LÜtfen yardım edin picbasic pro okuma

Başlatan eee1984, 01 Şubat 2008, 10:57:23

eee1984

Slm Arkadaslar

Ben pic16f628 ile bir entegreyi çalıştırıyorum(yani çalışıyorum  :oops: ) Picbasic pro kullanmak zorundayım ve calıstırmak zorunda oldugum entegrenin atıyorum $E6 nolu register ını okuyup onun içeriğini almam gerekiyor  :cry: Pic le entegre arasında bir iletmek birde almak için 2 pin kullanılıyor ve   Ben arastırdım bunun için shiftin kullanayım dedim ama shiftin komutu benim istediğim adresten ilgili bilgiyi almaya değil sadece rx pinin den herhangi bi veriyi almak için kullanılıyor sanırım ...

Acaba istediğim veriyi okumamı saglayacak bir komutu var mı  :?

Tesekkurler

ete

Pİc'e bağlı bir entegreden bilgi okumanın muhtelif yolları vardır ve bu yollar birazda okunacak entegrenin kullandığı haberleşme protokolüne bağlıdır.
Bu nedenle elinde var ise entegrenin data sheetini iyice incelemen gerekiyor.
Bu kadar kısıtlı bilgi ile soru sormak bence anlamsız. Nedense entegrenin adını vermekten çekiniyorsun galiba.
Kullanılan protokoller ;
- RS232 (seri)
- SPI
- I2C
bunların haricinde özel bir protokol bile olabilir.
Bu bilgiler olmadan sana kimse yardımcı olamaz. Entegreyi sen bildiğine göre sen araştıracak ve bulacaksın

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

eee1984

Alıntı yapılan: "ete"Pİc'e bağlı bir entegreden bilgi okumanın muhtelif yolları vardır ve bu yollar birazda okunacak entegrenin kullandığı haberleşme protokolüne bağlıdır.
Bu nedenle elinde var ise entegrenin data sheetini iyice incelemen gerekiyor.
Bu kadar kısıtlı bilgi ile soru sormak bence anlamsız. Nedense entegrenin adını vermekten çekiniyorsun galiba.
Kullanılan protokoller ;
- RS232 (seri)
- SPI
- I2C
bunların haricinde özel bir protokol bile olabilir.
Bu bilgiler olmadan sana kimse yardımcı olamaz. Entegreyi sen bildiğine göre sen araştıracak ve bulacaksın

Ete

Entegrenin adını vermekten cekinme gb dusuncem yok adı cmx865a ve spi protokolüne gore çalışıyor....Şimdi o muhtelif yollardan birini söyleyebilirmisiniz acaba ;)

ete

SPI protokolünde 1 adet master ve 1 veya daha fazla slave cihaz sisteme bağlı bulunabilir.
Birden fazla slave var ise 4 adet hat kullanılır. Bunlar;
1. CLK
2. MOSI  (Master out - Slave input)
3. MISO  (Master Input - Slave Out)
4. CS     (Chip Select) slave adedi kadar CS ucu olmalıdır.

Yalnızca 1 master ve bir slave bir biri ile bağlı ise CS ucu ya kullanılmaz yada sürekli LOW da tulur. Bu durumda haberleşme 3 hat dan yapılabilir.

İşlemde önce var ise CS ucu low'a çekilerek Slave seçilir.
Daha sonra master dan Data alınacak ise; MOSI ucundan data shiftin edilir.
Data verilecek ise MISO hattından data shiftout yapılır.

Her ne kadar çok genel bir açıklama gibi görünsede SPI protokolü en kolay protokollerden birisidir ve daha fazla bir şey yazılamaz. İlave edilecek yegane şey dataların CLK palsleri ile birlikte bit bazında alınıp verildiği olabilir.
Birden fazla slave olan sistemlerde haberleşilecek slave CS1-CS2-CS3 gibi pinlerden birine bağlı olmalı ve hangisi ile haberleşilecek ise o pin lOW'a çekilmelidir. Böylece yapılacak haberleşme master ile seçilen slave arasında yapılır.
Bana kalırsa data sheet'i iyice oku orada protokol ile ilgili daha detaylı bilgi mutlaka vardır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

eee1984

Alıntı yapılan: "ete"SPI protokolünde 1 adet master ve 1 veya daha fazla slave cihaz sisteme bağlı bulunabilir.
Birden fazla slave var ise 4 adet hat kullanılır. Bunlar;
1. CLK
2. MOSI  (Master out - Slave input)
3. MISO  (Master Input - Slave Out)
4. CS     (Chip Select) slave adedi kadar CS ucu olmalıdır.

Yalnızca 1 master ve bir slave bir biri ile bağlı ise CS ucu ya kullanılmaz yada sürekli LOW da tulur. Bu durumda haberleşme 3 hat dan yapılabilir.

İşlemde önce var ise CS ucu low'a çekilerek Slave seçilir.
Daha sonra master dan Data alınacak ise; MOSI ucundan data shiftin edilir.
Data verilecek ise MISO hattından data shiftout yapılır.

Her ne kadar çok genel bir açıklama gibi görünsede SPI protokolü en kolay protokollerden birisidir ve daha fazla bir şey yazılamaz. İlave edilecek yegane şey dataların CLK palsleri ile birlikte bit bazında alınıp verildiği olabilir.
Birden fazla slave olan sistemlerde haberleşilecek slave CS1-CS2-CS3 gibi pinlerden birine bağlı olmalı ve hangisi ile haberleşilecek ise o pin lOW'a çekilmelidir. Böylece yapılacak haberleşme master ile seçilen slave arasında yapılır.
Bana kalırsa data sheet'i iyice oku orada protokol ile ilgili daha detaylı bilgi mutlaka vardır.

Ete

Tesekkurler  ;)