microcode studio'da ICD connection hatası..alternatif pro

Başlatan mcguiverali, 29 Ocak 2008, 21:20:35

mcguiverali

Microcode studio programını yukledim ve pic e atıığım PBP program akış seklini görebilmek için ICD Run(F5) komutu verdiğimde şöyle bi hata veriyor..

tum ayarlarını kontrol ettim fakat nerde olduguna kesin kannat getiremedim..şöyle bi durum daha var winpic800 ü programa tanıtırken parametre girmemi istiyor fakat buranın ne manaya geldigini cözemdiğimden finished deyip cıkıyorum.acba burdan sorun yaratabilirmi?
Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

mcguiverali

orhan altınbaşak kitabında bunu onermiş o yuzden bunu calıştırmak istiyorum ama acaba porgramı  simüle etme olayını yapabilen buna alternatif bir program varmıdır?

mcguiverali

hiç kimsenin bu konu hak. bilgisi yok galiba..ilginç..

ahmet2004

Konuyu anlatamadın bence.Başka yoldan dene.

Ben hiçbir şey anlamadım şu ana kadar yazdıklarından.

Kusura bakma?

Pic mi programlamak istiyon?

mcguiverali

Alıntı yapılan: "ahmet2004"Konuyu anlatamadın bence.Başka yoldan dene.

Ben hiçbir şey anlamadım şu ana kadar yazdıklarından.

Kusura bakma?

Microcode studio programını yukledim(pic e atıığım Pic Basic Pro kod akış seklini görebilmek için (hatalarım nerde göreyim diye)(debugging)) ICD Run(F5) komutu verdiğimde şöyle bi hata veriyor..(bkz.ilkresim)..tum ayarlarını kontrol ettim fakat nerde olduguna kesin kannat getiremedim..

Şöyle bi durum daha var winpic800(Microcode studio PBP kodunu assemble ettikten sonra pic'e atmak için böyle herhangi bi programmer kullanıyor)'ı programa tanıtırken parametre girmemi istiyor(bkz.ikinci resim) fakat buranın ne manaya geldigini cözemdiğimden finished deyip cıkıyorum.acba burdan sorun yaratabilirmi?

gelecek mesajları cok merak ediyorum doğrusu...

Maxim

dostum ,
ICD yani in circuit debugger kullanabilmen için hem hardware hemde programında software olarak birkaç şey yapman gerekiyor .

hardware olarak st232 serial entegresi ile kullandığın picin rx ve tx uçları ile pc nin seri portundan bağlantı kurmalısın ,

software kısmı ise ,koduna birkaç şey eklemen gerekiyor ,bende tam bilmiyorum picbasic kısmını .

help te ICD diye yazarsan bir çok bilgi olduğunu göreceksin .

demek istediğim ,
öyle kuru kuru ,step step yazdığın kodu görüp çalıştıramazsın diye biliyorum ben .

mesela proton+ da yazdığın kodu proteusta step step çalıştırabiliyorsun ,sen sanırım onun gibi birşey istiyorsun ,
veya gene protonun bir eki var ICD diye ayrı bir ek program ,
tam olarak senin dediğin şey bu , seri port üzerinden pic`e fiziksel olarak bağlanıp kodu step step çalıştırıyorsun ,mantık aynı .

Maxim

aklıma gelmişken ;

ICD fiziksel bir bağlantı istiyor ama
virtual serial port diye bir program var ,
o program ile sanal bir seri port yaratıp proteus üzerinden devreyi çalıştırıp sanki gerçekten devreyi dışarıda kurmuş ve seri port üzerinden bağlanmışız gibi kodu simule edebiliyoruz .

bunu proton+ da yapıyorum ,ama mantık aynı picbasicte de çalışacaktır rahatlıkla .

mcguiverali

Zaman ayırıpta cevapladıgın için sağolasın maxiboost ..
sorunun max 232 eklemesiyle düzeleceğine bende kanaat getirdim..yani programlayıcıdan bagımsız breadboard üzerinde 232 ile birlikte kurup calıştırmam gerek sanırım hiç öyle denememiştim bide oyle deniyim...
allah razı olsun...