picden pice veri nasıl gönderebilirim yardım lütfen

Başlatan ibo1973, 29 Ocak 2008, 11:43:44

ibo1973

arkadaşlar bir acemi olarak çok basit şeyleri bile bilmiyorum o yüzden sizlerden yardım taleb ediyorum mümkünse yardımıcı olmanızı rica ediyorum örnek kod vereren anlatırsanız çok iyi olur

elimde bir grafik lcd bağladığım bir picim var bu pice aynı zamanda 6 tane tuş bağladım ve aynı uygulamaya yaklaşık  12volt  16 tane de dc motor bağlamam lazım ve bunları belli zamanlamalarla lcd bağlı olan picden yapılan seçimlelerle açıp kapatmam lazım fakat picin ayak sayısı yetmediği için bende şöyle düşündüm lcd ve anahtarlar bir pice motorlarda diğer pice bağlı olsun böylece ayak sayısı yeterli olur ancak lcd bağlı olan  picden göndermeyi düşündüğüm komutu diğer motor bağlı pice nasıl bir bağlantı ve komutla gönderirim yani lcd bağlı olan picin hangi ayaklarını motor bağlıyacağım pice bağlamam lazım ve lcd bağlı picden hagi komutla diğer motor bağlı pice komut veya değişken veya nsabit göndermem lazım motor bağlı olan picde hangi komutla bu gelen komutları okumam lazım bu konuda yardım istiyorum vakti ve bilgisi müsait olan arkadaşlardan teşşekkür ederim.

M_B

mrb asagıdakı lınkte  ETE hocamızın basıc derslerı var ıcınde aradıgın bılgı mevcut.

Kolay gelsın
M_B

http://www.4shared.com/file/17187854/4a057d5c/BASIC-DERS.html?dirPwdVerified=ca9cdd26

http://www.4shared.com/file/17187854/4a057d5c/BASIC-DERS.html

giriş şifresi=
www.picproje.org
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

ibo1973

arkadaşım verdiğin ders notları çok güzel bilgiler içeriyor ama benim sorunuma cevap vermiyor  ete arkadaşımız burda 74hc595 lerle port çoklamayı anlatmış benim derdim sadece port çoklamak değil yani özetle pic16f877 ile pic 16f877 yi haberleştirmek bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

dombilik

port çoğullama ile yapmayacaksan eğer;

basitçe bir portun 4 bitini diğer mcu nun portuna gir..yazdıgın yazılımla bu dört bitin değerlerini kontrol et.0-255 arası secim bölgen olmuş olur....

AMA port çoğullamayı kullanırsan senin için daha iyi olacak gibime geliyor.
16 yada daha fazla adet motoru rahatlıkla bu yolla anahtarlayabilirsin..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

ibo1973

Alıntı yapılan: "dombilik"port çoğullama ile yapmayacaksan eğer;

basitçe bir portun 4 bitini diğer mcu nun portuna gir..yazdıgın yazılımla bu dört bitin değerlerini kontrol et.0-255 arası secim bölgen olmuş olur....

AMA port çoğullamayı kullanırsan senin için daha iyi olacak gibime geliyor.
16 yada daha fazla adet motoru rahatlıkla bu yolla anahtarlayabilirsin..

çok teşşekür ederim dediğini anladım lcd bağlı picden bu 4 bacağı değişik kombinasyonlara low veya high olması ile diğer pic ile haberleşicem yani doğru anladıysam eğer 1 inci picden 1111 gönderince 2 inci pic  1 inici motorı aç 1110 gönderince 2 inci pic 2 inci motoru aç gibi devam edicek gayet basit ve mantıklı bu yöntemin dışında data olarak yani örneğin sayı olarak veya harf olarak direk pice göndermek söz konusumudur

Veli B.

74hc595 ile 3 pin kullanarak istedigin kadar cikis elde edebilirsin ki bu konu cin istedigini fazlasi ile yapar.
Ben haberlestirmek istiyorum dersen pek cok yol olmakla birlikte en kolay olan asenkron haberlesme olur, kullandigin dil nedr bilmiyorum lakin pek cok dil icin seri haberlesme konusunda komut veya fonksiyon ornekleri var. Usart veya uart diye bakarsan pekcok baslik cikacaktir karsina, iki yol var yazilimsal veya donanimsal( Donanimsal olan yollar icin MCU nun bu module sahip olmasi gerekir. Or: 16f628)

ibo1973

Alıntı yapılan: "katana"74hc595 ile 3 pin kullanarak istedigin kadar cikis elde edebilirsin ki bu konu cin istedigini fazlasi ile yapar.
Ben haberlestirmek istiyorum dersen pek cok yol olmakla birlikte en kolay olan asenkron haberlesme olur, kullandigin dil nedr bilmiyorum lakin pek cok dil icin seri haberlesme konusunda komut veya fonksiyon ornekleri var. Usart veya uart diye bakarsan pekcok baslik cikacaktir karsina, iki yol var yazilimsal veya donanimsal( Donanimsal olan yollar icin MCU nun bu module sahip olmasi gerekir. Or: 16f628)

teşşekür ederim ben ne diye araştırıcağımı bilmiyormuşum dediğiniz gibi araştırınca bir çok konu çıktı tekrardan çok teşşekür ederim