pic eprom

Başlatan cevat, 01 Şubat 2008, 13:59:33

cevat

pic 16f876'yı okuduğumda kodu 0000 değerinde görüyorum. eprom kısmında bişeyler gözüküyor .sormak istediğm bu eprom kısmındaki veriler değiştirebilir mi?

ahmet2004

pic 16f876'yı ne ile okudun?

Hangi programlayıcı?

eeprom içeriği değiştirilebilir.

ete

Sanırım Pic in program hafızasından bahsediyorsun.
Okuduğun değerlerin tamamı 0000 olarak görünüyor ise pic'e kilitli bir program kayıt edilmiş demektir.  Tabiiki amaç programı başkaları açmasın yada almasın diye.

Eeprom kısmı pic in data yazılabilir kısmıdır. Hem yazılabilir hemde okunabilir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

stlg

Picleri programlarken program hafıza ve eeprom hafızayı korumak icin ayrı ayrı secenekler bulunur, istersen program hafızayı kilitleyip eeprom hafızayı acık bırakabilirsin sanırım senin okudugun picte o sekilde programlanmıs
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

cevat

Combo (IC.PROG)programer var elimde.16F876A nın eprom kısmını görebiliyorum.Eprom kısmında  oynama yaparsam ve programlarsam flashını  siler mi?

stlg

eeprom da yapacagın degisiklik ,program hafızaya zarar vermez ama programın isleyisinde degismeler olabilir ,eepromdaki degerlerin programda ne tur  islemler yaptıgına baglıdır kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

cevat

eeprom hafızasıyla oynama denemelerimde sonuç alamadım.ana programı kiltli olan 16F876A nın eeprom hafızasını en ufak oynama yapıp programlayınca  bile ana programın çalışmadığını gördüm.

NOT:::Denemelerimde eeprom  hafızasına yazdımış değerlerin ana programla hiç alakasız rasgele birşeyler yazılmıştır