ULN2003 yerine yüksek akımlı entegre

Başlatan muser53, 23 Ocak 2008, 07:51:17

muser53

ustalar uln2003 yerine kullanbileceğim. 7 çıkışı olup herbir çıkışı 1.5 ile 2A
olan bir entegre bilen var mı

tyildizak

Selamlar, uln2003 çıkışları paralel bağlanabiliyor:

muser53

harikasın  kardeşim

sseedat

mrb arkadaşlar uln 2003a gibi çıkış veren fakat 2-3 A akıma dayanıklı entegre arıyorum bilen varmı yardımcı olursanız sevinirim
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

Mucit23

ULN2003 ün yukarıda paralel bağlanabildiği belirtilmiş. Her bir kanalın 500ma olduğunu düşünürsek 7 kanal toplamda 3.5A eder.

Klein

birkaç kanalı paralel bağlayıp 1-2 transistör elde edeceksem; neden uln2003 kullanayım?

Erol YILMAZ

smd, ucuz ve kaliteli olması sebebi ile tercih edilebilir.
diyodu ve giriş dirençleri de içinde !

Okan AKÇA

yüksek akımlar icin uln kullanmayı tavsiye etmem arıza durumunda kalıcı hasarlar olabilir onun verine kısa devre korumalı sürüceleri kullanmayı tavsie ederim

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: cyclone - 24 Mayıs 2012, 16:39:24
yüksek akımlar icin uln kullanmayı tavsiye etmem arıza durumunda kalıcı hasarlar olabilir onun verine kısa devre korumalı sürüceleri kullanmayı tavsie ederim

hangisi mesela ?

Okan AKÇA

Alıntı yapılan: Allegro - 24 Mayıs 2012, 16:59:16
hangisi mesela ?

demogoji yapmayalım hocam siz benden daha iyi biliyorsunuzdur. :)

camby

ben de merak ediyorum ( bilmeyerek )

-daha  yuksek akımlı uln2003 benzeri.

- kısa devre korumalı suruculerı

ayhani

Alıntı yapılan: cyclone - 24 Mayıs 2012, 16:39:24

Bende merak ettim bu entegreyi
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

tyildizak

Daha önce kullandığım Toshiba td6208x var uln'lere benzer, büyük bir farkı yok, belki daha kaliteli olabilir. Ama kısa devre korumalı transistör array hiç görmedim, olsa fena olmazdı hani.

arslan74

Merhaba,

İçinde 8 adet cıkış barındıran ve her cıkışında 2A alabileceğin bir sistem maalesef yok. Cözüm için birkac değişik alternatif yollar var.
- İlk akla gelen cıkışları güclü bir transistör veya mosfet ile sürmek.
- ULN2803A ları paralel bağlamakta bir çözüm olabilir. Bir ara ben böyle yapmıştım. Kartta bir tane ULN2803 vardı. Akımı yetmiyordu sürekli yaniyordu. Yeni kart cizmek yerine ULN2803 üstüne tekrar bir ULN2803 lehimledim. ULN2803A lar Dıp kılıfta olduğu için yapabildim. SMD kılıfta bunu yapamassın. Entegrenin üstüne kat kat cıkma işini artırabilirsin. Bir tane ile kalmayıb bir kac tane daha lehimleyerek ekleyebilirsin.

Alıntı YapAma kısa devre korumalı transistör array hiç görmedim, olsa fena olmazdı hani.

Ben bir projemde STP16C596 kullandım. Cok güzel bir üründü cıkışları akım sınırlaması vardı. Entegrenin bir bacağına bağladığın bir dirençle cıkış akımını ayarlayabiliyorsun.

Ayrıca Solidstate röleler var bir de onları incele.
http://www.st.com/internet/automotive/subclass/1037.jsp

Özellikleri:
    Over-temperature protection
    Open-load detection for both on and off states
    Shorted-load protection
    Overvoltage and undervoltage shutdown
    Protection, against loss of ground and loss of Vcc
    Low standby power dissipation

Ben mesela VN02 kullanmıştım cok güzel bir üründü. iki veya dört cıkışlı modelleride var örneğin VNQ660 gibi.

Kolay gelsin.

arslan74