Sayıcı Zaman Sorunu

Başlatan protech06, 31 Ocak 2008, 23:06:06

protech06

Arkadaşlar Assembly kullanarak 2 adet sayıcı devresi yaptım 2 saniyede bir sayı artıcak sekilde calısıyor  ,  2 devreyi aynı anda baslatıyorum ilk zamanda  saymalarda sorun yok fakat 8-10 dk sonra devrelerden biri digerinden farklı sayıyo gerikalıyo bunun nedeni ne olabilir_? Yazılımsal sayac kullandım herhangi bir kesme , TMR kullanmadım sadece yazılımla hallettim. Bu sorun neden kayanaklanabilir _?

Logan

Programların ikiside aynı mı? Entegreleri yer değiştir, yada kristali sök diğerine tak.
İmza.

ahmet2004

Yazdığın kodları göremedim?

Kodlarını yazmadan net bir cevap alamazsın.

Bir sonraki sorularında kodlarıda yanına iliştirirsen

çok net cevaplar alabilrsin arkadaşım.

protech06

Devremdeki tum malzemeler aynı programda , piclerde hatta entegreleri yer değiştirdigim halde  sorun devam ediyor. Devre ilk calıstıgında sorun yok  8,10 dk gectinten sonra baslıyor ilk zamanlar sorunsuz birsekilde senkron olarak aynı degerde sayıyorlar sonradan değişiyor

remzi

Osilatör farkı. iki kristal ne kadarda 4Mhz olsa aralarında ufakta olsa frekans farkı olabiliyor. Normalde mikrosaniyeler düzeyinde olan hata
8-10 dk sonra iyice artarak saniyelere kadar çıkar...

kolay gelsin...

ahmet2004

Kristal varsa kristalleri yer değiştir.

Yok RC osilatörde sorun o olabilir.

protech06

Evt Arkadaslar Devremde 20mhz Kristal Kullandım  bunlarıda yer değiştirdim , yeni kristal ve pic kullanarakta  denemeler yaptım ama sorunu aşamadım şimdi 3.bir devre ile yine denedim yani 3 ayrı devremi aynı anda başlatıyorum hiçbir sorun yok calısıyorlar belirli birzaman sonra her bri ayrı sekilde saymaya baslıyor

ahmet2004

Mikroişlemciler aynımı?

Hepsini nasıl aynı anda başlatıyorsun?

mustafacan

reellik istersen ya rtc kullacaksın yada  bir adet duvar/masa saati palsini kullanacaksın... bobin uçlarından çıkış alırsan 2 saniyede 1 pals veriyor. eğer saniyede 1 pals istersen çıkışları 1er diyot ile birleştirip sistemine girersin... ete usta bunu saat projesinde kullanmıştı.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

protech06

Mikroişlemciler ,Aynı devreler üzerinde hersey aynı birinin digerinden hiçbir sekilde farkı yok ve aynı güç kaynagından besleniyorlar aynı anca calısmaya baslıyorlar. Yazılımda bir değişkene yukledigim sayı  0 oldugunda sayıcı degişkeni icindeki deger bir artırılıyor ve gostergelerde gosteriliyor bu  sekilde yazdım yani herhangi bir saat entegresi , Kesme gibi kullanmadım.

stlg

Sevgili kardesim

Yapacagın is hassas zamanlamalar gerektiriyorsa kesme kullanmak zorundasın ,4 mhz ile bu isi yapman zor ,20 mhz ilede zor sen en iyisi kesme kullanarak islemlerini yaptır ,birde 4,096 mhz kullanırsan prescalerde bolme islemlerin tam olur kolay gelsin

Birde iki adet pici tek kristal kullanarak osc uclarını birbirine baglayarak calıstırabilirsin, reset uclarınıda birbirine baglarsan problemini daha kolay cozersin gibime geliyor
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.