Servo Motor ile saat

Başlatan gazel, 26 Ocak 2008, 15:32:19

gazel

merhaba
bir adet servo motor ile saat yapılabilirmi? dişli kutusu olacak muhtemelen. merak ettiğim böyle bir sistem ne kadar uzun süreli çalışır, yada ne kadar hassas olur?

teşekkürler

Not: daha önce servo kullanmadım, sadece hassas pozisyon uygulamalarında kullanıldığını biliyorum

ground

Alıntı yapılan: "gazel"merhaba
bir adet servo motor ile saat yapılabilirmi? dişli kutusu olacak muhtemelen. merak ettiğim böyle bir sistem ne kadar uzun süreli çalışır, yada ne kadar hassas olur?

teşekkürler

Not: daha önce servo kullanmadım, sadece hassas pozisyon uygulamalarında kullanıldığını biliyorum

Sanırım sorunuz servomotor ile saat yapılırmıdan çok servo motor ile saat yapımında nasıl bir kontrol izlemem gerekir.?

Servolarda enkoder çıkışını kontrol ünitesiyle kapalı bir şekilde çalıştırırsanız her uygulama sorunsuz çalışır.

Kontrolcünüzde rtc mevcutsa bu saat değerleriyle kalibre ettiğiniz adımlarda kapalı bir çevrimde problemsiz çalışırsınız..

Çok genel oldu soru gibi.. :)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

CaFFeiNe

zaten pozisyon kontrolü servo ile yapılacak (akrep yelkovan anladığım kadarıyla)

saatin hassaslığı servoyu sürecek kısım ile alakalı (plc, mikroişlemcili sistem vs.)

diye düşünüyorum

umutguncan

http://www.murrayclock.com/ burada saatler hakkında bilgiler var.. Yani belki dişli sistemler hakkında biraz daha bilgiye ihtiyeç duyarsan bakabilirsin

gazel

haklısınız sorum biraz genel olmuş
ama ben cevabımı aldım yapılabilir diyorsunuz o zaman yapmak lazım :)