NON-Linear analog input

Başlatan Maxim, 08 Şubat 2008, 23:22:38

Maxim

bunun gibi bir girişimiz varsa nasıl bir yol izlemek lazım ?

table falan oluşturmayı denedim ama hem mantıklı gelmedi hem sonuç doğru çıkmıyor gene ..

bunun için formüller falan var normalde ,onları nasıl kullanabiliriz bu iş için acaba ?

bu thermistor için değil ama onun gibi de düşünebiliriz ,thermistor veya ntc de non linear .

örnek giriş ..

f_machine

nümerik analiz dersinde görmüştük böyle şeyler,
yanılmıyorsam interpolasyondu yöntemin adı,eğrideki
değerleri kullanarak y=x^2+4x+4 gibi bir denklem
buluyorsun, sonra bu denkleme göre istediğin
değerleri elde edebiliyorsun...
Kitabı bulursam,daha net şeyler yazabilirim,
kolay gelsin...

Maxim

bende onun gibi bir formul buldum ,
y=ax^2+bx+c

sanırım aynı şeyden bahsediyoruz

f_machine

dediğim gibi yöntemin adı interpolasyonmuş.Kitaptan baktım
kolay bir yöntem zaten.İnternetten bi dosya buldum bununla
ilgili buradan indirebilirsin...

ferdem

Alıntı yapılan: "maxiboost"bunun gibi bir girişimiz varsa nasıl bir yol izlemek lazım ?

table falan oluşturmayı denedim ama hem mantıklı gelmedi hem sonuç doğru çıkmıyor gene ..

bunun için formüller falan var normalde ,onları nasıl kullanabiliriz bu iş için acaba ?

bu thermistor için değil ama onun gibi de düşünebiliriz ,thermistor veya ntc de non linear .

örnek giriş ..

Bu yazdıklarınızdan ben bir şey anlayamıyorum; hangi iş, ne yapmak istiyorsunuz?

Cevaplardan anladığım: bu non-linear işareti en az hatayla bir formülle ifade etmek istiyorsanız "eğri uydurma (curve fitting)" yaparak en yakın formülü elde edebilirsiniz. Matlabde eğri uydurma aracı vardı, "help" yardımıyla işinizi göreceğinizi düşünüyorum.

İnterpolasyon; bir fonksiyonun bilinen değerlerini kullanarak bilinmeyen bir değerin bulunması, tahmin edilmesidir("approximation").

Maxim

Alıntı yapılan: "ferdem"
Alıntı yapılan: "maxiboost"bunun gibi bir girişimiz varsa nasıl bir yol izlemek lazım ?

örnek giriş ..

Bu yazdıklarınızdan ben bir şey anlayamıyorum; hangi iş, ne yapmak istiyorsunuz?

Cevaplardan anladığım: bu non-linear işareti en az hatayla bir formülle ifade etmek istiyorsanız "eğri uydurma (curve fitting)" yaparak en yakın formülü elde edebilirsiniz. Matlabde eğri uydurma aracı vardı, "help" yardımıyla işinizi göreceğinizi düşünüyorum.

İnterpolasyon; bir fonksiyonun bilinen değerlerini kullanarak bilinmeyen bir değerin bulunması, tahmin edilmesidir("approximation").

evet benim yapmak istediğim curve fitting ,daha doğrusu bana öyle geliyor

çünkü ben eğriyi biliyorum ,
ama şöyleki ,0-5 volt arası olan ama linear olmayan bir girişim var ve ben bunu (atıyorum) 0 ile 100 arası derecelendirip görmek istiyorum ,
yani 0 =0 ve 5 volt =100 olacak ,
fakat giriş linear olmadığından sorun yaşıyorum .

en kısa zamanda matlabı deneyeyim .

mp2185

Öncelikle Kolay gelsin. Sorunu şimdiye değin çözdünmü bilmiyorum ama ben kendiminde daha önce kullandığım basit bir programı sana önerebilirim. Curve Expert  adındaki bu programa non-linear olan x ve y değerlerini girip tarattığında program sana bazı sabit değerler ile en uygun formul yapısını sunuyor. Sanada sadece programın içerisine bu formulü entegre etmek kalıyor. Çok basit bir program denemeni tavsiye derim.