Kapı giriş sayıcısı

Başlatan cemgelibolu, 15 Şubat 2008, 12:23:37

cemgelibolu

Öncelikle ilginize teşekkürler ederim
Bir devre yapmak üzere biraz çalışma yaptım ,nasıl olabileceği konusun da birtürlü karar veremedim .Bir oda düşünün ,ışık sistemini kontrollü yapmak istiyorum, odaya giren kişi sayısı kadar devremiz sayım yaparak lambamızı 1 konumunda tutacak, odadan çıkışlarda ters sayım yaparak eksiltme işlemi yaparak lambanın yanık kalma zamanını ayarlayacak ,diyelimki odamıza 3 kişi girdi ,oda içerisinde ki 3 kişi odadan çıkış yaptıkları zaman sayıcımız tekrardan sonun cu kişi çıkınca devreyi sıfır yaparak lambamızı kapayacak .
Tabiki lambamıza ilk olarak gün ışığını algılayan bir sensor bırakacaz, sadece karanlık ortamda devremiz çalışacak.
Kısaca bir devre düşünün ki girişleri sayarak devremizi pozitifte bırakacak, çıkışları da ayrıca  sayarak son çıkışta devremizi sıfırlayarak off konumuna geçirecek .
Şimdiden fikirleriniz ve bilgileriniz için teşekkürler ederim...
oto müzik sistemleri uydu alıcıları lcd ve crt tv monıtor tamır satış montaj atolyesi

Ersin

2 kisi yan yana gecti zaman ne yapacaksin,yada cok yakin ise.Turnike gibi bir yerden gecmeleri lazim.Turnike kullanman lazim.

kaplan_65

Slm.
Öncelikle girenleri ve çıkanları lazer ve ldr ile algılatırsanız iyi olur. Girişte bu sistemden iki tane kurun. Bir birleri arasında bir insanın eninden fazla boşluk bırakın. Eğer giren olursa ilk sensör çalışır. Bu sensörün çıkan taraftaki sensörü geçici olarak durdururmasını sağlayın. Böylelikle çıkan taraf algılanmadan girişi bir arttırırsınız. Tersi olarak; çıkan olursa  çıkış tarafındaki sensörün girişteki sensörü kısa süreliğine durdurmasını sağlayın(Bir insanın ortalama çıkış süresi) ve girişi bir azaltırsınız.
Girilen yeri bir insanın geçebileceği şekilde ayarlamalısınz. Örneğin turnikenin dönen kısmını çıkarıp sensör yerleştirerek.

Kolay Gelsin...
KAZIM ASLAN Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik  Mühendisliği...

cemgelibolu

turnike olayına gerek yok kardeş sadece olayı basit düşünerek normal bir sayıcı gibi hareket edecek çok karışık olmasına gerek yok
gireni sayarak pozitif olacak son çıkışta negatif olacak yanyana geçişlerin önemi yok onlarıda kullanacak olan kişilere bilgi vererek yöönlendirme yaparız
teşkür ederim
konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlardan fikirlerini bekliyorum
oto müzik sistemleri uydu alıcıları lcd ve crt tv monıtor tamır satış montaj atolyesi

cemgelibolu

birde arkadaşlar böle bi devreyi nasıl oluşturabiliriz ne gibi elemanlarla gerçekleştirebiliriz sistemi kabaca oluşturabilirsek eğer dizayn konusun da gerekeni ben halledebilirim esas sıkıntım devreyi oluşturabilmek
ilgilerinize teşekkür ediyorum

ahmet2004

Mikroişlemcilerle çalışman oldumu?

Daha önce elektronik devre çalışman varmı?

Veya hangi konuları bilip bilmediğini söylersen daha rahat

yardımcı olunur.

cemgelibolu

selamlar
mesleğim elektronik, uydu alıcıları ,monitorler,tv ler,oto müzik sistemleri tamir satış ve montajını yapıyorum,eeprom ,flash programlama işleride mevcuttur yalnız tek eksiğim programlama dilini bilmiyorum ,tabi uğraşmadığımdan bilmiyorum sonuç itibari ile emek vererek öğrenilmeyecek hiçbirşey yoktur
sizde bu işlem için neleri bilmem gerektiği konusun da beni aydınlatırsanız size daha açıklayıcı yazabilirim
teşekkür ederim

ahmet2004

Kapının her iki tarafına PIR dedektör koy.Direkt kapı önüne odaklarsın.

Girilip çıkıldığını bu şekilde anlarsın.

Bu PIR sensör çıkışlarından PIC mikroişlemciye girilip

zamanlama, sayma işlemleri, on-off, lamba kısıp-açma vb..

gibi işlemlerini yaptırabilirsin.

En azından PICBASIC-PRO dilini öğrenmen sana yardımcı olur.

PICBASIC ders notu veya kitabı alarak başlayabilirsin mesela.

PICbasicPro program linkleri sitemizde var.

Birsürü örnek de var inceleyebilirsin.Takıldığın yerlerde sorabilirsin.

cemgelibolu

ilginize teşekkürler ederim
forumu inceleyecem
dediğiniz gibi öğrenmem gereken şeyleri öğreneyim sonra da sisteme bakalım takıldığım yerlerde danışırım sizlere
iyi çalışmalar dilerim