmış olur.
1.2 gelirse bilirsin ki gerilim bilgisi ama 2. istasyon.

eğer ki 2.1 mesajı gelirse ve sen de sadece gerilim ile ilgileniyorsan
bu bilgi filtreden geçemeyeceği için de CANBUS kontrolcuden içeri geçemez.